خانه > اخبار > سخنگوی وزارت صمت: مبنای قیمت زنجیره فولاد، قیمت ارز نیمایی است/عرضه‌ها از مسیر بورس کالا خواهد بود

سخنگوی وزارت صمت: مبنای قیمت زنجیره فولاد، قیمت ارز نیمایی است/عرضه‌ها از مسیر بورس کالا خواهد بود

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مبنای قیمت زنجیره فولاد نرخ ارز نیمایی است، از سیاست جدید این وزارتخانه برای کنترل محصولات زنجیره فولاد (میلگرد، تیرآهن، نبشی و غیره) خبر داد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «امید قالیباف» با اشاره به افزایش قیمت محصولاتی مانند میلگرد، تیرآهن، نبشی و سایر محصولات این زنجیره در بازار، افزود: به هیچ‌وجه دلیلی برای افزایش قیمت این محصولات وجود ندارد، بر این اساس با توجه به شرایط به وجود آمده، وزارت صمت سیاست جدیدی برای کنترل محصولات زنجیره فولاد در پیش گرفته است.

وی گفت: براساس این شیوه جدید که از شنبه هفته آینده (۱۳ اسفندماه) اجرایی می‌شود، همه محصولات زنجیره فولاد که در بورس کالا عرضه می‌شوند و از یکدیگر ماده اولیه می‌گیرند، مکلف هستند قیمت پایه محصولاتشان را براساس ارز نیمایی محاسبه و اعلام کنند.

سخنگوی وزارت صمت اضافه‌کرد: به عنوان مثال اگر میلگرد در بورس کالا عرضه می‌شود، تولید کننده این محصول به طور قطع شمش مورد نیاز خود را از بورس کالا خریداری می‌کند و بر این اساس تولیدکننده شمش مکلف است که در درجه اول ۱۰۰ درصد تولید را در تالار داخلی بورس عرضه کند و در درجه دوم نیز قیمت پایه شمش را براساس ارز نیمایی قیمت‌گذاری و اعلام کند.

وی در ادامه تاکید کرد: از آن طرف تولید کننده شمش از آنجا که آهن اسفنجی مورد نیازش را از بورس کالا تهیه می‌کند و تولیدکننده آهن اسفنجی نیز محصول خود را با ارز نیما عرضه کرده است، بنابراین تولیدکننده شمش نیز باید براساس ارز نیمایی قیمت پایه را به بورس کالا ارائه کند و همین طور کل زنجیره فولاد براساس نرخ سامانه نیما در بورس کالا از همدیگر ماده اولیه را خریداری می‌کنند و محصول تولیدی را در بورس عرضه می‌کند.

قالیباف یادآور شد: بنابراین براساس تصمیم وزارت صمت، تولیدکنندگان همه محصولات زنجیره فولاد مکلف شدند ۱۰۰ درصد عرضه خود را در تالار داخلی بورس انجام دهند و قیمت پایه محصولاتی را که در بورس عرضه می‌کنند، براساس ارز نیمایی باشد و براین اساس در نهایت قیمت کشف شده نیز تابعی از قیمت پایه براساس ارز نیمایی خواهد بود.

وی افزود: از طرفی با توجه به رفع محدودیت قطعی گاز برای صنعت فولادی، تولیدات این زنجیره رو به افزایش بوده و بر این اساس انتظار ما با توجه به اعمال این سیاست کاهش قیمت محصولات زنجیره فولاد است.

مشاور وزیر صمت ادامه‌داد: در همین دو روز گذشته قیمت میلگرد ۶ هزار تومان در بازار کاهش یافت و به نظر می رسد این روند ادامه داشته باشد.

قالیباف گفت: در ساز و کار جدید مقرر شد ۱۰۰ درصد عرضه این محصولات نظیر شمش، ورق، میلگرد و غیره ابتدا در تالار داخلی بورس کالا عرضه شود و فقط در صورتی که مازاد بر مصرف صنایع داخلی ایجاد شد، این مازاد در تالار صادراتی بورس برای تولید کننده محصول قابلیت صادرات داشته باشد.

وی اظهار داشت: در توافقی که با گمرک انجام شده هم‌زمان با درج مازاد محصول توسط شرکت تولیدکننده در تالار صادراتی بورس این اطلاعات به‌صورت برخط برای سامانه گمرک نیز ارسال می‌شود و گمرک براساس داده‌های دریافتی از تالار صادراتی بورس کالا می‌تواند مجوز صادرات بدهد. البته اگر خود تولید کننده قصد صادرات ندارد، می‌تواند امتیاز صادرات محصول را به غیر واگذار کند.

قالیباف گفت: با اجرای این سازوکار و کنترل قیمت محصولات فولادی از جمله ورق می‌توان انتظار داشت قیمت محصولاتی مانند لوازم خانگی و خودرو تحت کنترل قرار گیرد و همچنین با کنترل قیمت میلگرد، تیرآهن و غیره قیمت محصولات مورد نیاز ساختمان سازی نیز تحت کنترل قرار می‌گیرد و در نهایت کل محصولات زنجیره فولاد از نوسانات ارزی مصون خواهد ماند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

استانداردسازی بین‌المللی معادن برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی

 رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: استانداردسازی جهانی در حوزه معادن، سرمایه‌گذاران ...