خانه > اخبار > شرکت ملی پالایش و پخش: تامین پایدار سوخت مایع صنایع بدون وقفه ادامه دارد

شرکت ملی پالایش و پخش: تامین پایدار سوخت مایع صنایع بدون وقفه ادامه دارد

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تأکید بر اینکه تامین پایدار سوخت مایع صنایع بدون وقفه ادامه دارد، اعلام کرد: سوخت جایگزین گاز در اختیار کارخانه های سیمان قرار گرفته است.

به نقل از خبرگزاری مهر، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: سوخت مورد نیاز صنایع از جمله کارخانجات سیمان با وجود افزایش بالای مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، از طریق سوخت جایگزین با قیمت مصوب یارانه‌ای تأمین شده و می‌شود. تغییر سوخت مصرفی از گاز به سوخت مایع نباید بهانه‌ای برای این صنایع برای افزایش قیمت محصولات باشد.

«شدت مصرف انرژی» در ایران بالا است. ایران رکورددار این شاخص در جهان است. البته مصرف انرژی در کشور در زمستان به مراتب بیشتر هم می‌شود و تنها در بخش خانگی و تجاری و صنایع غیرعمده بیش از ۶۵۰ میلیون متر مکعب گاز در یک روز می سوزد در حالی که میزان تزریق گاز شیرین به خطوط سراسری شبکه گاز که باید تأمین کننده بخش‌های مختلف از جمله خانگی تا تجاری، صنایع عمده و صادرات باشد، روزانه ۸۴۰ میلیون متر مکعب است.

بنابراین در زمستان، استفاده از سوخت جایگزین که شامل نفتگاز و نفت کوره می‌شود در دستور کار قرار می‌گیرد تا علاوه بر تأمین برق مورد نیاز کشور، چرخ صنایع از حرکت باز نماند و با توجه به اهمیت تأمین سوخت، از تابستان ذخیره سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها و صنایع آغاز می‌شود.

نکته مهم اما آن است که این سوخت جایگزین مطابق با مصوبات هیأت وزیران معادل قیمت گاز طبیعی به مصرف کنندگان تحویل می‌شود. مطابق تصویب نامه هیأت وزیران در خصوص آئین نامه اجرایی تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در جلسه مورخه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱، نرخ سوخت نیروگاهی اعم از نیروگاههای مقیاس کوچک و بزرگ در سال ۱۴۰۱ که تمامی برق خود را به شبکه سراسری برق کشور تحویل می‌دهند، مبلغ ۲۵۰ ریال به ازای هر لیتر فرآورده‌های نفتی و هر متر مکعب گاز طبیعی تعیین شده است.

بنابراین تفاوت قیمتی برای تحویل سوخت گاز و مایع برای صنایع از جمله کارخانجات سیمان وجود ندارد و قیمت سوخت تحویلی به آنها با قیمت مصوب یارانه‌ای محاسبه می‌شود.

با این حال، هر سال در فصل زمستان شاهد بهانه جویی برخی صنایع در خصوص افزایش قیمت تمام شده تولید محصول به دلیل تغییر سوخت از گاز طبیعی به سوخت مایع هستیم. موضوعی که با توجه به معادل سازی سوخت مایع با گاز طبیعی قیمت درست نیست. سوخت مایع جایگزین گاز به صنایع مختلف از جمله صنایع سیمان تحویل داده شده است و هیچ کمبودی از جهت تأمین سوخت متوجه این صنایع نیست.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

حمایت از تولید ضروری است اما نه از جیب صادرکننده

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه حمایت از تولید لازم است اما نه با ارزان ...