خانه > اخبار > سرمایه گذاری در بخش آموزش کشور ناچیز است

سرمایه گذاری در بخش آموزش کشور ناچیز است

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سرمایه گذاری در بخش آموزش، حوزه های آموزش و پرورش، آموزش عالی و فنی و حرفه ای ناچیز است که این مساله به یک معضل در کشور تبدیل شده است.

 

برات قبادیان روز سه شنبه در نشست با مدیران مراکز فنی و حرفه ای چهارمحال و بختیاری، سرمایه گذاری در بخش آموزش نیروی انسانی و توسعه پایدار هر کشوری را مهم و اساسی دانست و در عین حال افزود: این سرمایه گذاری در ایران، هزینه عنوان می شود.
وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در ایران براساس استانداردهای بین المللی با دیگر کشورها فاصله زیادی دارد ، تصریح کرد: آموزش های فنی و حرفه ای حلقه مفقوده هرم توسعه منابع انسانی است.
به گفته وی، ایران در آموزش نظری و عالی رتبه ۱۶ دنیا را دارد، اما در حوزه آموزش فنی و حرفه ای که در توسعه منابع انسانی مهم است و علم را به ثروت تبدیل می کند، با میانگین دنیا فاصله دارد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در توسعه آموزش های فنی و حرفه ای در مراکز آموزش عالی و همچنین بخش های مختلف صنعت و صنوف نیازمند تغییر نگاه اساسی هستیم.
به گفته وی، تغییرات علم و فناوری لحظه ای است و ماندگاری بنگاه های اقتصادی و رقابت پذیری این بنگاه ها نیازمند فناوری و به روز شدن است.
قبادیان افزود: دانشگاه ها هم اکنون به دانشگاههای آموزش محور، پژوهش محور و کارآفرین تبدیل شده است تا با ارائه رساله ها و پایان نامه های مساله محور و تقاضا محور، مشکلات و مسائل جامعه را رفع کنند.
وی با اشاره به جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران گفت: ۵ میلیون نفر از این جمعیت دانشجو هستند که سرمایه گذاری در حوزه آموزش جوانان و دانشجویان از ضروریات است.
قبادیان افزود: در کشور موسسات و مراکز آموزشی زیادی فعال هستند که باید دانشگاه فنی و حرفه ای و علمی، کابردی ادغام شده تا تربیت نیروی انسانی را در مقطع فوق دیپلم آموزش داده و افرادی متخصص تربیت تا بیکاری در جامعه رفع شود.
وی گفت: با ارائه آموزش های فنی و آموزش در این مراکز، جوانان بسیاری جذب بازار کار می شوند.
قبادیان در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون ۶ میلیون واحد صنفی در کشور فعال است، افزود: آموزش واحدهای صنفی یکی از برنامه ها و سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت است که سال گذشته ۱۱ میلیون نفر ساعت آموزش های فنی و حرفه ای در این مراکز ارائه شد.
وی اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان برنامه ششم توسعه هر ۴ سال یکبار باید نیروهای کار واحدهای صنعتی و صنفی آموزش های جدید فرا بگیرند.

**طرح تاپ امسال در کشور اجرایی می شود 
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح تاپ (توانمندسازی تولید، توسعه و اشتغال پایدار ) با هماهنگی این وزارتخانه و وزارت علوم تحقیقات فناوری امسال اجرایی می شود 
برات قبادیان در جمع خبرنگاران چهارمحال و بختیاری افزود: طرح تاپ با هماهنگی وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و علوم، تحقیقات و فناوری به منظور ارتباط تنگاتنگ بین صنعت و دانشگاه و توسعه فعالیت های تحقیقاتی در مراکز تولیدی و اشتغال و بهره گیری از توان فارغ التحصیلان اجرایی خواهد شد. 
به گفته وی، این طرح در توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار در بنگاه های اقتصادی و صنعتی، معدنی و تجاری در راستای دانش بنیان کردن فعالیت ها و تولیدات اجرایی می شود. 
وی افزود: در این طرح از توان سربازان دانش آموخته ارشد و دکترا برای ایجاد تحول در صنعت و تولید استفاده می شود. 
وی به دانش بنیان کردن محصولات تولیدی در واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: در حوزه فعالیت های دانش بنیان دیر شده اما شروع حرکت خوب بوده است. 
وی به فعالیت ۳ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور اشاره کرد و افزود: این شرکت ها شامل؛ شرکت های دانش بنیان که براساس دستورالعمل ها و آیین نامه ها تشکیل و پروانه گرفته اند، شرکت ها با حضور اساتید و جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی که مجوز و پروانه کسب دارند و شرکت های دانش بنیان صنعتی می باشند. 
به گزارش ایرنا، معاون وزیر صنعت معدم و تجارت در نشست با مدیران مراکز آموزش فنی و حرفه ای بخش خصوصی، مسئولان دانشگاه و مدیران فنی و حرفه ای استان بر توسعه آموزش های فنی و حرفه ای تاکید کرد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

رحمانی: توجه به تولید ملی، راهکار اصلی مقابله با تحریم‌ها است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توجه به تولید ملی و اعتماد به فعالان بخش ...