خانه > اخبار > فاز دوم پروژه ضدقاچاق

فاز دوم پروژه ضدقاچاق

دومین جلسه سه‌‌جانبه «گمرک»، «وزارت صنعت، معدن و تجارت» و «تولیدکنندگان داخلی پوشاک و نساجی» در راستای حمایت از تولید داخل این بار به چگونگی کنترل «واردات از مناطق آزاد و واردات به‌صورت کوله‌بری و ته لنجی» اختصاص یافت. کم‌اظهاری یا بداظهاری واردکنندگان کالا که عمدتا به واسطه کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف رخ می‌دهد از دیگر مواردی است که در این جلسه مورد ارزیابی قرار گرفت و در این خصوص بر رصد واردکنندگان کالا تاکید شد.

موارد پیش‌بینی شده در این جلسه در حالی است که در اولین نشست حمایت از تولید داخل هشت برنامه حمایتی تدوین شده بود و در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف به ثبت برند انواع پوشاک از سوی نمایندگی رسمی، پیش از ثبت سفارش کالا شد. روندی که اجرایی شدن آن شرایط را برای رصد واردکنندگان کالا فراهم خواهد کرد.

ورود کالا از طریق برند و صدور کارت بازرگانی مرتبط با رشته متقاضی از دیگر مواردی است که رئیس کل گمرک ایران نیز معتقد است اجرایی کردن آنها می‌تواند شرایط را برای رصد واردکنندگان تسهیل کند، روندی که در نهایت کاهش حجم قاچاق را به همراه خواهد داشت. اختصاص بخش اعظمی از واردات کالا به‌صورت قاچاق یا بدون پرداخت حقوق ورودی طی سال‌های اخیر از جمله دلایلی است که موجب شد پیش‌بینی مسیرهای جدید برای ورود کالا و کنترل روند واردات از مناطق آزاد در دستور کار قرار گیرد.

براساس دستورالعمل ابلاغ شده به گمرکات کشور و در راستای حمایت از تولید داخل و افزایش اشتغال مولد و پایدار مقرر شد از فرآیند ورود کالاهایی که در کشور تولید می‌شوند به‌ویژه پوشاک، کیف، کفش، میوه، خشکبار و… به‌صورت تجمیعی یا خرد از محل رویه‌های ملوانی، گذر مرزی، با درخواست سازمان‌ها یا در پوشش مصوبات کارویژه مرز و شورای تامین استان ممانعت به عمل آید. از سوی دیگر مقرر شد ورود اقلام مذکور صرفا براساس مصوبات هیات وزیران و در چارچوب مقررات صادرات و واردات صورت گیرد، براین اساس و به منظور رعایت اصول حاکم بر موافقت‌نامه‌های تعرفه ترجیحی، کالای مشمول موافقت‌نامه‌های مذکور باید در چارچوب تعرفه‌های مصوب صورت گیرد. به گفته محمدمهدی رئیس‌زاده، دبیر انجمن نساجی ایران این مصوبه در راستای ایجاد شرایط مساعد برای رقابت منصفانه تجاری و اقتصادی در داخل کشور تصویب شده است. درخصوص مبادله کالا که مشمول تعرفه‌های ترجیحی می‌شود نیز براساس بخشنامه ابلاغی مقرر شد مبادله کالاهای مشمول صرفا در چارچوب توافق به‌عمل آمده صورت گیرد تا به این طریق از ایجاد تخفیفات مضاعف جلوگیری شود.

در این راستا با توجه به موافقت دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری،‌صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی این مناطق ملزم شدند در مبادی ورودی مناطق آزاد کشور مستقر شوند و پس از انجام اقدامات لازم نسبت به ارزش‌گذاری کالاهای وارده به مناطق آزاد اقدام و سازمان منطقه براساس ارزش اعلامی گمرک و تطبیق مقررات مناطق آزاد نسبت به اخذ عوارض اقدام کنند. از سوی دیگر کالای موضوع لیست موافقت‌نامه ترجیحی با ترکیه (به‌خصوص پوشاک) صرفا به‌صورت تجاری و بدون اعمال هرگونه تخفیف منطقه و با رعایت شرایط عمومی صادرات و واردات کشور و سایر مقررات و بخشنامه‌های مربوطه و نیز با داشتن گواهی مبدا و همچنین حمل مستقیم از ترکیه پس از انجام تشریفات گمرکی قابل ترخیص خواهد بود.

علاوه بر موارد مذکور به گفته دبیرانجمن نساجی ایران پیشنهاد درنظر گرفتن سهمیه خاص برای مناطق آزاد نیز در این جلسه مطرح شده است که براساس آن پیشنهاد شد تا سالانه سهمیه خاص برای واردات کالا از این مناطق مدنظر قرار گیرد. کنترل واردات از طریق گذرمرزی، واردات به‌صورت کوله‌بری، واردات کالا از طریق ته لنجی و ورود کالا همراه مسافر از دیگر مواردی است که به گفته رئیس‌زاده تدابیری برای آن در نظر گرفته شده اما این نکته را باید مد نظر قرار داد که با توجه به اینکه بخشی از اشتغال این مناطق به واسطه واردات به‌صورت ته‌لنجی و کوله‌بری صورت می‌گیرد، باید تغییر روند واردات در این مناطق با هماهنگی سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط صورت گیرد و نظرات سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها در این زمینه بررسی شود.

همچنین ببینید

پیش بینی کرباسیان از رشد 7 درصدی اقتصاد کشور بدون افزایش صادرات نفت

«مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ثابت بودن میزان صادرات نفت ...