خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > زنجیره ارزش معدن نیازمند ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

زنجیره ارزش معدن نیازمند ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو گفت: برای تکمیل زنجیره ارزش بخش معدن کشور، نیاز به سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری هستیم.

به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر صباغ اظهار داشت: در ایران به رغم برخورداری ذخایر بالای معدنی، انرژی (نفت و گاز)،   نزدیکی به دریای آزاد، بازار منطقه ای، وجود ذخایر بالای کشورهای همسایه و جایگاه آن به عنوان مسیر ترانزیتی و غیره، هنوز سرمایه گذاری مطلوبی در حوزهمعدن و صنایع معدنی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: برای تکمیل زنجیره صنعت فولاد ۳۰ میلیارد دلار، صنعت آلومینیوم ۱۱ میلیارد دلار و سایر صنایع ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به برخی الزامات جذب و توسعه سرمایه گذاری در ایران اشاره کرد و گفت: از جمله این موارد، استاندارد سازی قوانین و مقررات، مشوق ها، زیرساخت ها، بازار های داخلی و بین المللی، بیمه های پوشش ریسک، تبلیغات و حضور در رتبه بندی های بخش معدن و صنایع  معدنی و نیز بهبود فضای کسب و کار است.

وی ادامه داد: افزایش رقابت پذیر کردن بخش معدن، برگزاری و حضور در همایش های داخلی و خارجی و غیره از دیگر الزامات جذب و سرمایه گذاری در بخش معدن کشورمان است.

صباغ با بیان اینکه کامودیتی یکی از بخش های بزرگ دنیا بوده و سهم بالایی در تولید ناخالص داخلی(GDP) کشورها دارد، به وضعیت اقتصادی چین به عنوان یکی از کشورهای تاثیر گذار در اقتصاد جهانی اشاره کرد و گفت: از سال ۲۰۰۴ که این کشور رشد سریعی پیدا کرد، نقش کامودیتی در GDP آن کشور ۳ برابر شد و تولید و مصرف آن در این حوزه به مرز ۵۰ درصد کل جهان رسید و حتی در برخی موارد نظیر آلومینیوم به ۶۰ درصد تولید و مصرف دست یافت. همین عامل، موجب شده تا چین نقش کلیدی در این زمینه داشته باشد و قیمت جهانی کامودیتی تحت تاثیر عرضه و تقاضای چین قرار گیرد.

وی ادامه داد: با این حال، این کشور با تغییر برنامه های توسعه ای خود و کاهش جمعیت آماده به کار، میزان عرضه و تقاضای کامودیتی آن کاهش قابل توجهی یافته است و شرکت های تولیدی دنیا نیز به تبع آن، طرح های توسعه ای خود را تعدیل یا متوقف کردند.

همچنین ببینید

ثبت رکورد استخراج 105 هزار تنی در معدن انگوران/ تاکید بر سیاست برون سپاری دولت در بخش معدن

رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با تاکید ...