خانه > اخبار > زنجیره ارزش معدن نیازمند ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

زنجیره ارزش معدن نیازمند ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو گفت: برای تکمیل زنجیره ارزش بخش معدن کشور، نیاز به سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری هستیم.

به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر صباغ اظهار داشت: در ایران به رغم برخورداری ذخایر بالای معدنی، انرژی (نفت و گاز)،   نزدیکی به دریای آزاد، بازار منطقه ای، وجود ذخایر بالای کشورهای همسایه و جایگاه آن به عنوان مسیر ترانزیتی و غیره، هنوز سرمایه گذاری مطلوبی در حوزهمعدن و صنایع معدنی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: برای تکمیل زنجیره صنعت فولاد ۳۰ میلیارد دلار، صنعت آلومینیوم ۱۱ میلیارد دلار و سایر صنایع ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو با اشاره به برخی الزامات جذب و توسعه سرمایه گذاری در ایران اشاره کرد و گفت: از جمله این موارد، استاندارد سازی قوانین و مقررات، مشوق ها، زیرساخت ها، بازار های داخلی و بین المللی، بیمه های پوشش ریسک، تبلیغات و حضور در رتبه بندی های بخش معدن و صنایع  معدنی و نیز بهبود فضای کسب و کار است.

وی ادامه داد: افزایش رقابت پذیر کردن بخش معدن، برگزاری و حضور در همایش های داخلی و خارجی و غیره از دیگر الزامات جذب و سرمایه گذاری در بخش معدن کشورمان است.

صباغ با بیان اینکه کامودیتی یکی از بخش های بزرگ دنیا بوده و سهم بالایی در تولید ناخالص داخلی(GDP) کشورها دارد، به وضعیت اقتصادی چین به عنوان یکی از کشورهای تاثیر گذار در اقتصاد جهانی اشاره کرد و گفت: از سال ۲۰۰۴ که این کشور رشد سریعی پیدا کرد، نقش کامودیتی در GDP آن کشور ۳ برابر شد و تولید و مصرف آن در این حوزه به مرز ۵۰ درصد کل جهان رسید و حتی در برخی موارد نظیر آلومینیوم به ۶۰ درصد تولید و مصرف دست یافت. همین عامل، موجب شده تا چین نقش کلیدی در این زمینه داشته باشد و قیمت جهانی کامودیتی تحت تاثیر عرضه و تقاضای چین قرار گیرد.

وی ادامه داد: با این حال، این کشور با تغییر برنامه های توسعه ای خود و کاهش جمعیت آماده به کار، میزان عرضه و تقاضای کامودیتی آن کاهش قابل توجهی یافته است و شرکت های تولیدی دنیا نیز به تبع آن، طرح های توسعه ای خود را تعدیل یا متوقف کردند.

همچنین ببینید

جذب ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌خارجی برای بخش معدن

روز گذشته نشست هم‌اندیشی ایمیدرو با حضور سفیران کشورهای اروپایی در سازمان توسعه و نوسازی ...