محمد شریعتمداری در جریان این سفر سه‌روزه با ۶ تن از مقامات عالی‌رتبه عراقی دیدار و حول محور توسعه روابط اقتصادی و همکاری‌های مشترک رایزنی کرد. تقویت و توسعه تعاملات اقتصادی و تجاری در حالی از سوی تصمیم‌سازان دو کشور مورد توجه قرار گرفته است که به اعتقاد آنان روابط اقتصادی دوجانبه عراق و ایران، همپای روابط سیاسی آنها پیش نرفته و سهم ایران از بازار عراق به‌رغم پتانسیل‌هایی که وجود دارد، اندک است.

کارشناسان بر این‌ باورند مهم‌ترین مانع روابط اقتصادی ایران و عراق «نهادینه نشدن روابط بانکی به‌تناسب روابط تجاری» است. البته در این میان برخی بر این باورند که موانع برقراری تعاملات اقتصادی ایران و عراق پشت صحنه‌هایی نیز دارد؛ پشت صحنه‌ای که نوک پیکان آن همکاری مشترک آمریکا و عربستان علیه فعالیت‌های اقتصادی و بازار ایران در عراق را نشانه گرفته  است.

به ‌اعتقاد برخی تحلیلگران اقتصادی این مساله از آنجا شکل می‌گیرد که بانک مرکزی عراق به تاجران واردکننده کالا از عربستان ارز دولتی می‌دهد و مسوولان آمریکایی نیز به عراقی‌ها تاکید کرده‌اند به ایرانی‌ها در حوزه‌های مختلف تجاری و عمرانی میدان ندهند؛ موضوعی که تا حدودی راه را برای تجارت ایران و عراق سنگلاخی کرده است.  این در حالی است که به‌گفته متولیان بخش تجاری ایران «وجود ذخایر مشترک نفتی»، «مکمل بودن اقتصاد دو کشور» و «فرهنگ مشترک» سه‌مولفه‌ای است که می‌تواند به توسعه اقتصادی مشترک بین ایرانی‌ها و عراقی‌ها منجر شود. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در نخستین دید و بازدید با مقامات عالی‌رتبه عراقی، به دیدار و گفت‌وگو با رئیس پارلمان این کشور پرداخت. در جریان این نشست، شریعتمداری همراه با سلیم الجبوری مهم‌ترین مسائل مورد اهتمام ایران و عراق را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند. الجبوری در این دیدار بر گسترش مناسبات بین دو کشور تاکید و از مواضع ایران در حمایت از عراق به‌ویژه در موضوع «مبارزه با تروریسم» تقدیر کرد. شریعتمداری نیز موضع ثابت ایران در حمایت از تمامیت ارضی و ملی عراق را مورد توجه قرار داد و از آمادگی ایران و بخش‌خصوصی برای گسترش و تنوع مناسبات در حوزه‌های مختلف بین دو طرف تاکید کرد.

بازسازی و نوسازی صنایع

متولی بخش صنعت در ادامه سفر خود به همسایه غربی ایران، با وزیر برنامه‌ریزی و سرپرست وزارت بازرگانی عراق نیز دیدار کرد. در این نشست دو طرف بر گسترش روابط تجاری میان دو کشور تاکید کردند و رفع موانع ایجاد شده را در امور تجاری خواستار شدند. وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در این دیدار با اشاره به حجم تبادل تجاری ایران و عراق گفت: حجم تجاری ایران و عراق اگرچه رقم قابل ملاحظه‌ای است، اما باتوجه به روابط عمیق دو کشور در عرصه سیاسی، این ارقام به هیچ‌عنوان رضایت‌بخش نیست. وی با تاکید بر ضرورت ارتقای روابط دوجانبه اظهار کرد: ایران در دوران بازسازی و سازندگی عراق همچنان در کنار دولت و ملت عراق است و آمادگی دارد در زمینه بازسازی و نوسازی صنایع و کارخانه‌های عراق با این کشور همکاری کند.

همچنین سلمان الجمیلی نقش ایران را در اقتصاد عراق مهم توصیف کرد و از شرکت‌های ایرانی خواست در بازسازی عراق نقش فعالی ایفا کنند. همچنین حل مشکلات گمرکی و بانکی فعالان اقتصادی دو کشور از دیگر خواسته‌های شریعتمداری و الجمیلی از سوی دولت‌های‌شان بود. وزیر برنامه‌ریزی و سرپرست وزارت بازرگانی عراق، در ادامه با بیان اینکه روابط اقتصادی یکی از عوامل موثر در گسترش روابط میان کشورها و ملت‌هاست، تصریح کرد: روابط اقتصادی پشتیبانی مطمئن برای گسترش و تقویت هرچه بیشتر روابط میان دو کشور است.