خانه > اخبار > سرمایه‌گذاران خارجی معدن، در انتظار رفع مشکلات بانکی

سرمایه‌گذاران خارجی معدن، در انتظار رفع مشکلات بانکی

در جلسه کمیسیون معادن و صنایع اتاق بازرگانی ایران

سرمایه‌گذاران خارجی معدن، در انتظار رفع مشکلات بانکی

به روایت از روزنامه صمت: کمیسیون معادن و صنایع اتاق بازرگانی ایران تلاش می‌کند در جلسات ماهانه خود مشکلات بخش معدن و صنایع معدنی را زیر ذره‌بین قرار داده تا با استفاده از نظرات مختلف، راهکاری مناسب برای حل آنها پیدا کند.

تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، حل مشکلات پولی بانکی و بررسی نرم‌افزار محاسبه حقوق دولتی از جمله موضوع‌هایی بود که روی میز این دوره از جلسات کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران قرار گرفت.
ضرورت رفع مشکلات پولی و بانکی
بهرام شکوری، رییس کمیسیون معادن و صنایع اتاق بازرگانی ایران در ابتدای این جلسه با اشاره به نشست ماه گذشته این کمیسیون در حوزه حمل‌ونقل، اظهار کرد: با توجه به مشکلات فراوان بخش معدن در حوزه حمل‌ونقل برگزاری چنین نشستی از اهمیت بسیاری برخوردار بود. در این جلسه گزارشی از شرایط موجود در حمل‌ونقل و توسعه‌هایی که باید در این حوزه انجام شود، ارائه شد.
وی ادامه داد: در واقع در این جلسه سعی بر آن بود تا توسعه‌های لازم و انتظارات بخش معدن از حوزه حمل‌ونقل مطرح شده تا بتوان راهکارهای مناسب را شناسایی کرد. به گفته شکوری، باید بخش خصوصی و صاحبان صنایع نگاهی جدید به سیستم حمل‌ونقل داشته و به این بخش به‌عنوان منبع درآمدی نگاه کرد. به همین دلیل در تلاش هستیم تا در جلسه بعدی این نشست و با حضور مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو، جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و محسن‌پورسیدآقایی مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران راهکارهایی برای رفع مشکلات موجود در حوزه حمل‌ونقل مطرح شود. رییس کمیسیون معادن و صنایع اتاق بازرگانی ایران همچنین با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه به ۴ کشور اروپایی تصریح کرد: خوشبختانه سفر به این ۴ کشور سفر بسیار خوبی بود. درست مانند سفر هیات تجاری خارجی به ایران، بخش خصوصی ما نیز در این سفر تمایل خود برای همکاری هرچه بیشتر با کشورهای اروپایی را اعلام کردیم اما متاسفانه مشکلات پولی بانکی پابرجاست. وی افزود: بخشی از مشکلات حوزه پولی بانکی به دلایل شیطنت‌های امریکا و بخشی دیگر مربوط به سیاست‌گذاری‌های پولی در داخل کشور است. به‌عنوان مثال برخی موسسات بانکی در کشور که زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می‌کنند از سیاست‌های بانک مرکزی تبعیت نکرده در نتیجه این موضوع می‌تواند تمایل خارجی‌ها را برای حضور در ایران کاهش دهد. به همین دلیل باید در کنار موانعی که از سوی امریکا ایجاد می‌شود به دنبال حل این مشکلات بود. به گفته شکوری، می‌توان برای حل این مشکل از بنگاه‌های اقتصادی که با شرکت‌های خارجی ارتباط دارند، استفاده کرد تا بتوان با سرعت بیشتری مشکلات را از میان راه برداشت. در واقع بنگاه‌های اقتصادی باید به دنبال تغییر دیدگاه اروپایی‌ها نسبت به ایران باشند زیرا آنها تمایل دارند ایران را به هاب صادراتی محصولات اروپایی به بازارهای منطقه تبدیل کنند. رییس کمیسیون معادن و صنایع اتاق بازرگانی ایران در ادامه این جلسه با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: یکی از مسائلی که می‌تواند از تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی جلوگیری کند، تقویت نشدن بخش خصوصی در داخل کشور است. اگر به راهکارهای ارائه شده به درستی عمل شود می‌توان شاهد اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در اقدام و عمل بود. اما شکوری در ادامه جلسه با اشاره به موضوع مهم محاسبه حقوق دولتی اظهار کرد: استفاده از نرم‌افزار محاسبه حقوق دولتی می‌توان از خطاهای انسانی موجود بکاهد.  وی در ادامه این نشست با اشاره به این موضوع که همراهی اعضای کمیسیون در حل مشکلات موثر است، تصریح کرد: متاسفانه همراهی اعضا در کمیسیون بسیار کم است و در این مدت کمک‌های کمی را از سوی انجمن‌های معدنی در یافت کرده‌ایم. ما باید به دنبال کارهای عملی باشیم تا بتوان موانع را از میان راه برداشت.

همچنین ببینید

صف محموله های صادراتی ذوب آهن به 6 کیلومتر رسیده است

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه امروز بدلیل سکون بازار مصرف داخلی، ۱۰۰ درصد ...