خانه > اخبار > حمایت از تولید سخت افزاری به شرط رقابت پذیری

حمایت از تولید سخت افزاری به شرط رقابت پذیری

به‌تازگی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اطلاعیه‌ای منتشر کرده که براساس آن به شناسایی فعالان بخش فاوا ازجمله تامین‌کنندگان تجهیزات و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌پردازد تا ضمن عمل به آیین‌نامه اجرایی «حمایت از صاحبان صنایع و منابع و مهارت‌های داخل کشور در بخش فاوا»، به حمایت از تامین‌کنندگان تجهیزات داخلی بپردازد.

یکی از اقدامات دولت در راستای حمایت از تولیدکننده، این است که آیین‌نامه حمایت از صاحبان صنایع، منابع و مهارت‌های داخل کشور در بخش فاوا با هدف توجه ویژه به تولید ملی و استفاده از کار و سرمایه ایرانی، معطوف کردن تقاضای بخش فاوا در ارائه پروژه‌ها به‌سوی ظرفیت‌های اجرایی، طراحی و مهندسی، تدارکی و مدیریت داخل کشور، همین‌طور ایجاد فرصت یادگیری و انتقال دانش فنی و سازمانی لازم برای ظرفیت‌های پیمانکاری داخلی یا حضور در طرف‌های خارجی با مشارکت شرکت‌های ایرانی، ارتقای شاخص درآمد ناخالص ملی و رونق بازار کار تخصصی و افزایش سطح رضایتمندی افراد ماهر و متخصص تهیه، تدوین و بروزرسانی می‌شود.
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه ۱۶۳ سال ۱۳۹۲ خود آیین‌نامه اجرایی حمایت از صاحبان صنایع و مهارت‌های داخلی کشور در بخش ارتباطات و فناوری کشور را تصویب کرد تا از این راه بتواند در راستای اجرای سیاست‌های کلی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب به‌منظور ارزیابی و نظارت بر عملکرد اپراتورها در رعایت استفاده حداکثری از منابع و مهارت‌های ایرانی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور حرکت کند.
در بخشی از مفاد این آیین‌نامه اجرایی، به حمایت از صاحبان صنایع، منابع و مهارت‌های داخل کشور در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره شده است. به‌عنوان نمونه بنابر بند ۴-۳ این آیین‌نامه تمامی اپراتورهایی که از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پروانه فعالیت دریافت کردند، مکلفند تمام تجهیزات غیرفعال خود را از تولیدکنندگان داخلی تهیه کنند. اکنون با برگزاری جلسات متعدد فهرست این تجهیزات در حال بروزرسانی است و در همین راستا از اعضای صنف می‌خواهیم اقلام و محصولات مورد نظر خود را برای اضافه شدن به این فهرست به سازمان اعلام کنند.
بر همین اساس نیز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ایران به‌تازگی اعلام کرده است که تصمیم دارد با شناسایی تامین‌کنندگان تجهیزات و خدمات فاوا به سراغ عملی ساختن طرح‌های حمایت از تولیدکننده داخلی برود و بنابر اطلاعیه منتشر شده در شرایطی که پیشینه تولید تجهیزات حوزه فاوا در داخل کشور از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به تایید برسد یا اثبات شود که توان تولید آن در داخل کشور وجود دارد، اپراتور موظف است نیازهای این دسته از تجهیزات خود را از تولیدکنندگان داخلی تامین کند. به همین دلیل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در صدد جمع‌آوری اطلاعات تامین‌کنندگان تجهیزات و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات در سراسر کشور است و از شرکت‌های تولیدکننده کالا و خدمات فاوا درخواست می‌شود خود را به سازمان معرفی کنند تا در این فهرست گنجانده شوند.

همچنین ببینید

تشکیل شرکت‌های دانش بنیان جلوی سیل فرار مغزها را می‌گیرد

به نقل از خبرگزاری تسنیم، «منوچهر منطقی» در مصاحبه با رادیو اقتصاد به نقش محوری شرکت‌های ...