خانه > اخبار > فرصت «طلایی» بازار روسیه برای ایران «نقره‌ای» شد

فرصت «طلایی» بازار روسیه برای ایران «نقره‌ای» شد

یک هواپیمای سوخو ۲۴ روسیه توسط نیروی هوایی ارتش ترکیه در مواضع سوریه، روز چهارشنبه چهارم آذر مورد هدف قرار گرفت و به موجب آن روسیه نیز واردات تمامی محصولات غذایی و کشاورزی از ترکیه را تحریم کرد.

به گفته کارشناسان حدود ۱/۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی از کشور ترکیه وارد روسیه می‌شود که در این میان بازار انحصاری بسیاری از محصولات ترکیه نیز محسوب می‌شود به نحوی که اقتصاد و تجارت ترکیه با تحریم روسیه دچار مشکلات بسیاری خواهد شد. برخی دیگر نیز معتقدند که این مشکل مقطعی خواهد بود.
با این وجود تحریم ترکیه توسط کشور روسیه فرصت بسیار مناسبی برای تاجران و بازرگانان ایران بوده تا سهمی در بازار روسیه کسب کنند. اکنون گفت‌وگوهایی میان طرفین در حال انجام است.
سال گذشته نیز با تحریم روسیه توسط اتحادیه اروپا و در مقابل تحریم محصولات اتحادیه اروپا از سوی روسیه فرصت بسیار خوبی برای ایران به وجود آمده بود اما متاسفانه این فرصت از سوی مسئولان و بازرگانان ایرانی جدی گرفته نشد و تعلل در انجام اقدامی مناسب موجب شد تا بازار روسیه را کشورهای امریکای لاتین به‌دست بگیرند.
ایران باز هم فرصت دارد اما…
به عقیده کارشناسان دستیابی به بازار روسیه حتی با تحریم واردات محصولات ترکیه نیز دیگر فرصت طلایی محسوب نمی‌شود بلکه به یک فرصت نقره‌ای تقلیل یافته است. با این وجود اگر مقامات، کارشناسان و تاجران ایرانی باز هم تعلل کرده و این فرصت را جدی نگیرند در زمانی بسیار کوتاه همین فرصت را هم از دست خواهیم داد.
کاوه زرگران، عضو اتاق بازرگانی ایران و روسیه به صمت می‌گوید: سال گذشته روسیه حدود ۴۲ میلیارد دلار واردات مواد غذایی داشته که بیشتر آن مربوط به مواد غذایی بوده است. او با تاکید بر اینکه این میزان معادل با کل صادرات غیرنفتی ایران است، گفت: واردات روسیه از ترکیه در سال ۲۰۱۴م حدود ۴/۸میلیارد دلار بوده است.
به گفته زرگران ۱/۵ میلیارد دلار از واردات روسیه از کشور ترکیه و مربوط به مواد غذایی، میوه و محصولات کشاورزی بوده است. او می‌گوید: روسیه حدود ۸۰۰ میلیون دلار سبزیجات و صیفی‌جات و حدود ۵۷۵ میلیون دلار میوه خام از ترکیه به کشور خود وارد کرده است. حدود ۱۸۰ میلیون دلار نیز واردات لبنیات از ترکیه به روسیه است. زرگران معتقد است که تحریم واردات محصولات ترکیه‌ای از سوی روسیه فرصتی طلایی برای ایران به شمار می‌رود.

همچنین ببینید

موانع ۷ گانه ایران در تجارت با روس‌ها/ ترک‌ها چه راهی را انتخاب کردند؟

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه تراز تجاری ۲ کشور در ...