خانه > اخبار > علی آبادی در دیدار با معاون صنایع هوانوردی روسیه مطرح کرد؛ اهمیت بالای توسعه فناوری در صنعت حمل و نقل/ ظرفیت‌های خوب ایران در تولید موتور هواپیما

علی آبادی در دیدار با معاون صنایع هوانوردی روسیه مطرح کرد؛ اهمیت بالای توسعه فناوری در صنعت حمل و نقل/ ظرفیت‌های خوب ایران در تولید موتور هواپیما

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با معاون صنایع هوانوردی وزیر صنعت روسیه، توسعه فناوری در صنعت حمل و نقل را موضوعی بسیار مهم و راهبردی برشمرد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «آندره بوگینسکی» معاون صنایع هوانوردی وزیر صنعت روسیه و تیم همراه، با حضور در وزارت صمت با «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران دیدار و گفت وگو کرد.

در این نشست که «منوچهر منطقی» معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت و برخی از مدیران این وزارتخانه هم در آن حضور داشتند، در خصوص توسعه همکاری‌های طرفین در حوزه صنعت هواپیمایی بحث و تبادل نظر شد.

در ابتدای این نشست، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت حمل و نقل، صنعت بسیار مهمی در جهان به‌حساب می‌آید و در این حوزه به ویژه صنایع هوایی، برخی کشورها تلاش کرده‌اند تا انحصار ایجاد کنند.

وی ادامه داد: اگر روزی این انحصار به‌صورت قاطع و موثر در دنیا شکل بگیرد، ابرازهای فشار ناشی از آن ابعاد سیاسی و اجتماعی علیه سایر کشورها، ایجاد خواهد کرد، این مساله در صنایع دیگر هم قابل مشاهده است و برخی کشورهای صاحب قدرت، از نظر سرمایه‌گذاری و ایجاد بازار در این حوزه، با سایر کشورها فاصله بسیاری گرفته‌اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، موضوع توسعه فناوری در صنعت حمل و نقل را بحث بسیار مهم و راهبردی برشمرد و ادامه داد: امروز روسیه و ایران بیش از همه کشورها این مفاهیم را درک کرده‌اند، زیرا از جانب کشورهای صاحب فناوری، فشار سیاسی بسیاری را تحمل می‌کنند.

وی با بیان اینکه مذاکرات بسیار خوبی در طول یک ‌سال اخیر میان ایران و روسیه در صنعت هوایی انجام شده اما نیاز به افزایش سرعت در توسعه همکاری‌ها در این حوزه است، اضافه کرد: در یک سال گذشته دو نشست مهم با مقامات ارشد روسیه و چندین بازدید از امکانات طرفین در این حوزه داشتم و قرار بود همکاری زیربنایی و اصولی میان دو کشور آغاز شود انتظار داریم سرعت توسعه و پیشرفت همکاری‌های در این خصوص افزایش یابد.

علی‌آبادی تاکید کرد: بازار ایران و روسیه و بازار منطقه، پتانسیل بالایی برای انجام همکاری‌های مشترک اقتصادی و قابل قبول بین دو کشور در این حوزه (صنعت هوانوردی) دارد.

وی با اشاره به اینکه برای این همکاری احترام قائل بوده و آن را حمایت و پشتیبانی می‌کنیم، تاکید کرد: وزارت صمت نقش خود را برای ایجاد و حمایت از این همکاری و زمینه‌سازی برای بسیج همه ظرفیت‌های داخل ایران، در توسعه این همکاری‌ها به‌کار خواهد بست.

ایجاد مرکز مهندسی مشترک در ایران

در ادامه، «آندره بوگینسکی» معاون صنایع هوانوردی وزیر صنعت روسیه با تشکر از توجه خاص وزیر صمت ایران به توسعه همکاری‌های طرفین، گفت: اجرایی شدن توافقاتی که در جریان دیدارهای مختلف به آن دست پیدا می‌کنیم، موضوعی مهم است؛ هرچند برای اجرای برخی پروژه‌ها نیازمند دریافت تاییدیه از سوی مقام های عالی رتبه دو کشور هستیم.

وی در ادامه در خصوص همکاری‌های دو طرف، میزان سرمایه‌گذاری و زمان اجرا اشاره و توضیحات جامعی را در مورد شرایط لازم برای اجرایی شدن پروژه‌های مشترک میان طرفین در حوزه صنعت هوایی ارائه کرد.

معاون صنایع هوانوردی وزیر صنعت روسیه همچنین به ایجاد مرکز مهندسی مشترک در ایران اشاره کرد و گفت: این مرکز باید براساس تولید یک محصول خاص ایجاد شود که تولید نهایی آن برای طرفین سودمند باشد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

حمایت از تولید ضروری است اما نه از جیب صادرکننده

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه حمایت از تولید لازم است اما نه با ارزان ...