خانه > اخبار > عسگری: شفاف‌سازی در بخش مالیات‌ها دست به لانه زنبور بود

عسگری: شفاف‌سازی در بخش مالیات‌ها دست به لانه زنبور بود

رییس پیشین سازمان امور مالیاتی درباره اینکه با حرکت به سمت شفاف سازی در بخش مالیات‌ها دست به لانه زنبور بوده است، گفت: همین بحث شفافیت منجر به ایجاد چالش‌هایی برای سازمان امور مالیاتی شد.

علی عسگری رییس پیشین سازمان امور مالیاتی در مراسم معارفه رییس جدید این سازمان اظهار کرد: نظام مالیاتی در همه جای دنیا از حساسیت بالایی برخوردار است و در ایران نیز در دوره‌های مختلف با مسایل متعددی روبرو بوده است.

وی در ادامه به گزارشی درباره عملکرد خود در سازمان امور مالیاتی پرداخت و افزود:‌ زمانی که من وارد سازمان امور مالیاتی کشور شدم درآمد سالانه از محل مالیات‌ها ۱۸ هزار میلیارد تومان بود و زمانی که الان خارج می‌شوم درآمدهای مالیاتی به ۷۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

عسگری درباره سایر بخش‌های درآمد از محل مالیات‌ها گفت: مالیات از محل کالاها و خدمات مختلف در ابتدای ورود من ۷۳ درصد بود ولی اکنون به ۸۳ درصد رسیده است. همچنین مالیات‌های مستقیم ۵۱ درصد بود که به ۵۹ درصد رسیده است و مالیات‌های غیر مستقیم نیز ۴۱ درصد بود که به ۴۹ درصد رسیده است و این امر نشان می‌دهد که مالیات بر ارزش افزوده چقدر می‌تواند در درآمد دولت از محل مالیات‌ها تاثیرگذار باشد.

او با بیان اینکه در راستای اصلاح فرایندهای مالیاتی از سیستم سنتی به سیستم الکترونیکی تلاش بسیاری شده است گفت: هم اکنون ۹۹ درصد از فرایندهای مالیاتی از قبیل اظهارنامه‌ها و … الکترونیکی شده است که انجام این اقدام از سال‌های قبل آغاز شده است.

همچنین ببینید

بهای ارز تک نرخی پایین تر از بازار آزاد نخواهد بود

رییس شورای عالی نظارت کانون صرافان گفت: هر گونه شفاف‌سازی در بازار ارز و از ...