خانه > اخبار > رییس سازمان توسعه تجارت پیشنهاد داد؛ تجارت ایران و تایلند تهاتری انجام شود/ تشکیل کمیته مشترک تجاری

رییس سازمان توسعه تجارت پیشنهاد داد؛ تجارت ایران و تایلند تهاتری انجام شود/ تشکیل کمیته مشترک تجاری

رییس سازمان توسعه تجارت در جریان دیدار با سفیر تایلند در ایران برای برگزاری جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و تایلند اعلام آمادگی کرد.

به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، وراووت پونگ پراپاپانت- سفیر تایلند در ایران در راس هیاتی در محل سازمان توسعه تجارت حضور یافت و در نشستی با علیرضا پیمان‌پاک و مدیران این سازمان، به بحث و تبادل نظر درباره توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور پرداخت.

وی ضمن تقدیر و تشکر از رئیس سازمان توسعه تجارت جهت برگزاری این نشست، ابراز امیدواری کرد همکاری‌های دو کشور ایران و تایلند در حوزه‌های مختلف خصوصاً مباحث تجاری و اقتصادی افزایش یابد.

پیمان‌پاک هم با تشکر از سفیر تایلند، اعلام کرد که برنامه‌ریزی برای اعزام هیات‌های تجاری و تشکیل کارگروه جهت پیگیری موضوعات مرتبط با توسعه تجارت میان دو کشور، باید در دستورکار طرفین قرار بگیرد.

وی همچنین در پیشنهادی به سفیر تایلند گفت: جهت حضور پرقدرت شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های جنوب شرق آسیا، ۶ یا ۷ نمایشگاه بین‌المللی ویژه که در این کشور برگزار می‌شود، را انتخاب و به سازمان توسعه تجارت ایران معرفی کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در زمان برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، کارگروه‌های تخصصی میان شرکت‌ها و تجار حاضر در نمایشگاه‌ها صورت گرفته و به تعامل و ارتباط بیشتر هیات‌ها و شرکت‌های اقتصادی دو کشور کمک خواهد کرد.

وی در مورد مسائل بانکی و لجستیکی مرتبط با تجارت میان دو کشور هم اظهار کرد: بهره‌مندی از مدل‌هایی که تحت تاثیر تحریم‌ها نبوده و می‌توان با تکیه بر آنها به توسعه تجارت و تعامل بهتر با سایر کشورها پرداخت، جزو برنامه‌های‌مان قرار دارد که در ماه‌های اخیر با بهره‌مندی از این روش‌ها، ارتباطات و تبادلات تجاری مطلوبی را با کشورهای همسایه و برخی از کشورهای اروپایی‌ها انجام داده‌ایم.

پیمان‌پاک با اشاره به اینکه یکی از مسیرهای مناسب برای تبادلات مالی، ارتباط صندوق ضمانت صادرات ایران با بیمه‌ها و صندوق‌های متناظر آن در سایر کشورهای هدف بوده است، افزود: با توجه به اینکه صندوق توسعه تجارت تحریم نیست، ذیل قراردادهای همکاری با بیمه‌ها و صندوق‌های متناظر خود در سایر کشورها، تجارت تجار و شرکت‌ها با همتایان‌شان در سایر کشورها را تضمین کرده و ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.

وی همچنین تاکید کرد که مساله بیمه قراردادهای تجاری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای تجاری برای جایگزینی اعتبار اسناد بانکی (LC) به‌حساب می‌آید.

بعد از این صحبت‌ها، سفیر تایلند ایران با اشاره به اینکه از شیوه عملکرد این صندوق‌ها اطلاع دارد، افزود: تجربه همکاری در این خصوص را با برخی کشورهای آفریقایی داشتیم اما نیاز است پیش از آغاز همکاری‌ها با این روش، نشست‌های تخصصی میان کارشناسان این حوزه در دو کشور برگزار شده و موضوعات مرتبط به این مدل همکاری، به شکل دقیق و کامل مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

حمایت از تولید ضروری است اما نه از جیب صادرکننده

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه حمایت از تولید لازم است اما نه با ارزان ...