خانه > اخبار > شهرک‌های قطعه‌سازی؛راهکارکاهش هزینه‌

شهرک‌های قطعه‌سازی؛راهکارکاهش هزینه‌

مینا ایزدی ـ گروه خودرو: وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش در بازدید از شرکت سایپای کاشان بر ایجاد شهرک‌های صنعتی قطعه‌سازی و بهره‌گیری از قطعه‌سازان با تجربه در این زمینه و سرمایه‌گذاری ویژه در این بخش تاکید کرد.

به‌طور قطع ایجاد و توسعه شهرک‌های صنعتی قطعه‌سازی فرصت مناسبی را برای گردهمایی تمامی قطعه‌سازان داخلی در یک مجموعه بزرگ فراهم کرده و بر همفکری و مشارکت مدیران این مجموعه‌ها در ارتقای کیفیت قطعات تولیدی تاثیرگذار خواهد بود. این درحالی است که ایجاد شهرک‌های صنعتی قطعه‌سازی به صورت تخصصی و توسعه این شهرک‌ها یکی از اهداف افق ۱۴۰۴ صنعت خودرو است که تمامی کارشناسان نیز به اهمیت آن اذعان دارند. بنا بر گفته کارشناسان با گردهمایی قطعه‌سازان داخلی و ایجاد شهرک‌های صنعتی، هزینه‌های حمل‌ونقل به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند که این امر منجر به کاهش هزینه‌های تولیدی قطعات و قیمت تمام شده خودروها خواهد شد.
در همین زمینه عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازی کشور در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: تاکنون شهرک‌های صنعتی قطعه‌سازی در کشور ایجاد نشده است، هرچند در چند سال گذشته برنامه‌هایی به منظور ایجاد این شهرک‌ها با کمک گروه صنعتی ایران خودرو در نظر گرفته شده بود اما متاسفانه این برنامه‌ها اجرایی نشد.
محمدرضا نجفی‌منش ادامه داد: قرار بر این بود که یک شهرک صنعتی در تاکستان قزوین با هدف تولید قطعه ایجاد شود ولی این طرح به دلیل تغییر مدیران و مسئولان اجرایی نشد. همچنین قرار بود با همکاری کشور ترکیه یک شهرک صنعتی قطعه‌سازی تاسیس و به صورت مشترک از این شهرک استفاده شود ولی این پروژه به مرحله عملیاتی نرسید. به گفته وی، در حال حاضر در ژاپن شرکت‌های قطعه‌سازی در کنار خودروسازان فعالیت می‌کنند که این امر در کاهش قیمت تمام شده خودروها تاثیرگذار است، چراکه هزینه حمل‌ونقل به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده و قطعات به موقع و در زمان تعیین شده به خودروسازان تحویل داده می‌شود.

 

مزیت‌های ایجاد شهرک‌های صنعتی تخصصی قطعه‌سازی

هم‌اکنون قطعه‌سازان به شکل پراکنده در کشور فعالیت می‌کنند و هنوز شهرک‌های صنعتی که به صورت تخصصی در زمینه قطعه‌سازی فعالیت می‌کنند، در کشور تاسیس نشده است. نایب رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور در گفت‌وگو با صمت ضمن اشاره به این مطلب اظهار کرد: ایجاد شهرک‌های صنعتی قطعه‌سازی در کاهش هزینه تولید و قیمت تمام شده خودروها نقش زیادی دارد.
همچنین تاسیس این شهرک‌ها در ارتقای دانش فنی برای ساخت و تولید قطعات اثرگذار خواهد بود. به گفته احمدرضا رعنایی، با ایجاد و توسعه شهرک‌های صنعتی تخصصی قطعه‌سازی و همکاری قطعه‌سازان در یک مجموعه، فناوری‌های تولید قطعات ارتقا یافته، در نتیجه کیفیت قطعات تولیدی افزایش پیدا می‌کند. وی معتقد است: زمانی که تمامی قطعه‌سازان در یک مجموعه به عنوان شهرک صنعتی دور هم جمع شوند، می‌توانند مواد اولیه ساخت قطعات را با همکاری یکدیگر تهیه کرده و به صورت مشترک اقدام به واردات مواد اولیه کنند.
به باور نایب رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، در این شرایط هیات‌های خارجی که برای بازدید به کشور وارد می‌شوند نیز می‌توانند در شهرک‌های صنعتی قطعه‌سازی حضور داشته باشند و تمامی قطعه‌سازان در صحبت‌های خود با هیات‌های خارجی از فناوری‌ها و دانش فنی این کشورهای خارجی استفاده کنند.
رعنایی افزود: ایجاد شهرک‌های صنعتی قطعه‌سازی هزینه‌های حمل‌ونقل را کاهش داده و با همکاری بیشتر مدیران و کارشناسان در یک مجموعه بسیاری از هزینه‌های تولید قطعات کاهش پیدا می‌کند. وی توضیح داد: برای رسیدگی به مشکلاتی که قطعه‌سازان با آن سروکار دارند، حضور مسئولان و بازدید از این قطعه‌سازان در یک مجموعه می‌تواند در حل‌وفصل مشکلات آنها تاثیر داشته باشد و هنگامی که بسیاری از مشکلات قطعه‌سازان مانند بیمه و مالیات‌ها حل شود، هزینه‌های تولید نیز کاهش پیدا می‌کند.

همچنین ببینید

مشارکت ۵۰درصدی در احداث شهرک صنعتی۵۰ هکتاری

شهرک‌های صنعتی فقط زمستان را فرصت دارند!

با گذشت ۹ ماه از آغاز سال ۱۳۹۶ سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی فقط ...