خانه > اخبار > ششمین همایش سالانه صنعت آرد برگزار شد

ششمین همایش سالانه صنعت آرد برگزار شد

به نقل از  غلات نیوز، صبح دیروز ششمین همایش سالانه صنعت آرد ایران با محورهای بررسی مشکلات و راه حل‌ها، بررسی نحوه همکاری در خرید گندم، بزرگداشت پیشکسوتان صنعت آرد و تقدیر از واحدها و مسئولین فنی نمونه با حضور علی اکبرمهرفرد قائم مقام وزیرجهاد کشاورزی، یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی و معاون وزیر جهاد کشاورزی،حسین یزدجردی رئیس هیأت مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنعت آرد ایران،  ایزدیار دبیرکل کانون صنایع آرد ایران، سیدمحمدرضا مرتضوی رئیس انجمن آردسازان ایران، دکتر علیرضا کریمی رئیس کانون زنجیره هماهنگی دانش، صنعت و بازار، نوابی رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده، اعضای فراکسیون صنایع غذایی مجلس و جمعی از بزرگان و پیشکسوتان این صنعت و مدیران عامل کارخانه‌های آردسازی در انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور برگزار شد.

در ابتدا دکتر یزدجردی رئیس هیأت مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنعت آرد ایران در جایگاه سخنرانان قرار گرفت و گفت: در آذرماه ۹۳ نرخی برای آرد مصوب گردید که چندان خوشایند صنعت نبود و از همان موقع کانون شروع به جبران این ناسپاسی کرد منتهی در سیستم دولتی مشکلاتی برای تغییر قیمت‌ها وجود داشت و مسئولین دولتی صبر را به ما توصیه می‌کردند.
وی ادامه داد: مصوبه افزایش نرخ آرد درحال حاضر اعلام شده اما هنوز اجرایی نگردیده است و امیدواریم مسئولین از این مصوبه حمایت کنند و هرچه زودتر این سیستم اجرایی شود.

در ادامه سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی بیان کرد: حضور متصدیانه دولت در صنعت گندم، آرد و نان می‌تواند در نحوه چیدمان منابع اثرگذار و تخصیص منابع را از نظام عادی بازار خارج کند.
با هدایت ما و با حمایت‌های جهادکشاورزی و دولت، ما در سال آینده، سالی بزرگ را برای صنعت آرد و نان پیش رو خواهیم داشت. در سال آینده شرکت بازرگانی دولتی از عرصه خرید گندم خارج و این کار بزرگ را به اجزای زنجیره واگذارخواهد نمود. در این راستا از خرداد ماه امسال جلساتی بسیار کارشناسی شده و خوب داشته‌ایم و مهم‌ترین چالش ما شناسایی کشاورزان به جهت جلوگیری از سوءاستفاده از موضوع خرید تضمینی گندم بود که امروز با طراحی سایتی که به منظور ثبت نام کشاورزان در فصل پاییز انجام می‌شود، کشاورزان مورد تأیید جهادکشاورزی در شهرها، استان‌ها و روستاها قرار خواهند گرفت و این چالش دیگر وجود نخواهد داشت و کشاورزان پس از تأیید می‌توانند مقادیر گندمشان را به قیمت‌های مصوب عرضه نمایند. این سایت اکنون درحال طراحی و نهایی شدن است.
سیف با بیان اینکه قریب به ۱۰۰ هزار تن آرد از کشورمان صادر شده است، اظهار کرد: این مقدار در سال گذشته ۲۳هزار تن بوده و امیدواریم تا پایان سال به ۳۰۰ هزارتن برسد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: به موجب تفاهماتی که با کشور روسیه و قزاقستان داریم، امیداوریم مسیر عبور موقت را تسهیل نماییم.
در بخش بعدی این همایش ایزدیار، دبیرکل کانون صنایع آرد ایران عنوان کرد: در جلساتی که برای صنعت گندم و آرد برگزار می‌گردد، از ما دعوت می‌شود و خوشبختانه نقش انجمن‌ها دیگر زینتی نیست و از نظرات ما هم استفاده می‌شود.
ایزدیار مادر همه مشکلات این صنعت را انحصار یارانه‌ها و عدم نقش کارخانه‌ها در اقتصاد دانست و در ادامه به مشکلات پیش روی این صنعت و راه حل‌های موانع موجود اشاره نمود.

وی گفت: نکته مهم این است که گندم‌ها به درستی تخصیص داده نمی‌شود. خوشبختانه برای سال آتی این شرایط ایجاد شده که ما خودمان مستقیماً گندم را از کشاورز خریداری کنیم که این ساده‌ترین، ارزان‌ترین و راحت‌ترین کاری است که می‌توانیم انجام دهیم.
در ادامه مهرفرد، قائم مقام وزیرجهاد کشاورزی خاطرنشان کرد:  در دوره وزارت مهندس حجتی شاهد افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی بوده‌ایم و در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته و شاهد توسعه در بخش اراضی و سیستم‌های آبیاری بوده‌ایم.
در دولت جدید ۱۰۰ هزار هکتار اراضی جدید توسعه یافته و در خوزستان و ایلام هم ۵۵۰ هزار هکتار توسعه یافته است و امروز بهره‌وری آب در بخش کشاورزی از ۳۶ درصد به ۴۳ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: از سال ۹۲ تا ۹۶ حدود ۵ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشته‌ایم که این ثروتی بوده که در داخل کشور تولید و صرف شده و این یکی از تبعات اقتصاد مقاومتی است.
مهرفرد افزود: با توجه به اینکه می‌گویند دولت دخالتش را در این صنعت کمتر کند و اگر قرار است به کشاورز یارانه‌ای پرداخت شود از روش‌های دیگر استفاده شود، به عقیده من باید حتی‌الامکان تجارت گندم را از تخصیص یارانه‌ها جدا نمود.
 مژگان خانلو رئیس امور بازرگانی و خدمات مالی سازمان برنامه و بودجه کشور و مفتح رئیس فراکسیون صنایع غذایی مجلس از دیگر سخنرانان این همایش بودند.
در ادامه سید محمدرضا مرتضوی، رئیس انجمن آردسازان ایران و رییس خانه صنعت و معدن استان تهران به نمایندگی از مدیران عامل کارخانه‌های آرد حاضر در همایش در جایگاه سخنرانان قرار گرفت و به دفاع از صنف، به ارائه توضیحاتی در راستای موانع و مشکلات پیش روی صنعت گندم و آرد کشور پرداخت.
وی عنوان کرد: جدول پاکی گندم، جدول ناپاکی و نجاست است و هرچه که خاک در گندم بیشتر باشد گران‌تر می‌خرند و این جدول باید حتماً اصلاح شود.

مرتضوی خواهان آزادسازی نرخ آرد و نان و واگذاری آن به بخش خصوصی و مردم شد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

رییس خانه صنعت و معدن استان تهران: مشکل تولیدکنندگان با تامین اجتماعی رسیدگی ویژه شود

سیدمحمدرضا مرتضوی شامگاه چهارشنبه در آیین تجلیل از صنعتگران و معدنکاران برتر همدان اظهار داشت: ...