خانه > اخبار > سالانه 150 میلیون مترمکعب بیش از حد مجاز از سفره های آب زیرزمینی استان تهران برداشت می شود

سالانه 150 میلیون مترمکعب بیش از حد مجاز از سفره های آب زیرزمینی استان تهران برداشت می شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: به طور سفره های آب زیرزمینی استان تهران به طور متوسط سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری دارند.


خسرو ارتقایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران، در پاسخ به این سوال خبرنگار خبرگزاری موج که آیا در صورت وجود بارش های مناسب، آبخوان ها و سفره های زیرزمینی صدمه دیده ترمیم می شوند یا نه، گفت: آمارها نشان می دهد که در دشت های ۹ گانه استان تهران، سالانه به طور متوسط با کسری ۱۵۰ میلیون مترمکعبی سفره های زیرزمینی رو به رو هستیم.
وی افزود: این کسری بدین معناست که از میزان آبی که سالانه وارد سفره های زیرزمینی می شوند، سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر برداشت می کنیم که سطح آب را پایین و پایین تر می برد؛ به عنوان سفره های زیزمینی دشت ورامین به طور متوسط سالانه یک متر پایین تر می روند.
ارتقایی با بیان اینکه اگر چند سال پی در پی وضعیت بارش مطلوب داشته باشیم، ممکن است این ۱۵۰ میلیون مترمکعب کاهش یابد، تصریح کرد: برنامه وزارت نیرو اینست که در یک برنامه ۲۰ ساله، این برداشت های اضافه به صفر برسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران خاطرنشان کرد: در استان تهران در مقایسه با استان هایی چون هر سه خراسان و فارس که شرایط بحرانی تری دارند، اگر مطابق برنامه ریزی صورت گرفته پیش برویم، ممکن است در یک بازه زمانی ۱۰ ساله به نقطه تعادل نسبی برسیم.
وی با بیان اینکه این رسیدن به وضعیت بهتر ارتباط مستقیم با بارش ها دارد، اظهار کرد: ما می توانیم اقداماتی چون انسداد چاه های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند روی چاه های مجاز را برای کنترل برداشت ها برداریم ولی میزان بارش های آینده بسیار مهم است.
ارتقایی با اعلام اینکه بسیاری از چاه های مجاز، کمتر از پروانه خود آب بر می دارند، گفت: این برداشت کم ناشی از اینست که آب بیشتری وجود ندارد چراکه یا چاه های غیرمجاز آب را بر می دارند یا اساسا سفره زیرزمینی، توان بیشتری ندارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در پایان گفت: این که می گوییم به تعادل نسبی می رسیم به معنای بازگشت به وضعیت سابق، پیش از برداشت های غیرمجاز، نیست بلکه قرار است از صدمات بیشتر جلوگیری شود تا دیگر تراز سفره منفی نشود.

همچنین ببینید

تهران مشکل کمبود آب ندارد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: با توجه به تدابیر در نظر ...