خانه > اخبار > فعالیت یک دکل نفتی ۴۰۰ شغل ایجاد می‌کند

فعالیت یک دکل نفتی ۴۰۰ شغل ایجاد می‌کند

همایش «بررسی الزام‌ها و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری» با محورهایی ازجمله بررسی چارچوب‌ها و ظرفیت‌های قراردادهای مشارکت در صنعت نفت، دیپلماسی انرژی، روش‌های استفاده، انتقال و توسعه فناوری در اجرای پروژه‌های صنعت،

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز در چارچوب اصول اقتصاد مقاومتی و مشارکت در کنسرسیوم‌ها و کمیته‌های مدیریت مشترک (JMC)، با حضور وزیر نفت و جمعی از مدیران شرکت ملی نفت و جمعی از مدیران و مسئولان صنعت نفت روز یکشنبه در سالن همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (کوشک) برگزار شد.
تحقق زنجیره ارزش با افزایش تولید
وزیر نفت در این همایش بر ضرورت سرمایه‌گذاری در صنعت نفت تاکید کرد و گفت: بخش بالادستی این صنعت در طول برنامه ششم به ۱۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.
به گزارش شانا، بیژن زنگنه با اشاره به اینکه نفت بدون تردید موتور محرکه سرمایه‌گذاری و توسعه در کشور است، افزود: در برنامه ششم، صنعت نفت به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که سهم بخش بالادستی ۱۳۰ میلیارد دلار است. وزیر نفت بحث مهم در سرمایه‌گذاری را کسب درآمد عنوان کرد که براساس آن اصل و فرع سرمایه‌گذاری بازپرداخت شود و تصریح کرد: صنعت نفت این ظرفیت را دارد که سرمایه‌گذاری در آن در ۵ تا ۶ سال قابل بازگشت است و سبب افزایش درآمد کشور می‌شود. زنگنه، صنعت را یکی از بخش‌های مهم برای ایجاد اشتغال در کشور دانست و ادامه داد: فعالیت یک دکل حفاری ۳۰۰ تا ۴۰۰ شغل ایجاد می‌کند. زنگنه در واکنش به برخی ادعاها درباره خام‌فروشی نفت هم اظهار کرد: تا نفتی تولید نشود نمی‌توان در بخش‌های دیگر ازجمله پالایشگاه‌ها از آن بهره برد بنابراین ابتدا باید نفت تولید شود تا برای تولید فرآورده و بخش‌های پایین‌دستی از آن استفاده کنیم. وی با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی نیز به برداشت حداکثری از میدان‌های نفتی با توجه به ذخایر کشور تاکید شده است، گفت: افزایش تولید نفت کشور افزون بر نقش تعیین‌کننده در اقتصاد از نظر سیاسی نیز برای کشور مهم است. به گفته وزیر نفت، زنجیره تولید نفت در کشور باید تکمیل شود که این موضوع درستی است و برنامه‌های ما نیز بر این هدف استوار است. زنگنه با بیان اینکه ۱۶۰ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و ۳۴ تریلیون ذخایر گاز طبیعی در کشور داریم، تصریح کرد: هر یک درصد ضریب بازیافت مخازن نفتی در کشور سبب می‌شود حدود ۸ میلیارد بشکه نفت به تولید کشور افزوده شود که ۴۰۰ میلیارد دلار به درآمد کشور با قیمت کنونی نفت می‌افزاید. وزیر نفت همچنین به طرح گازرسانی روستایی اشاره کرد و با بیان اینکه با اجرای این پروژه‌ها حجم عظیمی از سوخت مایع آزاد شد، گفت: هم‌اکنون روزانه ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل مازاد در کشور داریم. وی با بیان اینکه پول راهکار همه مشکلات نیست، افزود: خردورزی و مدیریت منجر به موفقیت در کشور می‌شود.

همچنین ببینید

امضای قراردادهای جدید نفتی

بازار انرژی ایران در هفته‌ای که گذشت با ورود برخی ابرشرکت‌های نفتی خارجی به بازار انرژی ...