خانه > اخبار > شمارش معکوس اجرای ترابردپذیری

شمارش معکوس اجرای ترابردپذیری

 

ترابردپذیری یا قابلیت تغییر اپراتور بدون تغییر شماره تلفن همراه طرحی است که افزون‌بر ۱۵ سال در بیش از ۷۰ کشور جهان به اجرا درآمده و با موفقیت‌های بسیاری نیز همراه بوده است حالا این طرح که مقدمات اجرای آن در ایران فراهم شده شمارش معکوس را برای عملیاتی شدن آغاز کرده است.

به نقل از روزنامه صمت: این طرح که تیر سال گذشته به کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات ارسال شد را می‌توان رقابتی میان اپراتورهای تلفن همراه از جمله همراه اول، ایرانسل، رایتل و تالیا خواند که برای حفظ بازار خود ناچار به ارائه سرویس‌های بهتر هستند. پیش از این قرار بود در طول ۱۸ ماه (تا بهمن ۹۴) طرح ترابردپذیری به مرحله بهره‌برداری برسد اما با مشکلاتی که در مسیر اجرایی شدن آن به وجود آمد هنوز هم به مرحله نهایی نرسیده و با عبور از آزمایش‌های اپراتورها وارد فاز نهایی شده و بنابر وعده‌ها، باید تا پایان خرداد ۹۵ وارد فاز بهره‌برداری شود.
در میان اپراتورهای حاضر در این طرح، تالیا آخرین اپراتوری بود که به جمع ۳ اپراتور قبلی پیوست و آمادگی خود را برای انجام عملیات ترابردپذیری اعلام کرد. اما آنچه بحث این اپراتور را از سایر اپراتورهای حاضر در این طرح متمایز می‌کند آن است که آیا تالیا از پس رقابت با اپراتورهایی که دارای خدمات G ۳و G۴ هستند را دارد؟ همان‌طور که می‌دانیم مهم‌ترین بحث رقابتی در ترابردپذیری، نرخ و کیفیت دیتای اپراتورهاست. در این شرایط تالیا هنوز امکان ارائه G ۳ را هم ندارد اما بنا به گفته مدیرعامل این شرکت، با توجه به اینکه شبکه تالیا با نخستین اپراتور تلفن همراه در حال یکی شدن است، به نظر می‌رسد در یکی دو ماه آینده تالیا قادر به ارائه خدمات G ۳ و G ۴شده و بتواند به رقابت با اپراتورهای اصلی بپردازد.

الزام اجرایی شدن طرح پس از حل مشکلات فنی

مسعود فاتح، کارشناس مخابرات در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: «ترابردپذیری، طرحی است که سال‌ها در دنیا اجرا شده است اما در مدیریت جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که سیاست اجرای طرح‌های تازه را درپیش گرفته، اجرای این طرح می‌تواند باعث ایجاد رقابت بیشتر میان اپراتورهای تلفن همراه شود. هرچند اجرای این طرح با توجه به مشکلات فنی، تاکنون چند مرحله به تعویق افتاده اما به نظر می‌رسد با رفع مشکلاتی که از سوی اپراتورها اعلام شده، در روزها یا هفته‌های آینده به مرحله عملیاتی برسد. »
وی در ادامه سخنان خود افزود: «در ترابردپذیری کاربر با حفظ شماره اصلی، اپراتور خود را تغییر داده و از امکانات و خدمات اپراتور مقصد استفاده می‌کند. اما نکته این است که از یک سال و نیم تا ۲ سال گذشته ما با اجرای شبکه نسل بالای تلفن همراه توقع اجرای رومینگ ملی را نیز داشتیم اما شاهدیم که این طرح به طور کامل اجرا نشده است و به نظر می‌رسد اگر طرح رومینگ ملی کامل اجرا می‌شد، در طرح ترابردپذیری با مشکلات کمتری مواجه می‌شدیم. از سوی دیگر با توجه به الزام اپراتورها در پوشش شبکه، ممکن است در ماه‌ها یا سال‌های آینده شاهد اپراتورهایی باشیم که پوشش شبکه به طور تقریبی یکسانی دارند، اما نکته اینجاست که خدمات رقابتی مانند بسته‌های اینترنتی و امثال آن می‌توانند کاربر را به سوی اپراتورها جذب کنند. »
فاتح با اشاره به اینکه امکان دارد فقط حدود ۶۵ درصد مشترکان تمایل به استفاده از ترابردپذیری داشته باشند، گفت: «هر مشترک سالانه دو بار و با صرف هزینه ۵ هزار تومان می‌تواند اپراتور خود را تغییر دهد و در صورتی که پس از تغییر اپراتور با مشکلات فنی یا سطح پایین‌تری از خدمات مواجه شود به اپراتور اصلی خود بازگشته و دیگر از ترابردپذیری استفاده نخواهد کرد. بر همین اساس باید پس از رفع کامل مشکلات فنی این طرح را به مرحله اجرا رساند. »

همچنین ببینید

مالکیت بیش از 9 سیمکارت ممنوع است

مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات بر این نکته تاکید دارد که هر مشترک در نهایت می‌تواند ...