خانه > اخبار > طولانی‌ترین صورت حساب؛ «یلدا» در سبد هزینه

طولانی‌ترین صورت حساب؛ «یلدا» در سبد هزینه

جشن شب یلدا یکی از قدیمی‌ترین جشن‌های مردم ایران زمین است که در این شب، طبق رسوم؛ اعضای خانواده‌ها به‌طور معمول در خانه بزرگ قوم جمع شده و پس از خوردن شامی مفصل، آجیل، شیرینی و میوه‌های مخصوص این شب ازجمله انار و هندوانه با زدن تفالی بر حافظ جشن خود را تکمیل کرده و به استقبال زمستان می‌روند.

در دهه‌های اخیر؛‌ از یک سو صنعتی شدن زندگی‌ها و از سوی دیگر بالارفتن هزینه‌های سبد خانوار موجب شده تا کمتر اقوام دور در این شب، کنار یکدیگر قرار بگیرند زیرا تامین هزینه‌های برگزاری این جشن، به‌ویژه اگر قرار باشد مفصل برگزار شود برای صاحبخانه شاید کمی گران تمام شود.
طبق رسوم در این شب؛خانواده‌های ایرانی به‌طور معمول از ماهی در سرسفره شام استفاده می‌کنند و گاهی هم مرغ بر سر سفره شام ایرانیان در شب چله می‌نشیند. حال برای تعیین هزینه قیمت مرغ و ماهی که یک خانواده ۵ نفره در شب یلدا مصرف می‌کند فقط کافی است نیم نگاهی به نرخ این محصولات در بازار بیندازیم.
محمد یوسف‌خانی، رییس اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت‌وگو با صمت اظهار می‌کند: درحال‌حاضر قیمت هر کیلو مرغ در بازار کیلویی ۶هزار و ۴۰۰ تومان است. حال اگر یک خانواده ۵ نفره فقط بخواهد مرغی با وزن ۳ کیلو تهیه کند به طورقطع باید حدود ۱۹هزار تومان فقط هزینه مرغ را بپردازد.
همچنین براساس مشاهدات میدانی درحال‌حاضر قیمت هرکیلوگرم ماهی شیرجنوب ۲۲هزار تومان، کپور ۱۲هزار تومان، قزل‌آلا ۱۶هزار تومان، شیرنیزه‌ای ۱۴هزار تومان، تیلاپیا ۲۱هزار تومان، آمورجنوب(سفید پرورشی) ۱۲هزار تومان، آزاد دزفولی ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، هامور جنوب ۱۹هزار تومان، حلوا سیاه ۲۰هزار تومان و حلوا سفید ۵۰هزار تومان است.
با یک حساب و کتاب سرانگشتی به خوبی می‌توان دریافت که اگر خانواده‌ای ۵ نفره بخواهد در شب یلدا حتی اگر ارزان‌ترین ماهی را بخورد نیز باید حدود ۲۰هزار تومان هزینه خرید ماهی را کنار بگذارد.

همچنین ببینید

6 ماده غذایی برای از بین بردن نفخ شکم

از زمان‌های قدیم، کرفس به عنوان ماده‌ کمکی برای هضم غذا استفاده می‌شده است. کرفس، ...