خانه > اخبار > شریعتمداری: صنعت خودرو تامین کننده 3.5 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است

شریعتمداری: صنعت خودرو تامین کننده 3.5 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است

وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: امروز صنعت خودروسازی کشور تامین کننده ۳.۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور است که ارتقای آن به ۴ درصد در افق ۱۴۰۴ برنامه ریزی شده است.

 

به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد شریعتمداری» امروز (شنبه) در مراسم آغاز تولید دو محصول جدید ایران خودرو در محل شرکت ایران خودرو افزود: صنعت خودروسازی کشور در سنوات گذشته دوران پرفراز و نشیبی داشته و متاثر از تحریم‌ها لطمات زیادی دیده است.
وی افزود: امروز بین خواسته‌های به حق مردم و تولیدات خودروسازان کشور فاصله وجود دارد که بخشی از آن ناشی از عوامل درونزا و بخشی دیگر عوامل برونزا و خارج از اراده صنعت خودروسازی است.
وزیر صنعت با اشاره به ایجاد یک تا دو شغل جدید به ازای تولید هر خودرو و ایجاد اشتغال در صنعت قطعه سازی، صنایع پایین و بالادستی و خدمات خودرویی، اظهار داشت: امروز نزدیک به ۳۰ بنگاه بزرگ خودروسازی در ایران فعالند و ایران خودرو هنوز پیشتاز صنعت خودروسازی کشور است.
این عضو دولت یازدهم با اشاره به ورود نخستین خودرو به کشور در سال ۱۲۸۱ شمسی تاکید کرد: امروز باید گام‌هایمان را مستحکم‌تر در این صنعت برداشته و جبران مافات کنیم.
وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۴ اهداف دستیابی به رتبه نخست خودروسازی منطقه، پنجم آسیا و یازدهم جهان هدفگذاری شده و تولید دستکم سه میلیون دستگاه خودرو در آن سال مدنظر است، همچنین تولید ۱۲۰ هزار خودروی تجاری و صادرات ۳۰ هزار دستگاه از آن ها در دستور کار خواهد بود.
شریعتمداری بیان داشت: امروز ۱۸.۸ درصد ارزش افزوده کل صنعت کشور در خودروسازی است که تا سال ۱۴۰۴ باید به ۲۰ درصد افزایش یابد.
وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه گفت: تا پایان آبان ماه امسال تولید خودرو ۱۷ درصد در هم سنجی با پارسال رشد داشته است که امیدواریم تا پایان امسال به هدف تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزار دستگاه خودرو برسیم.
وی در ادامه به عمده‌ترین چالشهای صنعت خودروی کشور اشاره کرد و افزود: مالکیت دولتی و تحمیل سرمایه گذاری غیر اقتصادی به شرکتهای خودروسازی از جمله این مشکلات است و دولت باید سهم خود را از مالکیت و مدیریت شرکت های خودروسازی به صفر برساند.
شریعتمداری بیان داشت: تحمیل نیروی انسانی مازاد، قیمت‌گذاری محصولات، نبود ثبات سیاست ها و ضعف نظام تامین مالی از جمله دیگر مشکلات این صنعت است.
شریعتمداری ادامه داد: صنعت خودروسازی اکنون نیازمند ۴۰ هزار میلیارد ریال سرمایه در گردش با نرخ های مناسب است، اما متاسفانه در قراردادهای بانکی تفاوتی بین این صنعت پیشتاز و سایر صنایع در نظر گرفته نمی‌شود.
این عضو کابینه دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: خودروسازی که می‌تواند ۶۰ صنعت دیگر را به دنبال خود بکشاند، صنعت دوم کشور از این نظر است و بر این اساس باید در زمینه حجم و نرخ تسهیلات بانکی به این صنعت تفاوت قائل شد.
به گفته شریعتمداری، صرفه و مقیاس پایین و توجه به تحقیق و توسعه از دیگر مشکلات این صنعت است و گفت: بخش‌های تحقیق و توسعه صنایع خودروسازی کشور ارتباط گسترده با خارجی ها نداشته و محدودیت دارند، اما در قرارداد های اخیر خودرویی از جمله با پژو و رنو به این مهم تاکید شده است که می‌تواند تحولی به ویژه در زمینه طراحی پلت‌فرم در داخل به وجود آورد.
وی با اشاره به مشکلات صنعت قطعه‌سازی کشور خاطرنشان کرد: امروز هزار و ۲۰۰ قطعه ساز در کشور مشغول فعالیتند و تجمیع قطعه سازان آینده خودروسازی کشور را تضمین خواهد کرد.
این مقام مسئول از برنامه ریزی برای تدوین برنامه سه ساله نوسازی صنعت قطعه سازی با هدف صادرات گرا کردن این صنعت خبر داد.
وی بیان کرد: تامین ۱۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی با سود پایین و به همین میزان از سوی دولت، ۱۰۰ هزار میلیارد ریال از سوی بانک‌ها و نصف این مبلغ از سوی بخش خصوصی به عنوان سرمایه گذاری برای صنایع کشور پیش‌بینی شده است که به صنعت تزریق خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه مشارکت با خارجی ها باید واقعی باشد، یادآور شد: در گذشته خودروسازان خارجی مسئولیتی در تولید، صادرات و تعمیق ساخت داخل نداشتند، اما امروز به آنها تاکید شده است.
شریعتمداری گفت: اگر خواهان توسعه خودروسازی در کشور هستیم نیازمند خارج کردن خودروهای فرسوده به ویژه خودروهای عمومی از چرخه حمل و نقل کشور هستیم.
وی یادآوری کرد: در گذشته تا ۸۵ درصد قیمت خودروهای سنگین یارانه داده می شد و امروز کاهش مصرف سوخت خودروهای کشنده و اتوبوس از ۶۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر پیمایش به ۲۵ تا ۳۰ لیتر با انجام سرمایه‌گذاری‌ های لازم دست‌یافتنی است.
به گزارش ایرنا، تولید دنا پلاس توربو شارژ و پژو ٢٠٧ صندوق دار اتوماتیک دو محصول جدید گروه صنعتی ایران خودرو صبح امروز شنبه با حضور علی لاریجانی رییس مجلس و محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.
شرکت ایران خودرو با استفاده از فناوری روز خودروسازان اروپایی، اقدام به طراحی و تولید تیپ جدیدی از خودروی دنا پلاس مجهز به موتور پرقدرت توربوشارژ کرده است.
محصول جدید دناپلاس توربو شارژ ضمن برخورداری از ایمنی و تجهیزات بالا، دارای موتور پرقدرت مجهز به توربو شارژر بوده و می تواند به عنوان محصولی متفاوت مورد توجه مشتریان قرار گیرد.
در واقع یکی از اهداف شرکت در عرضه این محصول، افزایش کارآیی قوای محرکه خودروی دنا پلاس از طریق نصب سامانه توربوشارژ بر روی آن است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

نماینده دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل؛ ایران نشان داد در مبارزه با فساد مصمم است

نماینده دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل گفت: ایران با عضویت در ...