خانه > اخبار > عبور از مرز تولید سالانه ۱۰ میلیون تن فولاد خام در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

عبور از مرز تولید سالانه ۱۰ میلیون تن فولاد خام در شرکت فولاد مبارکه اصفهان

فولاد مبارکه اصفهان یکی از شرکت‌های پیشرو کشور در زمینه تولید ورق‌های فولادی است.

این شرکت با ماموریت ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و همچنین ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، بیش از ۵۰درصد مصرف فولاد کشور را به منظور استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک، فلزی سنگین و لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، لوازم‌خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل به خود اختصاص داده است. این مجتمع دارای ۷ واحد صنعتی در نقاط مختلف کشور بوده و بیش از ۲۰ هزار نفر به طور مستقیم در بخش‌های مختلف آن مشغول به فعالیت هستند.

۸۲درصد از تجهیزات فولاد مبارکه بومی است
دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به ارائه گزارشی از عملکرد این شرکت پرداخت و اظهار کرد: شرکت فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده ورق‌های تخت فولاد در خاورمیانه و شمال افریقاست که سهم ۲۰درصدی در منطقه منا دارد و بزرگترین تولیدکننده آهن‌اسفنجی در جهان با ظرفیت ۱۲ میلیون تن است. وی در ادامه افزود: شرکت فولاد مبارکه بزرگترین شرکت بورسی با سرمایه ثبتی ۷هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. ارزش دارایی شرکت با احتساب بازار سهام و دارایی‌های موجود حدود۳۰هزار میلیارد تومان است. سهم فولاد مبارکه در تولید ناخالص داخلی حدود یک درصد و در صنعت کشور حدود ۵ درصد است. وی در ادامه خاطرنشان کرد: زنجیره تامین فولاد مبارکه شامل ۲۸۰۰ شرکت تامین‌کننده خدمات و کالا از معادن سنگ آهن تا کارخانه‌های فرآورده نسوز و کارخانه‌های قطعات یدکی و… است. مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به تجهیزات و فناوری این شرکت عنوان کرد: حدود ۸۲درصد از تجهیزات و فناوری این کارخانه از سوی همین۲۸۰۰ شرکت، بومی شده است. شبکه گسترده مشتریان این فولادسازی حدود هزار کارخانه است. محصول فولاد مبارکه، خوراک کارخانه‌های بزرگی مانند خودروسازان و کارخانه‌های لوازم‌خانگی تا صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و… می‌شود. این هزار کارخانه به‌ٌطور مستقیم با فولاد مبارکه طرف قرارداد بوده که البته با احتساب شرکت‌هایی که غیرمستقیم با فولاد مبارکه در ارتباط هستند، این آمار به ۳هزار کارخانه می‌رسد.
سبحانی ادامه داد: مهم‌ترین ویژگی فولاد مبارکه این است که زنجیره تولید فولاد را در دل خود دارد و شعار آن «از سنگ تا رنگ» است، زیرا آخرین محصولات این شرکت در ابعاد رنگی تولید می‌شود. در فولاد مبارکه ۳ نوع ورق‌های قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی تولید می‌شود. وی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه یک مجتمع است که شرکت‌های فولادسازی دیگری را نیز در زیرمجموعه خود دارد، عنوان کرد: شرکت فولاد هرمزگان در بندرعباس صددرصد متعلق به فولاد مبارکه است. ورق خودرو چهارمحال و بختیاری در سپیددشت؛ شرکت فنی و مهندسی که خدمات مهندسی به صنعت فولاد کشور ارائه می‌دهد، شرکت فلز تدارک که شرکتی بازرگانی است، شرکت تارا استیل که شرکتی در اروپاست، باشگاه فرهنگی و ورزشی سپاهان، شرکت سنگ و آهن سنگان که در استان خراسان واقع شده است، فولاد سپیددشت که جزو طرح‌های استانی در استان چهارمحال و بختیاری است، شرکت ایریسا که خدمات آی‌تی به صنعت فولاد ارائه می‌دهد، شرکت فولاد امیرکبیر کاشان که ورق گالوانیزه تولید می‌کند، شرکت سرمایه‌گذاری معادن و فلزات که شرکتی هلدینگی است، شرکت تامین و توسعه زیرساخت‌های شرق کشور ایران که در سنگان زیربناها را تامین می‌کند، همچنین شرکت‌هایی مانند تامکو، هلدینگ فولاد متیل و هلدینگ سرمایه‌گذاری توکافولاد همگی جزو زیرمجموعه‌های شرکت فولاد مبارکه به‌شمار می‌روند. سبحانی در ادامه گفت: واحدهای عملیاتی فولاد مبارکه از شرق تا جنوب کشور از کنسانتره‌سازی ۵ میلیون تنی در دست ساخت و یک واحد گندله‌سازی ۵ میلیون تنی در حال کار در سنگان، فولاد امیرکبیر کاشان، فولاد سبا واقع در ۳۰ کیلومتری فولاد مبارکه و الکترود گرافیتی اردکان، ورق خودرو چهارمحال و بختیاری، فولاد سپیددشت، ورق‌های پوشش‌دار تاراز و فولاد هرمزگان گسترده شده است.
سهامداران فولاد مبارکه
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با تاکید بر این موضوع که شرکت فولاد مبارکه بر اساس قانون، شرکت خصوصی قلمداد می‌شود، عنوان کرد: ایمیدرو با ۱۷/۲ درصد، گروه شستا با ۱۴/۶ درصد، نگین ساحل رویال با ۴/۴۸ درصد، افق نیلی خلیج‌فارس با ۴/۸۳درصد، تدبیرگران آتیه ایرانیان با ۴/۵۱ درصد، بیمه روستاییان و عشایر با ۱/۸درصد، سایر سهامداران جزء که در بورس سهام دارند با ۱۹/۷۷درصد و سرمایه‌گذاری استانی که سهام عدالت است با ۳۰/۲۲درصد، سهامداران شرکت فولاد مبارکه به‌شمار می‌روند. سبحانی با اشاره به اشتغالزایی شرکت فولاد مبارکه عنوان کرد: در این شرکت دو نوع اشتغال ایجاد شده است، یکی اشتغالزایی مستقیم است که در خود فولاد مبارکه ۱۴هزار و ۲۵۰ نفر، در فولاد سبا ۱۳۰۰ نفر و در فولاد هرمزگان ۱۶۷۳ نفر به طور مستقیم مشغول به کار هستند. اما در بخش غیرمستقیم مانند پیمانکارانی که در بخش حمل‌ونقل، رستوران و فضای سبز و… مشغول به کار هستند، آماری چند برابری به خود اختصاص داده و در کل مجموعه فولاد مبارکه به‌طور مستقیم و غیرمستقیم حدود ۳۵۵هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است. سبحانی با اشاره به روند تولید در فولاد مبارکه عنوان کرد: فولاد مبارکه از سال ۷۲ تا امروز یک روند تولید صعودی را طی کرده است. در چند سال گذشته سرمایه‌گذاری‌هایی در این شرکت انجام شده که امسال به ثمر خواهد نشست. میزان تولید این شرکت در سال گذشته ۷ میلیون و ۴۵۵هزار تن بوده و امسال نیز برنامه ۸ میلیون و ۶۳۰ هزار تن را پیش رو دارد که تا ۸ ماه ابتدای امسال این هدف محقق شد. از این‌رو با رشد ۱۴درصدی در سال ۹۶ به نسبت ۹۵ روبه‌رو بوده، همچنین در ۴ سال گذشته با رشدی ۳۰درصدی حرکت کرده است. وی با اشاره به چشم‌انداز فولاد کشور و سهم فولاد مبارکه در این چشم‌انداز عنوان کرد: براساس افق ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد کشور قرار است به ۵۵ میلیون تن تولید برسد که فولاد مبارکه در راهبردهای خود نیمی از این هدف یعنی تولید ۲۵ میلیون تن را برای خود ترسیم کرده و تا امروز ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن از این ظرفیت محقق شده است. با راه‌اندازی فولاد سپیددشت و توسعه فولاد هرمزگان در سال ۹۸ در تولید فولاد از مرز ۱۳ میلیون تن عبور خواهیم کرد و تا سال ۱۴۰۴ به ۲۵ میلیون خواهیم رسید؛ بنابراین برای تولید ۱۳ میلیون تن و همچنین ۲۵ میلیون تن برنامه‌ریزی شده است.
مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی فولاد مبارکه
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به تقسیم‌بندی مصرف بازار این شرکت عنوان کرد: لوله و پروفیل حدود ۲۵درصد، صنایع تکمیلی حدود ۲۲درصد، حمل‌ونقل ۱۷درصد، مراکز خدماتی ۱۰درصد، سازه‌های فولادی ۹درصد، لوله‌های نفت و گاز و انتقال سیالات ۷درصد، لوازم خانگی ۲۲رصد و سایر صنایع نیز ۸درصد از محصولات فولاد مبارکه را مصرف می‌کنند.