خانه > اخبار > سیستم بانکی همگام با تولید نیست

سیستم بانکی همگام با تولید نیست

تشریح وضعیت تولید و انتقاد از سیستم بانکداری نه چندان کارآمد در حوزه تولید از جمله مواردی بود که محمدرضا مرتضوی رییس خانه صنعت و معدن تهران در نشست خبری روز صنعت و معدن به آنها اشاره کرد.

 

به نقل از ایسنا: به گزارش ایسنا، محمدرضا مرتضوی صبح امروز – دوشنبه – در نشست خبری بزرگداشت روز صنعت و معدن استان تهران با انتقاد از خدمات بانکی به صنایع عنوان کرد: سیستم بانکی ما براساس آنچه بانکداری اسلامی نامیده می‌شود بسیاری از خدمات را به خاطر این‌که در تعریف جدیدی که ارائه شد نمی‌گنجید، حذف کردند و صرفا به محلی برای داد‌وستد پول سخت آن هم با بهره بالا و تضمین‌های دشوار تبدیل شده‌اند.

وی افزود: امروز صنعت نیاز دارد تا خدمات بانکی را از طریق خطوط اعتباری، تضمین‌های مالی و مواردی مشابه دریافت کند که در این خصوص پیشنهاد من برگشت به نظام بانکداری مدرن و اعتباری است، چرا که در بسیاری از موارد در تعاملات خارجی یکی از مشکلات عمده صنعت، عدم تطابق سیستم بانکداری داخلی با سیستم‌های بانکی مرسوم جهان است.

رییس خانه صنعت و معدن تهران یکی از عمده‌ترین مشکلات صنایع و تولید در تهران و ایران را پدیده شوم قاچاق نامید و در این باره گفت: حجم بالایی از کالاهای بازار را کالاهای قاچاق تشکیل می‌دهد که اساس وجود این اقلام در بازار باعث دلسردی تولید‌کننده داخلی می‌شود که مبارزه با آن یک عزم جهادی همه‌جانبه را طلب می‌کند.

مرتضوی با اشاره به وضعیت تولید و تلاش صنعتگران برای احیای صنایع خرد در وضع کنونی گفت: صنعت، معدن و تجارت در استان تهران شرایط خاص خود را دارد و با معضلاتی مانند مسائل زیست محیطی، جمعیت و اشتغال مواجه است که برای بهبود فضای تولید و کسب‌و کار نسخه خاص خود را می‌طلبد.

همچنین ببینید

ثبات و استحکام با سیاست ارز تک‌نرخی

سیاست محدودیت در واردات می‌تواند بازارهای داخلی را تقویت کند اما تجربه ثابت کرده است ...