خانه > اخبار > شادی تولید فولاد در شادگان

شادی تولید فولاد در شادگان

بزرگترین طرح توسعه فولاد خوزستان در شهرستان شادگان با فناوری ایرانی و احیای مستقیم، روز یکشنبه با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت وارد مدار تولید شد.

آیین راه‌اندازی این کارخانه با روشن‌شدن مشعل‌های ریفرمر نخستین کارخانه تولید آهن اسفنجی به روش ایرانی پرد در جهان، روز گذشته با حضور مهدی کرباسیان رئیس هیات‌عامل ایمیدرو و جمعی از مقامات استان خوزستان در شادگان برگزار شد.

 

دستیابی به ۴ میلیون تن فولاد مد نظر است
رئیس هیات‌عامل ایمیدرو در این آیین اظهار کرد: امروز افتخار می‌کنیم که توانستیم به‌عنوان یک کار کوچک این پروژه را راه‌اندازی کنیم و در همین راستا از تلاش همه همکاران، مدیران و کارگران این کارخانه تشکر می‌کنم.
مهدی کرباسیان گفت: نکته مهم درباره این پروژه آن است که دستیابی به تولید ۴میلیون تن فولاد در این پروژه ادامه پیدا کند زیرا آینده کشور در توسعه و تولید است.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر تولید و اشتغال افزود: ما دولتی‌ها و همه ملت باید توجه کنیم ۲سال است که مقام معظم رهبری به تولید و اقتصاد مقاومتی و همچنین در امسال به اشتغال توجه کرده‌اند. آینده کشور در توسعه و اشتغال است تا بتوانیم جایگاه خود را در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ به‌عنوان قدرت منطقه از نظر اقتصادی حفظ کنیم و این موضوع با همدلی، هماهنگی و حرکت در جهت تعامل با دنیا و استفاده از ظرفیت‌های داخل انجام می‌شود.
کرباسیان تصریح کرد: راه‌اندازی این پروژه به معنای اشتغال و توسعه است. در این پروژه و در زمان پیمانکاری در سال ۹۲ حدود ۸۰۰ نفر در دوره‌های مختلف مشغول به کار بودند اما زمانی که دولت یازدهم روی کار آمد این پروژه تنها چند نگهبان داشت در حالی که امروز نزدیک به ۱۷۰ نفر به طور مستقیم در قسمت آهن اسفنجی در کارخانه مشغول به‌کار هستند و این مسئله به منظور اشتغال دائم است که حدود ۷۰درصد از مردم شادگان هستند.ریس هیات عامل ایمیدرو افزود: قرار است این پروژه توسعه پیدا کرده و به تولید ۸۰۰هزار تن شمش فولاد برسد البته پیگیری‌های بعدی برای تکمیل زنجیره فولاد میزان تولید را به ۴میلیون تن افزایش می‌دهد.
به گفته کرباسیان شهرک صنعتی شادگان باید معیار قرار گیرد زیرا فولاد، به تنهایی اشتغال وسیع به همراه ندارد و این صنایع پایین‌دستی هستند که اشتغال ایجاد می‌کنند.
دوستان سرمایه‌گذار باید از محصول این واحد در صنایع پایین‌دستی استفاده کنند. خوشبختانه بحث زنجیره فولاد در این منطقه در حال پیگیری است که کار بسیار ارزشمندی خواهد بود.
به گفته رئیس هیات عامل ایمیدرو یکی از نکات بسیار مهم در خوزستان، دسترسی به دریا و انرژی فراوان است ضمن اینکه صنعت فولاد دو بخش سنگ‌آهن و انرژی (گاز) را دربر می‌گیرد.
وی ادامه داد: ۳میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ‌آهن در کشور وجود دارد که خوشبختانه در دولت تدبیر و امید با پروژه ۲۵۰هزار کیلومتر کار اکتشافی در ایمیدرو تکمیل شد این در حالی است که در ۸۰سال گذشته تنها ۱۰۰هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی انجام شده بود.
کرباسیان ادامه داد: سال گذشته با تمام مشکلاتی که وجود داشت ۱۳۰میلیارد تومان هزینه کردیم و در سال ۹۵ به ۴۰۰میلیون تن ذخیره جدید سنگ‌آهن دست یافتیم.
وی در ادامه با اشاره به میزان مصرف فولاد در کشورهای توسعه‌یافته اظهار کرد: یکی از مبانی توسعه در دنیا میزان مصرف فولاد است. درحال‌حاضر در کشور ما میزان فولاد بین ۲۱۰ تا ۲۱۵ کیلوگرم است، اما پیش‌بینی‌ها برای سال ۱۴۰۴ شمسی، میزان مصرف فولاد برای هر ایرانی را بیش از ۳۵۰ کیلوگرم نشان می‌دهد و این تنها با سرمایه‌گذاری و تولید و وحدت ملی برای توسعه محقق می‌شود.

 

همچنین ببینید

تولید فولاد به 18 میلیون تن نزدیک شد/ رتبه چهاردهم همچنان متعلق به ایران

انجمن جهانی فولاد، ایران را چهاردهمین کشور تولید‌کننده فولاد جهان معرفی کرد. ایران با افزایش ...