خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > قیمت مسکن بیش از ۷ درصد افزایش یافت

قیمت مسکن بیش از ۷ درصد افزایش یافت

۵- تحولات اجاره بهای مسکن

در آذر ماه سال ۱۳۹۵ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲ / ۱۱ و ۶ / ۹ درصد رشد نشان میدهد. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یکساله تنظیم می گردند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است. خاطر نشان مینماید سه هزینه مسکن اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیر شخصی درمحاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی براساس سال پایه ۱۳۹۰=۱۰۰ معادل ۴ / ۲۸ درصد میباشد.

قیمت مسکن

۶- جمع بندی

حجم معاملات و متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در آذر ماه سال ۱۳۹۵ به ترتیب معادل ۸ / ۱۱ هزار واحد مسکونی و ۳ / ۴۴ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب به میزان ۹ / ۵ درصد کاهش و ۷ / ۷ درصد افزایش نشان می دهند. در مجموع با توجه به رشد ملایم قیمت مسکن در سطحی کمتر از نرخ تورم طی نه ماهه منتهی به آذر ماه سال جاری و نیز گشایش های مالی اخیر نظام بانکی در این بخش )به ویژه تک رقمی شدن نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یک بانک مسکن ۱ ، شرایط مناسبی جهت خانه دار شدن زوجین جوان و خانه اولی ها در شرایط کنونی فراه شده است. بررسی تحولات بازار اجاره بهای مسکن در آذر ماه سال ۱۳۹۵ نیز موید تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم و رشد قیمت مسکن در این دوره می باشد، به طوری که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲ / ۱۱ و ۶ / ۹ درصد رشد نشان می دهد.

http://www.tehranhim.com/news/%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D8%B2%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%86-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%A8%DA%A9%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D9%88%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%88%D8%B2%D8%A7.html

همچنین ببینید

اصلاح روش محاسبه میانگین قیمت مسکن

دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی که از سال ۸۸ تاکنون آمارهای مربوط به ...