خانه > اخبار > سایه بی‌پولی بر تالار شیشه‌ای

سایه بی‌پولی بر تالار شیشه‌ای

بازار سرمایه این روزها از مشکلات بسیاری رنج می‌برد اما کارشناسان معتقدند کمبود نقدینگی بیش از دیگر عوامل بورس تهران را تهدید می‌کند. در شرایط امروز بازار سرمایه، بهترین راهکار رفع مشکلات این بازار، تزریق نقدینگی است. بر همین اساس اگر بتوان نقدینگی‌های جدیدی را به بازار تزریق کرد، تالار شیشه‌ای با رشد شاخص‌ها و همچنین رشد حجم و ارزش معاملات روبه‌رو خواهد شد.

با توجه به نتیجه مذاکرات هسته‌ای و همچنین نزدیک شدن به زمان اجرای برجام، شرایط مناسب برای جذب نقدینگی و سرمایه‌گذاران خارجی فراهم شده و در نتیجه برای رسیدن به این مهم، باید برنامه اساسی طراحی شود. این در حالی است که نوسان‌های روزهای اخیر بیانگر این موضوع است که هیچ برنامه‌ای در این زمینه وجود ندارد و به نظر می‌رسد برخی از سهامدارانی که درحال‌حاضر نقد هستند و سهامی در پرتفوی بورسی خود ندارند، بیشتر متمایل به خروج از این بازار هستند.

گشایش‌های اقتصادی
در این‌باره مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه صنایع بهشهر معتقد است، مهم‌ترین دلیل رکود بازار سرمایه در کشور کمبود نقدینگی است که برای رفع آن باید چاره‌اندیشی شود.
محمدعلی احمدزاده‌اصل در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه کمبود نقدینگی در همه بازارها مشهود است، بیان کرد: از میان رفتن تحریم‌های بین‌المللی و همچنین ایجاد گشایش‌های اقتصادی در کشور، موجب افزایش نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی و بازارهای مختلف ازجمله بازار سرمایه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه رفع تحریم‌ها موجب دستیابی به منابع ارزان‌قیمت خواهد شد، گفت: درحال‌حاضر به دلیل تحریم‌ها، شرکت‌های بورسی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود با مشکلاتی روبه‌رو هستند و مبالغ بیشتری را پرداخت می‌کنند، اما در صورت رفع تحریم‌ها منابع ارزان‌قیمت را به‌دست می‌آورند و نقدینگی آنها نیز افزایش می‌یابد.
احمدزاده اصل افزایش مبادلات اقتصادی و مالی را موجب بهبود نقدینگی مورد نیاز صنایع و بنگاه‌های اقتصادی دانست و اظهار کرد: افزایش میزان صادرات موجب فروش محصولات شرکت‌ها می‌شود و از سوی دیگر به بالارفتن سود بنگاه‌های اقتصادی می‌انجامد. وی با اشاره به اینکه شرکت‌های بورسی برای بهبود عملکرد خود نیازمند تغییرات زیادی در میزان آمار معاملات و خرید و فروش‌های خود هستند، گفت: از این رو طرح‌های توسعه‌ای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورسی باید مورد توجه قرار گیرد و اکنون اقدام خاصی برای گسترش طرح‌های توسعه‌ای و همچنین سرمایه‌گذاری آنها اتفاق نیفتاده و در نتیجه نمی‌توان انتظار داشت عملکرد شرکت‌های بورسی نیز تغییر خاصی را داشته باشد.