خانه > اخبار > عده ای برای صنعت خودرو خواب آشفته دیده بودند

عده ای برای صنعت خودرو خواب آشفته دیده بودند

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران:

عده ای برای صنعت خودرو خواب آشفته دیده بودند

محمدرضا نجفی منش: بازار خودروی ما پتانسیل تولید دارد و نقش صنعت خودرو در اشتغال و رشد اقتصادی کشور بسیار زیاد است مثلا در سال ۹۳ که رشد اقتصادی کشور ۳ درصد بود حدود ۳۰درصد از آن مربوط به بخش خودرو بود.

دبیر انجمن قطعه سازان ایران و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران معتقد است که دولت باید طرح واگذاری تسهیلات برای فروش خودرو را ادامه دهد تا شاهد رونق در صنعت خودرو کشور باشیم، با او درباره واگذاری وام خودرو و تاثیر آن بر آینده صنعت خودرو گفت و گو کرده ایم:

مشکل صنعت خودرو با پولی که در جریان فروش با تسهیلات ویژه دولتی جمع‌آوری شد، حل خواهد؟

البته هنوز پولی جمع‌آوری نشده است. افراد تنها ثبت ‌نام کردند. ثبت‌ نام قدم های بعدی دارد. باید برای خودروساز مسجل شود که ضامن فردی که برای خرید خودرو آمده، ضامن معتبری است. این موضوع در این مرحله در حال بررسی است. خودروها به کسانی که خود و ضامنشان معتبرند، تحویل داده می ‌شود. اسناد و مدارک به بانک داده می ‌شود و بانک بررسی می‌ کند که پول خودروسازان را بدهد.

از راه فروش خودروها چقدر شرکت های خودروساز درآمد کسب کردند؟ شاهد هستیم که در روزهای گذشته گمانه زنی هایی درباره این درآمدها می شود.

ببینید این درآمد نیست، این فروش است. در ماه ۱۱۰هزار خودرو می ‌توانیم تولید کنیم و این راهی برای فروش این ۱۱۰هزار خودرو بود که از این کانال انجام شد و بار اول هم نیست که انجام می شود شما توجه داشته باشید در سال‌های قبل نیز ۲۵درصد فروش تولیدات خودرو از طریق تسهیلات بانکی بوده است اما این اتفاق در دوسال اخیر با مشکل مواجه شده بود تا جایی که امسال کلا، بیشتر از ۳هزار خودرو از طریق تسهیلات بانکی به فروش رفته بود. در اکثر کشورهای دنیا، خرید خانه و خودرو از محل درآمدهای آتی است؛ معمولا افراد جوان قدرت خرید خانه یا خودرو ندارد. برای مردمی که متاسفانه در این چندسال، قدرت خرید آنها ۳۰درصد کاهش پیدا کرده خب نخریدن خودرو طبیعی بود.

همچنین ببینید

پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

روز سه‌شنبه رئیس هیات عامل ایمیدرو با هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران ...