خانه > اخبار > فناوری نوین، نیاز معادن آذربایجان‌غربی

فناوری نوین، نیاز معادن آذربایجان‌غربی

 

نیاز امروز معادن استان آذربایجان‌غربی، ایجاد واحدهای فرآوری با فناوری‌های نوین و بروز کردن اطلاعات است.

به نقل از روزنامه صمت: در راستای این موضوع، جلسه کمیسیون معدن اتاق ارومیه برگزار شد. به گزارش خبرآنلاین، در این جلسه که با حضور رضا جمشیدی رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ارومیه، غلامرضا بابایی مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان‌غربی، رحمان وهاب‌زاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی و نادر قاضی‌پور نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار شد، نیازهای معدن و فناوری‌های نوین و همچنین مشکلات این حوزه مورد توجه قرار گرفت.
به‌دنبال برنامه جامع معادن
رضا جمشیدی با بیان مشکلات موجود در پیش روی معادن استان آذربایجان‌غربی اظهار کرد: نشست کمیسیون معدن با هدف برنامه‌ریزی و تدوین برنامه پنج‌ساله ششم بخش معدن برگزار می‌شود تا راهکارهای لازم برای داشتن یک برنامه جامع به‌دست آید. جمشیدی در ادامه به برنامه‌هایی که در این‌باره انجام شده است، عنوان کرد: در سفر ریاست‌جمهور به استان، پیشنهادهایی از سوی کمیسیون در قالب ۴ بخش «سرمایه‌گذاری و احداث واحدهای فرآوری سنگ‌های ساختمانی»، «فرآوری سنگ‌آهن»، «فرآوری تیتانیوم» و «احداث واحدهای فرآوری طلا» به ایشان تقدیم شد.
رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ارومیه با اشاره به ظرفیت‌های معدنی استان تصریح کرد: استان آذربایجان‌غربی از نظر تنوع معادن یکی از استان‌های سرآمد کشور است و در بخش استخراج نیز مشکلی در بین معادن و معدنکاران استان وجود ندارد، اما به‌دلیل نبود فناوری و واحدهای فرآوری مناسب باعث عقب افتادن استان و نبود بهره‌وری مناسب در این زمینه هستیم، در حالی که می‌توان در صورت بهبود این وضعیت زمینه اشتغال بسیاری از جوانان را فراهم کرد.
وی در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلات استان در این زمینه نبود سرمایه‌گذاری و حمایت دولتی مناسب برای ایجاد واحدهای فرآوری مناسب به همراه فناوری‌های جدید در طول ۴۰ سال گذشته بوده که در این میان وجود موانع رودرروی سرمایه‌گذاران از حمایت نکردن بانک‌ها نیز بی‌تاثیر نبوده است.
مشکل امنیتی وجود ندارد
همچنین غلامرضا بابایی مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان‌غربی درباره مزیت‌های استان به لحاظ موقعیت جغرافیایی گفت: استان آذربایجان‌غربی به لحاظ داشتن معادن مختلف و هم‌مرزی با ۳ کشور در مقایسه با سایر استان‌ها از مزیت‌های بهتری برخوردار است.
بابایی در ادامه خاطرنشان کرد: انتخاب سرمایه‌گذاری مناسب با دقت نظر بر شرایط و محل در این شرایط می‌تواند در بهبود بهره‌وری مثمرثمر باشد. وی با اشاره به مشکلات سرمایه‌گذاری در استان تصریح کرد: مشکلاتی در زمینه سرمایه‌گذاری در استان وجود دارد که مشکلات امنیتی را به‌عنوان دلیل آن ذکر می‌کنند که با توجه به وضعیت مناسب استان از لحاظ امنیت، بهانه‌ای بیش نیست.