خانه > اخبار > لزوم بازنگری نحوه هزینه‌کرد درآمدهای نفتی در بودجه

لزوم بازنگری نحوه هزینه‌کرد درآمدهای نفتی در بودجه

 

ایران در سال‌های پس از اکتشاف نفت بخش اعظمی از بودجه دولت را از درآمدهای نفتی تامین کرده و این امر موجب وابستگی شدید بودجه کشور به درآمدهای نفتی شده است.

کشورهای مختلف با توجه به تکانه‌های شدید قیمتی در حوزه نفت و تاثیر آن بر درآمد کشورهای دارای منابع گسترده نفت و گاز، سعی در یافتن بهترین مسیر برای مدیریت آن داشته‌اند.
وضعیت کنونی کشور نیازمند راهکارهای جدیدی است تا درآمدهای نفتی را به شیوه هوشمندانه‌تری مدیریت و جهت‌دهی کند. این بررسی با تقسیم سیاست‌های اتخاذی در رابطه با نفت و فروش آن به هفت بخش، تبعات هر یک را برشمرده و درنهایت ورود به بخش سرمایه‌گذاری خارجی را با حفظ شرایط کشور در کنار استفاده از مزیت‌های بخش‌های دیگر پیشنهاد می‌کند.
مدیریت نفت بعد از برجام نیازمند در نظر گرفتن نکات دقیق و ظریفی است که از یک سو ارتباط تنگاتنگی با قیمت روز و سیاست‌های اخیر اوپک در قبال بازی امریکا و عربستان با بازار نفت دارد و از سوی دیگر ایران رنجور از تحریم‌ها و در کشاکش اقتصاد مقاومتی باید به بهترین وجه از ظرفیت‌های مهم‌ترین منبع درآمدی‌اش استفاده کند. مجموعه این موارد نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از هر زمان دیگر نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت بازار نفت و درآمد آن هستیم.
بازنگری در هزینه‌ها
نماینده مجلس شورای اسلامی دهم گفت: نفت به‌طور ذاتی قدرتمند و دارای ارزش است اما به دلیل هزینه درآمدهای آن در بخش جاری، اقتصاد ملی با چالش مواجه شده است، ازاین‌رو باید در نحوه هزینه درآمدهای نفتی بازنگری و آن را مولد کرد تا کشش‌پذیری کشور در مقابل نوسان قیمت نفت بیشتر شود.
به گزارش شانا، هادی قوامی با بیان اینکه نفت ایران به دلیل ویژگی‌هایش مشتریان سنتی خود را دارد، افزود: امید می‌رود کشورمان به ظرفیت صادرات نفت و به حجم بیش از تحریم‌ها دست یابد چون این موضوع به ورود منابع بیشتر به کشور کمک می‌کند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نهم و نماینده مجلس دهم افزود: چون کشور به درآمدهای نفتی وابسته است باید در راهبرد استفاده از منابع نفتی تجدیدنظر کند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی دهم، درباره استفاده بهینه از منابع نفتی تصریح کرد: باید شرایط را برای ایجاد «زنجیره ارزش» فراهم کرد تا درآمدهای نفتی در این محل هزینه شود؛ بنابراین، در نحوه هزینه‌کرد درآمدهای نفتی باید بازنگری شود زیرا درآمدهای نفتی سرمایه محسوب می‌شود و باید آن را به سرمایه مولد دیگر بدل کرد.

همچنین ببینید

۱۵۰درصد بیشتر از درآمدهای نفتی، مالیات گرفتیم

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه ۱۵۰ درصد بیشتر از درآمدهای نفتی درآمد مالیاتی ...