خانه > اخبار > علیرضا میربلوک، دبیر و عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران: موضوعات عمومی کلان در شرح وظایف تشکل های تخصصی نیست!

علیرضا میربلوک، دبیر و عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران: موضوعات عمومی کلان در شرح وظایف تشکل های تخصصی نیست!

به نقل از پسپار، خانه صنعت و معدن استان تهران در سال ۱۳۸۱، به منظور زمینه سازی، تقویت و موثرسازی انجمن ها و فعالیت تشکل های تخصصی استان و کمک به تحقق اهداف مشترک آنها و وزارتخانه های ذیربط بخصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر موسسات تاسیس شد.

این خانه از ابتدای فعالیت رفع موانع تولید و بسترسازی برای تقویت و تبلور پتانسیل بخش خصوصی را به عنوان هدف اصلی خود دنبال کرده است.

علیرضا میربلوک دو دوره است که به عنوان عضو هیات مدیره در این خانه، صنعت پلیمر را نمایندگی می کند.

مصاحبه بسپار/ایران پلیمر با علیرضا میربلوک دبیر و عضو هیئت مدیره خانه صنعت و معدن استان تهران:

بسپار- به دنبال این هستیم که ببینیم خانه صنعت و معدن برای بازتولید صدای صاحبان صنعت آنچنانکه شنیدنی تر باشد از سوی قانونگذاران و سیاست سازان تا چه حد توانسته موفق عمل کند و آیا اصولا صاحبان بخش خصوصی از راهکارهای موجود و پیش بینی شده برای بیان خواست های خود مطلع هستند و به نحو مطلوب از آنها  استفاده می کنند یا خیر.

بسپار- خانه صنعت و معدن از نقطه نظر سازمانی چه ارتباطی با صنایع از یک طرف و با سیاست گذاران از سوی دیگر دارد؟

میربلوک: خانه صنعت و معدن یک تشکل صنعتی و معدنی در استان تهران است. هیات مدیره این تشکل هر سه سال یکبار توسط اعضای انجمن که تعداد آنها تا امروز به ۶۲۲ عضو رسیده، انتخاب می شوند. ما در بخش خصوصی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و بخش صنعت و معدن کشور، ارتباط برقرار می کنیم. البته کرسی های خانه ی صنعت و معدن در استان های مختلف، متفاوت است.

از نقطه نظر ترکیب فعلی اعضای هیات مدیره هم باید بگویم در حال حاضر، یکی از اعضای هیات مدیره آقای علی صدری، عضو هیات مدیره شرکت شهرک های صنعتی استان تهران هم هستند. همچنین یکی دیگر از اعضای ما، آقای احمد امیراحمدی از اعضای کمیته ی پایش شرکت شهرک های صنعتی استان تهران هستند.

 

بسپار- کرسی های اصلی خانه صنعت و معدن به چه معناست؟

میربلوک: به طور عمده چهار کرسی اصلی در خانه صنعت و معدن وجود دارد.

اول: ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران است. برنامه های کلان استان از طریق این ستاد تهیه، تصویب و ابلاغ می­شود.

دوم: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سه حوزه ی بانک، دارایی و تامین اجتماعی است که در آن پرونده های مختلف با حکم استاندار در قسمت مربوطه بررسی و عملیاتی می­شوند.

سوم: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی

چهارم: شرکت شهرک های صنعتی استان تهران

همچنین کرسی های فرعی نیز مانند کرسی کارگروه بررسی و پایش قرارداد های راکد وجود دارد. کمیته پایش شرکت شهرک ها و همچنین بررسی صلاحیت علمی و فنی مدیران کنترل کیفیت سطح استان نیز زیرمجموعه همین کرسی ها قرار می­گیرند. اینجانب نیز به نمایندگی از خانه صنعت و معدن در این نشست ها شرکت می­کنم.

 

بسپار- درجلسات میانی خانه صنعت و معدن عموما به چه موضوعاتی پرداخته می شود؟

میربلوک: جلسات میانی که در سطح استان برگزار می شود، علاوه بر مباحث کمیته و کمیسیون های مختلف مثل کمیسیون صنعت، تسهیل فضای کسب و کار، بررسی سمینار های علمی، بررسی صلاحیت علمی و فنی مدیران کنترل کیفیت به موضوعات دیگری همچون کمیته پدافند غیرعامل در سطح استانی یا جذب و حمایت از سرمایه گذاری های خارجی که کمیته های داخلی هستند و کار های کارشناسی انجام می دهند، پرداخته می شود.

 

بسپار- آیا در خانه صنعت و معدن، صنایع مختلف دارای کمیته های مشخص هستند یا همه ی صنایع در کنار یکدیگر مسائل خود را بررسی و دنبال می­کنند؟

میربلوک: شان حضور خانه های صنعت و معدن، بررسی مشکلات و مسایل کلان بین رشته هاست. یعنی یک مشکل تخصصی در صنعت تغذیه عموما در خانه صنعت و معدن پیگیری نمی­شود.

ماموریت ما این است که تمامی تشکل های زیر مجموعه فعالیت خاص خود را پیگیری و دنبال کنند. هر موضوع در سطح تخصصی خود بررسی خواهد شد و مشکلات کلان عموما به سطوح بالایی ارجاع داده می­شوند.

 

بسپار- شما از چه طریقی به عضویت خانه صنعت و معدن درآمدید؟

میربلوک: من از طریق انجمن صنایع همگن پلاستیک استان تهران به عنوان نماینده معرفی شدم و پس از عضویت در هیات مدیره، با رای گیری از بین ۵۸ انجمن که غالب آنها (۵۷۷ انجمن) در انتخابات شرکت کردند، در دو دوره به سمت دبیر این خانه انتخاب شدم.

 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

مدیرعامل جدید گروه خودروسازی سایپا: باید با ساماندهی مدیریت بنگاه ها به بهره وری برسیم

مدیرعامل جدید گروه سایپا گفت: علی رغم اینکه در شرایط سختی به سر می بریم ...