خانه > اخبار > لزوم تشکیل شورای دیپلماسی اقتصادی

لزوم تشکیل شورای دیپلماسی اقتصادی

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به اینکه پیشنهاد تشکیل شورای دیپلماسی اقتصادی را به معاون اول رییس جمهور ارائه کردیم، گفت: ظرفیت تجارت ایران و عراق ۲۰ میلیارد دلار است.

به نقل از خبرگزاری مهر، یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در نشست تعامل اقتصاد و رسانه، نقش و کارکرد رسانه در توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق، آینده‌نگری روابط ایران و عراق و ابعاد دیپلماسی اقتصادی، اظهار داشت: دیپلماسی اقتصادی هنر استفاده از ابزار اقتصادی در جهت منافع سیاسی و چگونگی استفاده از ابزار سیاسی در جهت اقتصاد کشور است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: مطالعات نشان داده است دیپلماسی اقتصادی رابطه مستقیم بین روابط استراتژی تجاری اقتصادی با توسعه و امنیت کشورها دارد به طوری که در کشورهای توسعه یافته درآمد حاصل آنها از بازرگانی به تولید ناخالص داخلی ۸۰ درصد به بالا و در کشورهای در حال توسعه حدود ۵۰ درصد و در کشورهای عقب افتاده بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است.

آل‌اسحاق ادامه داد: بنابراین نحوه حضور در روابط اقتصادی دنیا نقش مؤثری در حوزه‌های سیاسی‌، فرهنگی و اقتصادی دارد و بنابراین لازم است بررسی شود که از بعد انقلاب جایگاه ما در این حوزه چگونه بوده است که متأسفانه در این حوزه یعنی جایگاه ما در دیپلماسی اقتصادی آن چیزی نیست که باید باشیم.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق تصریح کرد: البته اقداماتی در این حوزه آغاز شده و تازه به آنجا رسیده‌ایم که این موضوع بیان و گفته می‌شود که دیپلماسی اقتصادی یا روابط اقتصادی با کشورها نقش عمده در حاکمیت کشور دارد.

وی افزود: با توجه به ضرورت موضوع دیپلماسی اقتصادی اکنون اقداماتی انجام شده و عضویت ما در نهادهای بین‌المللی از جمله بریکس، شانگهای، اکو و غیره رقم خورده است، اما این کافی نیست و برای بهره‌گیری از این عضویت‌ها باید الزامات آن فراهم شود.

شورای دیپلماسی اقتصادی باید تشکیل شود

آل اسحاق گفت: با توجه به ضرورت توسعه دیپلماسی اقتصادی، پیشنهادی به معاون اول رئیس‌جمهور ارائه شده مبنی بر اینکه دبیرخانه یا شورای دیپلماسی اقتصادی تشکیل شود که این شورا زیر نظر معاون اول باشد که اختیارات خود را از شورای امنیت ملی یا رؤسای سه قوه بگیرد به‌طوری که وقتی که در آنجا تصمیمی اتخاذ شد دیگر کسی نتواند آن تصمیم را اجرایی نکند.

وی در ادامه افزود: سال گذشته حدود ۱۰ میلیارد و پانصد میلیون دلار به کشور عراق صادرات داشته‌ایم و در ۵ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸.۵ درصد رشد صادرات داشته‌ایم.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق تصریح کرد: با توجه به فضای موجود امکان رسیدن به تجارت ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار فراهم است و بازار عراق برای ایران و کشورهای همسایه تا ۱۵ سال آینده یک بازار مهم به شمار می‌رود.

وی افزود: همانطور که بازار عراق دارای فرصت است اما در این بازار تهدیدهایی نیز وجود دارد که لازم است برای بهره‌گیری از فرصت‌ها مسائل امنیتی عراق حل شود که اگر این مسائل حل شود این کشور در حوزه اقتصاد به یک کشور قوی تبدیل خواهد شد.

آل اسحاق اظهار داشت: اگر عراق به کشور امنی از نظر سرمایه‌گذاری تبدیل شود رقبای اقتصادی ما به این کشور ورود جدی خواهند کرد لذا لازم است زیرساخت استفاده از فرصت‌ها در عراق را هر چه سریع‌تر فراهم کنیم

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

استانداردسازی بین‌المللی معادن برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی

 رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: استانداردسازی جهانی در حوزه معادن، سرمایه‌گذاران ...