خانه > اخبار > رشد معاملات آتی تحویل اسفند

رشد معاملات آتی تحویل اسفند

 

: طلا یکی از ماده‌های معدنی است که پس از فرآیندهایی به شکل مصرفی در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

به نقل از روزنامه صمت: قیمت طلا و سکه در کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد.

در سال‌های اخیر مبادلات سکه آتی در بورس کالا نیز انجام می‌شود و بسیاری از افراد برای کسب سود یا کاهش ریسک، اقدام به خرید این کالا می‌کنند. به طور کلی بازار قراردادهای آتی عامل مهم و موثری در گردش، حرکت و کارآ شدن اقتصاد است. ماهیت قیمت طلا به عنوان یک کالای فیزیکی و دارایی مالی و وجود عوامل متعدد تاثیرگذار بر بازارهای آتی طلا موجب شده تحلیل روابط متغیرهای اصلی این بازارها پیچیده‌تر شود.
آمارهای بورس کالا نشان‌دهنده آن است که هر زمانی که نوسان قیمتی در این بازار بیشتر می‌شود، مشتریان این بازار نیز افزایش می‌یابند. در هفته‌های گذشته نیز این فلز گرانبها در اثر تغییرات قیمت جهانی تحت تاثیر قرار گرفته و از نوسان نسبی برخوردار شده اما در بازار داخلی تاحدودی آرامش قیمتی حکمفرماست.
نگاهی به بازار داخلی
حجم معاملات آتی سکه در هفته گذشته در بورس کالای ایران به ۴۳هزار و ۳۸۸ قرارداد و ارزش آن به بیش از ۴هزار و ۶۲۹میلیارد ریال رسید. به گزارش صمت، در سومین هفته خرداد از میان سررسیدهای مختلف فعال در بازار آتی سکه، میزان معاملات سکه آتی در اسفند با حجم ۳۵هزار و ۶۴۲ قرارداد بیشترین حجم معاملات را از آن خود کرد و ارزش آنها را به بیش از ۳هزار میلیارد و ۸۱۷میلیون ریال رساند.
این در شرایطی است که سررسید دی با ۶هزار و ۳۹۶ قرارداد و به ارزش بیش از ۶۷۳میلیارد ریال رسید و در جایگاه دوم قرار گرفت. همچنین سکه تحویل تیر امسال نیز با حجم ۵۳۳ قرارداد و به ارزش بیش ۵۴میلیارد ریال در جایگاه سوم قرار گرفت. قرارداد تحویل شهریور نیز با ۴۹۰ قرارداد و ارزش بیش از ۵۰میلیارد ریال در جایگاه چهارم معاملات قرار گرفت، این در شرایطی است که قرارداد آبان با ۳۲۷ قرارداد به ارزش بیش از ۳۴میلیارد ریال در جایگاه پنجم معاملات قرار گرفت.
سررسید نزولی آبان ماه
نکته قابل توجه در معاملات سکه آتی در هفته اخیر این بود که سررسید تیر به‌عنوان نزدیک‌ترین قرارداد، حجم معاملات بیشتری نسبت به قراردادهای شهریور و آبان تجربه کرد. از سوی دیگر بررسی روند معاملات آتی سکه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته نشان می‌دهد تا حدودی بهای سکه در سررسیدهای مختلف روند صعودی را تجربه کرده است، به طوری که تمام سررسیدها به جز سر رسید آبان ماه با افزایش قیمت همراه شد. به این ترتیب سکه تحویل تیر با قیمت یک‌میلیون و ۲۰هزار تومان به فروش رسید که افزایش۰/۰۱درصدی را در این روز به ثبت رساند.
همچنین قرارداد تحویل شهریور با قیمت یک میلیون و ۳۲ هزار تومان معامله شد و رشد۰/۲۱درصدی را در این روز تجربه کرد. این در شرایطی است که سکه تحویل آبان امسال با قیمت یک میلیون و ۴۲هزار تومان مورد معامله قرار گرفت و با کاهش ۰/۰۹درصدی نسبت به چهارشنبه گذشته روبه‌رو شد. از سوی دیگر سکه سررسید دی نیز با رشد ۰/۰۳ درصدی با قیمت یک میلیون و ۵۵هزار تومان معامله شد. در پایان نیز سکه تحویل اسفند با نرخ یک میلیون و ۷۳ تومان، رشد ۰/۰۷درصدی را تجربه کرد.

همچنین ببینید

حضور قوی‌تر«اسکاندیوم» در بازار جهانی

به‌تازگی «اسکاندیوم» به‌عنوان یک ماده معدنی توجه‌ها را به خود جلب کرده است. این فلز به‌ویژه ...