خانه > اخبار > عرضه بورسی محصولات آهنی، از سوءاستفاده صادراتی کاست

عرضه بورسی محصولات آهنی، از سوءاستفاده صادراتی کاست

رییس اتحادیه کشوری صنف فروشندگان آهن و فولاد گفت: الزام تولیدکنندگان به عرضه سه چهارم کالاهای ساخته شده از آهن در بورس، امکان سوء استفاده صادراتی را به حداقل رسانده است.

 

«محمد آزاد» در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: از حدود چهار سال پیش تاکنون واردات آهن در کشور به صفر رسیده و همه آنچه که اکنون مصرف می شود تولید داخلی است.
به گفته این مقام صنفی، امروز بهترین انواع آهن و میلگرد با استانداردهای بالا در کشور تولید می شود که به مراتب با کیفیت تر از محصولات مشابه خارجی است.
وی خاطرنشان ساخت: پارسال صادرات زنجیره فولاد به بیش از ۹ میلیون تن رسید و امسال نیز دولت به تولیدکنندگان فولاد اجازه داده تا ارز حاصل از صادرات را در بازار ثانویه به فروش برسانند که به نفع تولیدکنندگان بوده و در راستای تقویت تولید کشور است.
آزاد یادآور شد: از آنجایی که تولیدکنندگان موظفند در مقابل شمش خامی که تحویل می گیرند، ۷۵ درصد کالای تولید شان را در بورس عرضه کرده و بقیه آن را در صورت تمایل صادر کنند، بر این اساس صادرات بیش از حد مجاز میسر نیست.
وی ادامه داد: بورس کالا آمار مربوطه را در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می دهد و در صورتی که واحد تولیدی به تعهدات خود عمل کرده باشد، اجازه صادرات می یابد.
به گزارش ایرنا، مجموع صادرات کل محصولات فولادی در چهار ماه ابتدایی امسال به ۸۹۸ هزار تن رسید که نسبت به رقم ۴۱۴ هزار تن عملکرد چهارماه آغازین سال ۹۶ رشد ۱۱۷ درصدی نشان می دهد.
بیشترین صادرات در دوره این گزارش در بخش محصولات فولادی به ترتیب ورق گرم، میلگرد و تیرآهن بود که ۳۴۲، ۴۰۲ و ۶۶ هزار تن به بازارهای هدف انتقال یافت.
بررسی آمار محصولات فولادی وارداتی در چهار ماهه نخست امسال نشان دهنده کاهش ۵۱ درصدی در این زمینه است و به میزان ۳۷۰ هزار تن بود، درحالی که مدت مشابه پارسال ۷۶۱ هزار تن محصولات فولادی وارد کشور شده بود.