خانه > اخبار > لزوم آشنایی سرمایه‌گذاران خارجی با بورس تهران

لزوم آشنایی سرمایه‌گذاران خارجی با بورس تهران

 

جذب سرمایه‌گذاران خارجی همواره یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی هر کشور به‌شمار می‌رود.

در سال‌های اخیر به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی و محدودیت‌هایی که در نقل و انتقال پول میان ایران و دیگر کشورها به وجود آمده بود، موجب شد تا سرمایه‌گذاران خارجی نتوانند به صورت فعال در کشور حضور یابند. اما با از میان رفتن تحریم‌ها و همچنین بازگشایی درهای اقتصاد در فضای پسابرجام، بازار سرمایه کشور نیز مانند دیگر ارکان اقتصادی همه توان خود را برای شناساندن این بازار بکر به سرمایه‌گذاران خارجی به‌کار گرفته است.

مزایای ورود خارجی‌ها

ورود سرمایه‌گذاران خارجی به داخل کشور مزایای بسیاری برای تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی به همراه خواهد داشت. زیرا این گروه علاوه بر وارد کردن نقدینگی‌های جدید به بازار سرمایه، شرایطی را فراهم می‌کنند تا فناوری‌های نوین نیز به کشور راه یابد. در سال‌های اخیر به‌دلیل استفاده از فناوری‌های قدیمی، تولیدکنندگان هزینه‌های بسیار زیادی را متحمل شده‌اند که با برطرف شدن این مشکل، میزان سودآوری این شرکت‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد و از رونق نسبی برخوردار خواهد شد.
در این راستا، در ماه‌های گذشته هیات‌های خارجی بسیاری از بازار سرمایه ایران بازدید کرده‌اند اما برخی از کارشناسان معتقدند حضور سرمایه‌گذاران خارجی هنوز با نقطه ایده‌آل فاصله بسیاری دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران از اوراق بهادار عرضه‌شده در ایران و به ویژه ابزارهای تامین مالی اسلامی شناخت کافی ندارند.

همچنین ببینید

ورق سرد فولاد در خارج از بورس عرضه می شود/ وزارت صمت نظارت کند

مدیر نظارت بر بازار بورس کالا گفت: در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه ورق سرد ...