خانه > اخبار > محدودیت‌های بیمه‌ای صنعت پتروشیمی رفع شده است /افزایش نرخ خوراک مایع

محدودیت‌های بیمه‌ای صنعت پتروشیمی رفع شده است /افزایش نرخ خوراک مایع

تهران- ایرنا- دبیرانجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی بابیان این که پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) محدودیت‌های بیمه‌ای و کشتیرانی حمل محصولات پتروشیمی برطرف شده است،گفت:باتوجه به افزایش قیمت نفت دربازارهای جهانی، نرخ خوراک مایع واحدهای پتروشیمی کشور افزایش یافت.

به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی: به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، احمد مهدوی ابهری روز سه‌شنبه در نشستی خبری گفت: پتروشیمی پس از نفت، جایگاه اول را در کسب درآمدهای ارزی کشور دارد و امیدواریم با رفع تحریم‌ها و اجرایی شدن برجام، میزان صادرات این محصولات افزایش بیشتری داشته باشد.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی به مشکل نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی اشاره کرد و ادامه داد: با وجود این که حدود یک سال از ابلاغ فرمول تعیین نرخ خوراک متان توسط وزارت نفت می‌گذرد اما هنوز به صورت رسمی این نرخ اعلام نشده است و شرکت‌های پتروشیمی ناچار هستند به‌صورت علی‌الحساب نرخ خوراک قبلی را محاسبه کنند.
وی در ادامه خواستار وحدت رویه در نظام تصمیم‌گیری صنعت پتروشیمی شد و اضافه کرد: اکنون چندین نهاد و مقام درباره صنعت پتروشیمی تصمیم‌گیری کرده و اظهارنظر می‌کنند که مشکلات بسیاری را پدید می‌آورد.
وی با تاکید بر لزوم ایجاد یک مرکز رگولاتوری (تنظیم‌بخشی) بر صنعت پتروشیمی شد و گفت‌: باید در این مرکز رگولاتوری علاوه بر وزارت نفت و نهادهای دولتی، بخش خصوصی نیز مشارکت داشته باشند.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی یادآور شد: برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیاز داریم مشکلات مربوط به تعیین نرخ خوراک و رگولاتوری مشخص شود تا سرمایه‌گذاران خارجی با خیال راحت وارد کشور شوند.
وی ادامه داد: با وجود این که هیات‌های خارجی متعددی به کشور سفر کرده‌اند، تاکنون نتوانسته‌ایم یک قرارداد نهایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی امضا کنیم.
وی به جایگاه نامناسب کشور در فضای کسب و کار و جذب سرمایه‌گذاری خارجی اشاره کرد و گفت: باید با فراهم کردن بسترها، زمینه را برای جذب سرمایه‌گذاری و توسعه این صنعت مهیا کرد.
وی با تشریح وضعیت تولید محصولات پتروشیمی در کشور افزود: در سال گذشته حدود ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات پتروشیمی در کشور تولید شد که پیش‌بینی می‌شود امسال به ۵۰ میلیون تن افزایش یابد.
به گفته مهدوی ابهری، همچنین در سال گذشته ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع محصولات پتروشیمی صادر شد که نسبت به سال ۱۳۹۳ افزایش سه میلیون تنی داشته است.
وی با بیان این که در سال ۱۳۹۴محصولات پتروشیمی ۳۳ درصد از سبد صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل دادند، افزود: پیش‌بینی می‌شود سهم صادرات محصولات پتروشیمی در سبد صادرات غیرنفتی کشور در سال جاری به ۳۵ درصد افزایش یابد.
وی ایجاد انسجام در روند صادرات محصولات پتروشیمی را خواستار شد و گفت: هم اکنون باتوجه به خصوصی شدن شرکت‌های پتروشیمی، روند صادرات به‌صورت پراکنده و جداگانه صورت می گیرد که باعث کاهش قدرت چانه‌زنی در بازارهای جهانی می‌شود ، در صورت ایجاد تمرکز می‌توانیم وضعیت صادرات را بهبود ببخشیم.
وی خواستار لغو اجبار در فروش محصولات پتروشیمی در بورس شد و ادامه داد: تولیدکنندگان باید بتوانند به صورت اختیاری محصولات خود را در بورس و یا سایر بازارها عرضه کنند.

همچنین ببینید

از چالش‌های مالی صنعت پتروشیمی تا جزییات ۱۱ تفاهمنامه

سهم صنعت پتروشیمی ایران از ظرفیت تولید محصولات عمده پتروشیمی منطقه خاورمیانه در سال ۱۳۹۲ ...