خانه > اخبار > صادرات کالا در 2ماهه نخست امسال بیش از 19 درصد افزایش یافت

صادرات کالا در 2ماهه نخست امسال بیش از 19 درصد افزایش یافت

گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در ۲ ماهه نخست امسال بیش از هفت میلیارد و ۵۵۵ میلیون دلار کالا به ۱۰۰ کشور جهان صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۹.۱۱ درصد رشد داشت.

 

به نقل از  روز چهارشنبه ایرنا از گمرک، وزن کالاهای صادراتی در دوره مورد بررسی ۱۸ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۱۱۵ تن بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴.۶ درصد افزایش یافته است. 
کالاهای صادراتی به ۱۰۰ کشور جهان ۹۹.۷۸ درصد از کل سهم وزنی و ۹۷.۶۲ درصد از سهم ارزشی کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.
همچنین مجموع کل صادرات ایران در ۲ ماهه نخست امسال به کشورهای نخست جهان ۱۸ میلیون و ۷۶۸ هزار و ۱۶۵ تن به ارزش هفت میلیارد و ۷۳۸ میلیون و ۹۸۲ هزار دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۴.۷۹ و ارزش ۲۱.۹۳ درصد رشد داشت. 
آمار منتشر شده از صادرات کالاهای ایران بیانگر این است که ۶۹ کشور از ۱۰۰ کشور مقصد کالاهای صادراتی ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش با رشد مثبت و ۳۱ کشور دیگر با رشد منفی مواجه بوده‌اند.
براساس این گزارش، ماداگاسکار با ۳۸ هزار و ۱۲۳ صدم درصد افزایش ارزشی نسبت به ۲ ماهه نخست پارسال، بیشترین افزایش را داشته و پس از آن موزامبیک، بنین، برزیل، اوگاندا، مکزیک، مالتا، صربستان، پرتغال، آلبانی، تونس، قطر، غنا و بلاروس افزایش رشد قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌‌اند.
همچنین بلاروس با خرید ۴۷۳ هزار و ۹۲۸ دلار در رتبه ۸۴ مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارد که افزایش ۳۶۳.۵۷ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال را نشان می دهد.
برپایه این گزارش، سوئیس با خرید ۶۶۰ هزار دلار در رتبه ۷۸ کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارد و با ۹۴.۸۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیشترین افت ارزشی را دارد. پس از آن فیلیپین، لیبی، سنگاپور، الجزایر، تاجیکستان، اسلواکی و ژاپن بیشترین افت ارزشی را داشته‌اند.
یکصدمین کشور مقصد کالاهای صادراتی در این مدت، توگو با خرید ۸۰ تن به ارزش ۹۶ هزار دلار  است.

همچنین ببینید

کاهش ۲درصدی صادرات/۴هزارمیلیاردتومان به صادرکنندگان پرداخت می شود

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت کشور از کاهش ۲درصدی صادرات کالا ...