خانه > اخبار > فناوری، راهگشای افزایش بهره‌وری

فناوری، راهگشای افزایش بهره‌وری

فرسودگی ماشین‌آلات و فناوری مورد استفاده در خط تولید ۵۹ واحد تولیدی صنایع سلولزی کرمان باعث به‌خطر انداختن هزار و ۵۳۳ فرصت شغلی شده که باید با سیاست‌گذاری درست و هدایت سرمایه‌گذاری‌های جدید به سمت این صنعت، در برطرف کردن مشکلات این واحدها گام‌های مثبتی برداشت تا علاوه بر ایجاد شرایط رقابت‌پذیری محصول و به‌دست آوردن بازارهای هدف، ارزش افزوده و اشتغال پایدارتری را در سطح استان به منظور رونق اقتصاد ایجاد کرد.

بهره‌گیری از منابع طبیعی برای پیشرفت در تولید و تامین منابع مالی و نیازهای روزانه از دستاوردهایی است که تاثیر فراوانی در قدرتمند کردن صنایع یک کشور برعهده دارد و می‌تواند آن را به‌عنوان یکی از قدرت‌های صنعتی و اقتصادی در جوامع بین‌المللی مطرح کند. در این میان صنایع سلولزی از آن دسته صنایعی است که ارتباطی مستقیم با منابع طبیعی به‌ویژه چوب دارد. معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان در گفت‌وگو با صمت تعداد این صنایع را در استان ۵۹ واحد عنوان کرد و افزود: این تعداد واحد با سرمایه‌گذاری ۵۱۶ هزار و ۹۱۰ میلیارد ریالی که در طول زمان و براساس پروانه بهره‌برداری دریافتی از سازمان صنعت، معدن و تجارت در دوره‌های زمانی احداث شده‌اند، توانسته‌اند در شهرستان‌های کرمان، رفسنجان، سیرجان، بم و چند شهرستان دیگر برای هزار و ۵۳۳ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کنند.
در بیشتر موارد مردم صنایع سلولزی را فقط به عنوان تولیدکننده محصولات بهداشتی، کارتن و بسته‌بندی می‌شناسند؛ درحالی که این صنایع در بخش‌های منسوجات، کاغذ و چوب نیز کارآیی دارند. امین غفاری‌نژاد با بیان این مطلب ادامه داد: ۱۵ واحد تولید منسوجات با اشتغال ۷۱۸ نفری، ۲۱ واحد تولید کاغذ و محصولات کاغذی با اشتغالزایی ۵۳۵ نفری و ۲۳ واحد صنایع چوبی با به وجود آوردن ۲۸۰ فرصت شغلی، واحدهای سلولزی کرمان را تشکیل می‌دهند تا سهمی از رونق اقتصاد و اشتغال استان را برعهده داشته باشند.
مشکلات، همواره چوب لای چرخ تولید بوده و هست؛ چرخی که می‌تواند با سیاست‌گذاری و هدایت سرمایه‌ها به بخش‌هایی که از توانمندی لازم برای سرمایه‌گذاری برخوردارند قابلیت‌های آن را فعال و ارزش‌افزوده و اشتغال مناسبی را در هر منطقه ایجاد کند. معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان با بیان اینکه مشکلاتی مانند فرسودگی ماشین‌آلات خط تولید صنایع سلولزی استان از مهم‌ترین عوامل کاهش توان تولید، کیفیت محصول و رقابت‌پذیری آنها در بازارهای هدف شده، افزود: باید با برنامه‌ریزی و رایزنی با صاحبان فناوری اقدامات لازم به منظور نوسازی و تجهیز این واحدها در دستور کار قرار بگیرد. البته مشکل تامین منابع مالی یا همان نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی که بیشتر صنایع به‌دلیل رکود در بازار فروش محصول یا افزایش هزینه‌های تولید و برخی هزینه‌های جانبی مانند گرانی حامل‌های انرژی، فشارهای مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی و گران بودن هزینه حمل‌ونقل با آن مواجهند باعث شده تامین مواد اولیه مورد نیاز خط تولید این صنایع به منظور به جریان انداختن تولید از دیگر مشکلاتی باشد که گریبانگیر صنایع سلولزی استان شود. غفاری‌نژاد با تاکید بر این موضوع تصریح کرد: نبود واحدهای جانبی مانند نیروگاه‌های زباله‌سوز برای استفاده از ضایعات این واحدها از دیگر عواملی است که معضلات فراوانی را برای صنایع سلولزی استان ایجاد کرده که با توجه به مزیت و ارزش افزوده‌ای که این صنعت به منظور رونق دادن به تولید و اشتغال استان دارد، شایسته است برای رفع مشکلات این بخش اقدامات لازم در دستور کار قرار گیرد.

 

همچنین ببینید

آمادگی سه بانک اروپایی برای همکاری با ایران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که بازار ایران بر روی شرکت‌ها ...