خانه > اخبار > سرپرست وزارت صمت: نظارت و بازرسی بربازار با جدیت دنبال می شود

سرپرست وزارت صمت: نظارت و بازرسی بربازار با جدیت دنبال می شود

سرپرست وزارت صمت با اشاره به ورود جدی این وزارتخانه و ادارات کل استانی آن به مباحث در ثبت سفارش‌ها و تقاضای واردات، گفت: فرآیند تامین مواد اولیه پتروشیمی و فولاد را مدیریت و شفاف می‌کنیم.

 به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، نشست «سیدمهدی نیازی» سرپرست وزارت صمت با معاونان وزارت صمت، مدیران کل استانی و مدیران شهرک‌های صنعتی سراسر کشور، پیش از ظهر امروز در محل وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

در ابتدای این نشست، «رضا محشتمی‌پور» معاون معادن و فرآوری وزارت صمت به افزایش تقاضا در بخش فولاد و مصالح ساختمانی در ماه‌های گرم سال و تأثیر آن در بازار اشاره کرد که با تهمیدات خاص، باید مدیریت شود.

وی افزایش ضریب شفافیت را مهمترین بحث در این مساله برشمرد و یادآور شد که مدیران کل استانی می‌بایست وضعیت عرضه واحدهای فولادی و سیمانی استان‌ها از طریق سامانه جامع تجارت و هم سایت بورس کالا در بورس بررسی شود و موارد عدم ثبت اطلاعات و عرضه کالاها هم باید با جدیت و حساسیت پیگیری شود.

تقاضاها را در حوزه مواد اولیه شفاف می‌کنیم

در این زمینه، سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه جدول زمان‌بندی برای قواعدی که در یک ماه آینده می‌بایست در فرآیند تأمین مواد اولیه پتروشیمی و فولاد ابلاغ شود، تدوین خواهد شد و افزود: با ابلاغ این زمانبدی، تقاضاها در حوزه مواد اولیه محدود می‌شود زیرا می‌خواهیم تقاضاها در این حوزه را مدیریت و شفاف کنیم. در این دوران‌گذار، مدیران استان‌ها باید پیگیر باشند زیرا اگر واحدی دچار مساله شد و یا سیستم فرآیند تأمین مواد اولیه را متوقف کرد و متقاضی نتوانست به بورس کالا برود، قطعاً مدیر استان باید پاسخگو باشد.

وی افزود: در زمان ورود به فصل گرما، با مسائلی از جمله مدیریت برق در واحدهای تولیدی، محدودیت تولید و افزایش تقاضا افزایشی روبرو هستیم؛ پس اعمال مدیریت تقاضا، امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است. براین اساس مدیران کل استانی براساس ابلاغیه معاونت معادن و فرآوری وزارت صمت، می‌بایست فرایند واحدها را به‌گونه ای تنظیم و اطلاع‌رسانی کنند که واحدهای تولیدی در خردادماه، برای تأمین مواد اولیه پتروشیمی و فولاد دچار مشکل نشود.

نیازی با بیان اینکه در سال گذشته و در بودجه، ۴۰ همت حقوق دولتی ابلاغ شد که براساس وصول آنها، منابعی از سازمان برنامه دریافت شد تا بخشی از رفاهیات و امکانات استان‌ها تأمین شد، تاکید کرد: وصول حقوق دولتی با پرداخت رفاهیات و منابعی که به استان‌ها پرداخت می‌شود، کاملاً هم راستا است.

وی با تقدیر و تشکر از استان‌هایی که سال گذشته در این حوزه فعالیت خوبی داشتند، اظهار کرد: در قانون بودجه که هفته پیش از مجلس به دولت ابلاغ شد، ۴۸ همت حقوق دولتی طراحی شده است. براین اساس برای هر استان جدول زمان‌بندی و وصولی ماهیانه تعیین شود زیرا دولت از وزارت صمت می‌خواهد که این مبلغ در سال‌جاری به چه شکلی دریافت و به حساب خزانه واریز خواهد شد.

سرپرست وزارت صمت همچنین تاکید کرد که می‌بایست صدو مجوزهای تأسیس یا پروانه بهره‌برداری، در دوره زمانی مشخص صادر شود زیرا موضوع بسیار مهمی است تا مدیران با مشکلات قانونی روبرو نشوند.

در ادامه نشست، «یونس سلمانی» معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت با اشاره به شعار امسال که «رشد تولید و مهار تورم» است، اظهار کرد: تمام توجه حوزه اقتصادی کشور در مقام سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری، متمرکز روی این دو موضوع است و راهبرد اصلی آن این است که با حمایت از تولید، هم بحث رشد تولید و هم بحث مهار تورم را رقم بزنیم.

 

وی با اشاره به اینکه برای این دو بحث، دو برنامه مفصل تهیه شده و در اختیار عموم جامعه قرار گرفته، اعلام کرد که پروژه اظهار تولید موضوع مهم دیگر است که می‌بایست به شکل ویژه پیگیری شود تا بر اساس آن بتوان رشد تولید را رصد کرد که این پروژه به‌صورت برخط رصد می‌شود.

 

تسهیل در بحث صدور مجوزها در وزارتخانه و استان‌ها و صدر جواز تأسیس حداکثر تا ۳-۴ روز و پروانه بهره‌برداری حداکثر تا دو هفته، پیگیری پروژه توازن سرمایه‌گذاری در استان‌ها، رفع چالش‌های موجود برای احیای واحدهای صنعتی و معادن و در نهایت هدف‌گذاری بر رشد ارزش افزوده در حوزه‌های صنعتی و معدنی با استفاده از ظرفیت‌های خالی و رسیدن به عدد ۸.۲ درصدی رشد اقتصادی در صنعت و دستیابی به رشد ۵ درصد در معادن از موضوعات مهم دیگری بود که توسط معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت در این نشست مطرح شد.

 

در ادامه نشست، «علی رسولیان» مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، اعلام کرد که در سال گذشته با حمایت ادارات کل استانی، شرکت‌های شهرک‌های استانی، ستادهای تسهیل، دستگاه‌های قضائی و … ۱۷۵۰ واحد تولیدی احیا شد و همچنین ۲۶۰۰ واحد تولیدی هم با افزایش ظرفیت روبرو شدند. امسال هم محوریت بر استفاده از شرکت‌های پیشران و شرکت‌های احیاگر در بخش خصوصی بود.

همچنین «حسین فرهیدزاده» رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در این نشست بر عملکرد مطلوب همکاران نظارت و بازرسی استان‌ها در اجرای طرح‌‎های نوروز و ماه مبارک رمضان در خصوص رصد بازار و معرفی متخلفان در کمبود کالا، گرانی و گران‌فروشی ناشی از کمبود کالا به معاونت و دفاتر تخصصی، تاکید کرد.

وی با اشاره به تمرکز مدیران کل استانی بر استفاده از سامانه‌ها خصوصاً سامانه جامع تجارت و سامانه انبارها، نظارت بر محصولات و کالاهای سرمایه‌ای همچون لوازم خانگی، لاستیک، روغن موتور، سیمان و …، بررسی آمارها در سامانه جامع تجارت که نیاز به رصد میدانی دارد و اطلاع قواعد مرتبط با موضوعات قاچاق کالا، گفت: فهرست احتکار در سال گذشته ابلاغ شد که در سال جدید این لیست پس از ویرایش و تکمیل، ابلاغ می‌شود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

حمایت از تولید ضروری است اما نه از جیب صادرکننده

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه حمایت از تولید لازم است اما نه با ارزان ...