خانه > اخبار > سند راهبردی صنعت طلا و جواهر تدوین شد

سند راهبردی صنعت طلا و جواهر تدوین شد

معاون وزیر با اشاره به رونمایی از سند راهبردی صنعت طلا و جواهر گفت: ابتدا واردات را تسهیل کردیم که ۱۳ تن طلا وارد کشور شد، بنابراین نباید نگران صادرات یک تن طلا از کشور باشیم.

به نقل از خبرگزاری مهر، محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزیر صمت با اشاره به رونمایی از سند راهبردی صنعت طلا و جواهر در استان خراسان رضوی، اظهار کرد: این سند هم به وضعیت صنعت اشاره کرده است و هم هدف‌گذاری بسیار جهشی دارد. در حوزه تولید در افق سال ۱۴۰۷ میزان ۱۰ برابری را هدف‌گذاری کرده‌ایم که ۵۰۰ تن تولید است.

وی اضافه کرد: در حوزه صادرات، افق ۵۰ برابری یعنی صادرات ۵۰ تن و در حوزه اشتغال افق ۱۰۰ هزار اشتغال یعنی رسیدن به ۵۰۰ هزار اشتغال را هدف‌گذاری کرده‌ایم. ما پای این اهداف هستیم تا محقق شود و تحقق آن‌ها قطعی است، اگر موانع را برداریم. اگر عزم ما جزم باشد می‌توانیم به این اهداف برسیم که موجب اشتغال، صادرات، تولید، درآمد و ارزش افزوده بیشتر می‌شود.

برادران با بیان اینکه ما در حوزه طلا هنوز اول راه هستیم، گفت: از نظر فرهنگی، حساسیت خاصی روی صادرات طلا داریم و اگر خبری منتشر شود که یک تن طلا از کشور صادر شده، به‌عنوان خبری منفی از آن یاد می‌شود. این فرهنگ باید اصلاح شود. برای تسهیل صادرات باید حساسیت‌های بی‌مورد و نگاه‌های سلیقه‌ای را کم کنیم. ما ابتدا واردات را تسهیل کردیم که ۱۳ تن طلا وارد کشور شد، بنابراین نباید نگران صادرات یک تن طلا از کشور باشیم.

وی ادامه داد: تمام فعل و انفعال ما همین است و تمام جلسات، نمایشگاه‌ها و آموزش‌ها را می‌گذاریم که صادرات و واردات تسهیل شود. بر اساس مصوبه هیأت دولت، تعرفه گمرکی واردات طلا صفر است، یعنی هر فردی قصد دارد شمش طلا به کشور وارد کند، مجاز است. از آن زمان، ۱۳ تن طلا وارد شده است، بنابراین نباید نگران صادرات مصنوعات طلا باشیم.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت گفت: همه باید نگاه فرهنگی خود را تغییر دهند. همان‌طور که صادرات فولاد حساسیت ندارد، صادرات طلا نیز نباید حساسیت داشته باشد. همان‌طور که شفافیت فولاد حساس نیست، شفافیت طلا نیز نباید حساس باشد. ما دچار حساسیت فرهنگی و تاریخی نسبت به مخفی‌سازی برخی اطلاعات هستیم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون وزیر صمت: میزان اشتغال صنعتی کشور به ۸ میلیون و ۴۶۷ هزار نفر رسیده است

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اولین بار میزان اشتغال صنعتی ...