خانه > اخبار > فروکش کردن گرمای بازار فرش ایرانی؛ مشکلات و انتظارات

فروکش کردن گرمای بازار فرش ایرانی؛ مشکلات و انتظارات

فرش دستباف ایرانی با قدمتی ۲۵۰۰ ساله و میلیون ها بافنده این روزها با چالشی به نام تحریم ها دست و پنجه نرم می کند؛ گرچه فعالان این هنر- صنعت معتقدند جایگاه فرش ایرانی تسخیرشدنی نیست و مشتری های خود را دارد اما بازارش گرمای همیشگی را ندارد.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، فرشبافی و تجارت فرش ایرانی از جمله صنایع مهمی است که از سالیان قدیم در کسب و کار دورترین روستاها تا شهرهای بزرگ وجود داشته و حتی نام شناخته شده ای در جهان برای خود فراهم کرده است.
با وجود موفقیت های بسیاری که در تجارت فرش ایرانی در داخل و بازارهای خارجی کسب شده اما چند سالی به دلیل تحریم آمریکا، این بخش نیز تحت تاثیر قرار گرفته و مشکلاتی برای صادرات آن ایجاد شده است؛ از جمله اینکه آمریکا تا پیش از تحریم، با ۳۰ درصد بزرگترین وارد کننده فرش دستباف ایران محسوب می شود.
ششم تیرماه امسال دفتر کنترل دارایی ‌های خارجی وزارت خزانه ‌داری آمریکا(OFAC) مجوز واردات پسته، فرش و خاویار ایران را به این کشور لغو کرد. 
طبق این بیانیه، هر شرکتی که در حال تجارت با ایران در این زمینه ‌هاست باید تا ۶ آگوست آن را متوقف کند؛ در غیر این صورت با اقدامات تنبیهی دولت آمریکا مواجه می ‌شود. 
این موضوع در آیین گشایش نخستین نمایشگاه فرش دستباف تبریز در تهران، از مباحث مورد توجه فعالان این صنعت بود. متولیان امر و فعالان این عرصه با اشاره به ویژگی های این هنر- صنعت تاکید کردند که فرش ایرانی به عنوان شناسنامه و پرچم دوم ایران در عرصه جهانی بوده و عبور از چالش های پیش رو اگرچه کمی سخت اما با همراهی دولت، شدنی است.

** منزلت فرش ایرانی را پایین نیاوریم 
رییس مرکز ملی فرش ایران در شروع به کار این نمایشگاه گفت: چینی ها، پاکستانی ها و افاغنه به دنبال این بودند که جایگاه فرش دستبافت ایرانی را به لحاظ کم توجهی ها در داخل کشور، از جلوه بیندازند اما حقیقت آنکه نمادهای فرش ایرانی متعلق به مردم ایران است و هرگز نتوانستند و نخواهند توانست این جایگاه را تسخیر کنند.
فرشته دست پاک افزود: فرش دست بافت ایرانی در تسخیر ایرانیان بوده و با همت فعالان این عرصه روند و روال خود را طی خواهد کرد.
وی این را هم اضافه کرد که ایران فاصله بسیار زیادی با هند در حوزه صادرات فرش دارد اما قول داد این روند بهتر شود.

** معافیت فعالان چرخه فرش دستباف از مالیات بر ارزش افزوده
رییس مرکز ملی فرش ایران همچنین با یادآوری ایجاد فراکسیون فرش و صنایع دستی در مجلس شورای اسلامی از دو سال گذشته تاکنون، نوید داد که فعالان چرخه تولید فرش دستبافت از بافنده تا کسانی که در حوزه عرضه، خرید و فروش و صادرات آن فعالیت دارند از مالیات بر ارزش افزوده معاف می شوند.
به گفته وی، این مطالبه در قالب لایحه ای به مجلس ارایه شده و از سوی اتحادیه فرش دستبافت پیگیری می شود.
دست پاک همچنین از تلاش مرکز ملی فرش ایران برای نامگذاری روز یا هفته ای به نام فرش دستباف در تقویم کشور خبر داد و گفت: تاریخ فرش کشور از ابتدا تا به امروز بررسی و بهترین روز یا هفته به همین نام نامگذاری شود.
وی درباره اعطای جوایز صادراتی به صادرکنندگان فرش دستباف نیز افزود: امسال می توانیم از محل جوایز صادراتی ۱۳۰۰ میلیارد تومانی سهم قابل توجهی در حوزه فرش دستباف داشته باشیم.
دست پاک در عین حال از ایجاد شورای عالی فرش به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت، دبیری رییس مرکز ملی فرش و با حضور تعدادی از رییسان اتحادیه های فرش خبر داد.

** ضرورت حفظ منزلت اجتماعی بافندگان فرش
وی درباره ضرورت حفظ منزلت اجتماعی بافندگان فرش دستباف گفت: کسانی که در این حوزه کار می کنند، نیازمند حمایت اند؛ از این به بعد گفتمان و نگاه خود را نسبت به بافندگان فرش دستباف تغییر دهیم.
دست پاک تاکید کرد: منزلت اجتماعی بافندگان فرش را پایین نیاوریم و از آنها به عنوان محروم یاد نکنیم؛ اینها نیازمند توجه اند تا از چرخه اقتصاد و اشتغال خارج نشوند.
وی گفت: کم شدن تعداد بافنده های فرش دستباف را به حساب این بگذاریم که فناوری تاثیر خود را بر دنیا می گذارد.

** سال سخت فرش دستباف ایرانی
وی با یادآوری تحریم فرش دستباف ایران از سوی آمریکا، گفت: امسال ساخت سختی برای فرش دستباف ایران است اما همانند سال های گذشته تحریم ها را پشت سر می گذاریم زیرا معتقدیم با برخورداری از اتحادیه های بزرگ می توان بازار کشورهای دیگر را جایگزین آمریکا کرد.
به گفته دست پاک، بین ۶ تا ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور از طریق تولید فرش دستباف ارتزاق می کنند.

** فرشبافی، مهمترین اشتغالزایی بخش خصوصی
رییس اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف تبریز نیز در گشایش این نمایشگاه گفت: مهمترین اشتغالزایی بخش خصوصی، فرش دستباف است که نزدیک به پنج میلیون نفر از جمعیت ایران از آن ارتزاق می کنند. 
اسماعیل چمنی افزود: تنها کالایی که در دنیا ثبت جهانی شده و متعلق به ایران است فرش دستباف بوده؛ ضمن آنکه در سال ۲۰۱۵ فرش تبریز به ثبت جهانی رسید و این متعلق به کل ایران است.
وی به علاقمندی مردم جهان به فرش دستباف ایرانی اشاره کرد و گفت: اگر می خواهیم در اشتغالزایی و حوزه صادرات و ارزآوری و هنری صحبت کنیم باید در کنار فرش دستباف باشیم.
چمنی به برخی از مشکلات فعالان این صنعت اشاره کرد و افزود: از مجموع جمعیت بافنده فرش دستباف کشور فقط ۳۵۰ هزار نفر بیمه هستند که البته این رقم در چهار سال گذشته ۵۵۰ هزار نفر بود که بیمه ۲۰۰ هزار نفر در این مدت قطع شده است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

آغاز پویشی برای افتتاح ۲۰۰ طرح صنعتی و معدنی

مشاور طرح‌ها و سرمایه‌گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز پویش «تولید ملی، اشتغال ...