خانه > اخبار > عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت؛پرداخت 26 هزار و 851 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید

عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت؛پرداخت 26 هزار و 851 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید

پرداخت ۲۶ هزار و ۸۵۱ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید، صدور چهار هزار و ۹۵۰ جواز تاسیس و یک هزار و ۷۲۴ پروانه بهره برداری صنعتی از اهم اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در یکصد روز نخست دولت دوازدهم بود.

 

به نقل از روز چهارشنبه ایرنا، در سال نخست فعالیت دولت دوازدهم که از سوی رهبر معظم انقلاب به «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شده، رفع مشکلات اقتصادی ( مطابق طرح مطالبات مردمی در انتخابات ریاست جمهوری) به مهمترین و عاجلترین اقدام دولت تبدیل شده که بطور اساسی در ۲ سرفصل اصلی اشتغال و معیشت منعکس می شود و در دستور کار اصلی دولت طی چهار سال آینده سامان بخشیدن به مشکلات اقتصادی کشور خواهد بود.

محورهای برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان عریض و طویل ‌ترین وزارتخانه که متولی بخش بزرگی از حوزه تولید و اشتغال کشور است، با توجه به تبیین و تحلیل وضعیت موجود، احصای اهم قوت‌ها، ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها و نیز تکالیف مصرح اسناد بالادستی با رویکرد مساله محوری بوده است.
همچنین بهبود محیط سرمایه گذاری و فضای کسب و کار در بخش، توسعه سرمایه گذاری داخلی و خارجی، رفع موانع، تثبیت و ارتقای رونق تولید و توانمندسازی بخش خصوصی، توسعه صادرات غیرنفتی، ارتقای سهم و نقش فعالیت های معدنی در تولید ناخالص داخلی، بهسازی و ساماندهی نظام بازرگانی داخلی، بهبود و توسعه روابط تجاری بین المللی، ارتقای بهره وری عوامل تولید، توسعه فناوری، نوآوری و تحقیق و توسعه، پشتیبانی و مشارکت در ایجاد و توسعه زیرساخت های بخش، مدیریت واردات و همکاری و پیگیری مجدانه در مبارزه با قاچاق، ارتقای توانمندی منابع انسانی شاغل و مورد نیاز بخش و بازنگری معماری سازمانی، محورهای برنامه این وزارتخانه را تشکیل می دهند.
در این پیوند، عملکرد ۱۰۰ روزه این وزارتخانه در بخش های مختلف صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم به این شرح است:
برپایه این گزارش، وزارت صنعت، معدن و تجارت در یکصد روز نخست استقرار دولت یازدهم یک هزار و ۷۲۴ فقره پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری ۶۸ هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال و اشتغال ۲۷ هزار و ۸۳۹ نفر صادر کرد.
در این مدت چهار هزار و ۹۵۰ فقره جواز تاسیس صنعتی با پیش بینی سرمایه گذاری ۵۸ هزار و ۲۱۸ میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۱۱۲ هزار و ۲۰ نفر صادر شد.
صدور ۲۵۳ پروانه بهره برداری، ۱۷۷ گواهی کشف و ۳۲۵ پروانه اکتشاف در حوزه معدن، ۹۰ جواز تاسیس و ۳۵ پروانه خدمات فنی و مهندسی و هفت جواز تاسیس و یک پروانه مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی از دیگر اقدامات انجام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در یکصد روز اخیر بود.
از سوی دیگر، در چارچوب طرح رونق تولید و تا ۲۲ آبان ‌ماه نزدیک به ۳۵ هزار و ۹۹۳ فقره ثبت نام انجام شد که ۱۴ هزار و ۶۹۹ مورد از آنها با مبلغ حدود ۱۰۶ هزار و ۲۷۹ میلیارد ریال به بانک‌های عامل معرفی و ۲ هزار و ۸۸۷ مورد نیز بیش از ۲۶ هزار و ۸۵۱ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند.
در زمینه صدور مجوزهای صنفی نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت در یکصد روز آغازین دولت دوازدهم ۸۸ هزار و ۵۸۴ مجوز صنفی صادر کرد که شامل ۲۰ هزار و ۱۴۷ مجوز تولیدی، ۵۴ هزار و ۵۶۹ مجوز توزیعی و ۱۳ هزار و ۸۶۸ مجوز خدماتی بود.
در این فاصله زمانی در حوزه نظارت مستمر بر بازار نیز ۸۹۲ هزار بازرسی انجام شد که کشف ۶۳ هزار تخلف، تشکیل ۵۰ هزار پرونده و رسیدگی به ۲۹ هزار شکایت مردمی در همین راستا انجام گرفت.
در چارچوب همکاری با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سازمان تعزیرات حکومتی با هدف ممانعت از عرضه محولات قاچاق نیز بیش از ۷۷ هزار بازرسی انجام و سه هزار پرونده تشکیل شد که ارزش ریالی این کشفیات بیش از ۱۳۱ میلیارد ریال بوده است.

همچنین ببینید

25 هزار واحد تولیدی در کشور تسهیلات رونق تولید دریافت کردند

دبیر کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید گفت: ۲۵ هزار واحد تولیدی صنعتی و ...