خانه > اخبار > عدم کارآمدی ابزارها در تعیین کیفیت گندم

عدم کارآمدی ابزارها در تعیین کیفیت گندم

به نقل از عصراقتصاد: محمدرضا مرتضوی رییس خانه صنعت و معدن استان تهران با اظهار امیدواری در خصوص اصلاح جدول پاکی گندم سال آینده و در آغاز فصل خرید تضمینی گندم ،گفت: وزارت جهاد کشاورزی همچنن از ابزارهای دقیقی برای سنجش میزان افت مفید و غیرمفید گندم بهره نمی گیرد.

رئیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی ایران و رییس خانه صنعت و معدن استان تهران با بیان اینکه جدول پاکی گندم در سال آینده و برای آغاز فصل خرید تضمینی گندم اصلاح می شود، تصریح کرد: یکی دیگر از نقص های موجود در خرید تضمینی گندم عدم استفاده ابرازهای دقیق برای سنجش میزان افت مفید و غیر مفید گندم توسط وزارت جهاد کشاورزی  است.

استاندارد ۱۰۴ در گندم رعایت نمی شود

مرتضوی گفت: بر اساس استاندارد شماره ۱۰۴ وزارت جهاد کشاورزی باید از توری های ۲۰×۲ میلی متر در آزمایش و سنجش میزان افت مفید و غیرمفید گندم استفاده کند اما این توری ها سایز مناسبی ندارد و ۲×۲ میلی متر است و سوالی که مطرح می شود اینست که چرا وزارت جهاد کشاورزی از این ابزار استفاده می کند و چگونه میزان افت مفید و غیرمفید را با این وسیله سنجش کرده است.

 

وی با عنوان اینکه قیمت این توری ها در بازار ۵۰ هزار تومان است ، افزود: خرید این توری ها برای دولت هزینه ی گزافی در بر ندارد.

مرتضوی در خصوص موضوع خودکفایی گندم یا ممنوعیت واردات آن ، گفت : خرید تضمینی گندم باید با اصلاح جدول پاکی درست شود  تا بیت المال و ثروت ملی ازبین نرود.

رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی ایران با بیان اینکه بخش خصوصی واردکننده گندم در زمان ممنوعیت واردات گندم به کشور نبوده است و مدافع واردات گندم نیست ، گفت : چرا که شخصا معتقدم اگر مدیریت کیفیت گندم از طریق اختلاط درست آن صورت گیرد تولید گندم ایران استعداد همین خبازی ها و حتی کارخانه‌های وابسته به آرد و گندم را دارد.

محمدرضا مرتضوی تصریح کرد: در سالی که واردات گندم ممنوع شد باید پرسید که چه کسی این محصول را ثبت سفارش و وارد کرد. همه اسناد و مدارک نشان می دهد که شرکت های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی در آن سال‌ها گندم را وارد کردند.

مرتضوی گفت: جهاد کشاورزی اگرمی‌گوید گندمی که خرید تضمینی کرده خاک ندارد، چرا مکانیسمی طراحی شده خود را بر اساس آن ۷ درصد خاک اختلاط شده با گندم خریداری می کند.

 وی افزود: گندم ایرانی که خاک ندارد بلکه خاک را به آن اضافه می کنند چرا که این جدول پاکی، خطا وجود دارد و ناپاک است.

دولت پول بیشتر به گندم های دارای خاک پرداخت می کند

وی با بیان اینکه جدول پاکی خرید تضمینی گندم مشکل دارد، اضافه کرد: چرا که اگر یک نفر ۷ درصد خاک در گندم خالص اختلاط کند و آن را به دولت بفروشد، پول بیشتری نصیبش می‌شود، بنابراین باید از دولت پرسید چرا اگر گندم خریداری شده از کشاورزان خاک ندارد، مکانیسمی طراحی شده که بر اساس آن ۷ درصد خاک اختلاط شده با گندم از گندم خالص ارزش بیشتری دارد. به عبارت دیگر باید گفت که گندم ایران ۷ درصد خاک ندارد بلکه خاک را به آن اضافه می کنند .

وی ادامه داد :زمانی که اختلاط گندم درست مدیریت شود، کیفیت محصول تولید شده در کشور از سایر جهات مناسب است و نیازی به واردات گندم نداریم و از نظر معیارها و پارامترهای کیفی مانند گلوتن، پروتئین و غیره مناسب است .

این مقام مسول با تاکید به اینکه  نیازی به واردات گندم نداریم ، گفت : البته پیش از آن باید به دنبال این مسئله باشیم که چرا خرید تضمینی گندم با هفت درصد خاک صورت می‌گیرد.

گلوتن گندم ایران پایین نیست

وی ادامه داد: این مساله قابل پذیرش نیست که گلوتن گندم پایین است؛ چراکه بر اساس ارزیابی های صورت گرفته، حداقل کیفیتی که برای گندم و آرد در نظر می‌گیرند با گلوتن ۲۵ درصد است که در همه دنیا با همین میزان، تولید نان صورت می گیرد و نیازی به استفاده از آنزیم ها و افزودنی ها در راستای افزایش کیفیت آرد وجود ندارد.