خانه > اخبار > محورهای مهم بیانات رهبری در حرم مطهر رضوی

محورهای مهم بیانات رهبری در حرم مطهر رضوی

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی در حرم مطهر امام رضا(ع، ‘مبارزه جدی با قاچاق’ را از الزام های جدی حمایت از کالای ایرانی دانستند و تاکید کردند: مردم هم باید متعصبانه از خرید و مصرف جنس قاچاق خودداری کنند تا قاچاق برای کسی به صرفه نباشد.
[محورهای مهم بیانات رهبری در حرم مطهر رضوی]

به نقل از  ایرنا، حضرت آیت الله خامنه ای عصر چهارشنبه در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در رواق امام خمینی و صحن های اطراف حرم، با بررسی اجمالی کارنامه ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران در زمینه شعارها، ارزش ها و اصول بنیادین و همچنین ارزیابی عملکرد و کارنامه اجرایی مسوولان، بیانات بسیار مهمی ایراد فرمودند که مهمترین محورهای آن به شرح ذیل است:

** بررسی اجمالی کارنامه ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران
– ملت ایران در زمینه حفظ ارزش ها و مبانی و نیز پیگیری اهداف انقلاب امتحان خوبی پس داده و توانسته است، شعارهای اصلی انقلاب را به همان استحکام و نشاط اولیه تا به امروز حفظ کند.
– ‘استقلال و آزادی، مردم سالاری، اعتماد به نفس و خودباوری ملی، عدالت، و تحقق احکام دین و شریعت’ اصول بنیادین انقلاب هستند که در واقع واکنش ملت ایران به ۲۰۰ سال سلطه بیگانگان بوده است.
– کشور از استقلال واقعی برخوردار است و امروز هیچ کشوری به اندازه ایران مستقل نیست و تنها ملتی که آراء او تحت تاثیر هیچ قدرتی قرار نمی گیرد، ملت بزرگ ایران است.
– برخی افراد بی انصاف با سوءاستفاده از آزادی، می گویند در کشور آزادی نیست و بیگانگان هم در تبلیغات خود آن را بازتاب می دهند در حالی‌که در کشور آزادی فکر، آزادی بیان و آزادی انتخاب وجود دارد.
– امروز هیچ‌کس در جمهوری اسلامی، به دلیل مخالف بودن فکر و نظرش با حکومت، تحت تعقیب و فشار قرار نمی گیرد و بنا هم بر چنین کاری نیست اما آزادی در جمهوری اسلامی، همانند سایر نقاط دنیا، چارچوب دارد.
– چارچوب آزادی در جمهوری اسلامی، ‘قانون اساسی و قوانین کشور’ است که همه این قوانین نیز الهام گرفته از شریعت هستند.
– در چهل سال گذشته، تقریبا’ در هر یک یا دو سال انتخابات برگزار شده است و مردم آزادانه و با شور و شوق شرکت کرده اند که ثمره آن هم روی کار آمدن دولت‌هایی با گرایش های مختلف سیاسی در چهار دهه اخیر بوده است.
– چند هفته قبل درخصوص عدالت مطالبی را بیان کردم که بدخواهان به ‌گونه ای القاء کردند که گویا جمهوری اسلامی در زمینه عدالت هیچ کاری نکرده در حالی ‌که در باب عدالت کارهای بسیار خوبی انجام گرفته اما سطح توقع نظام اسلامی در خصوص عدالت بسیار فراتر از وضع کنونی است.
– براساس آمار مراکز بین المللی، ضریب جینی که نشان دهنده فاصله طبقاتی در جامعه است، قبل از انقلاب، بالای پنجاه بود در حالی‌که در سال ۹۴ به عدد ۳۸ رسیده است. همچنین براساس آمار دیگری، قبل از انقلاب قشر فقیرِ مطلق درکشور، ۴۶ درصد بود در حالی‌که در سال ۹۳، این عدد به ۹.۵ درصد رسیده است.
– به برکت شورای نگهبان، این موضوع در چهل سال گذشته در قوانین محقق شده است و به همین دلیل، همه قدرت های مستکبر با شورای نگهبان مخالفند.
– در چهل سال گذشته، عملکرد مسوولان در تامین امنیت و ثبات، علم و فناوری، زیرساخت ها (همچون راه های ارتباطی، ساخت سدها، نیروگاه ها و بنادر) صادرات غیرنفتی، سرانه ناخالص ملی و توسعه اجتماعی، بسیار خوب بوده است و آمارهای خرسند کننده ای وجود دارد اما دشمنان تلاش دارند در تبلیغات خود این واقعیات را کتمان کنند تا دلهای مردم نسبت به انقلاب و نظام، بدبین شود.

** ضرورت استفاده بهتر از استعدادها و ظرفیت‌های فراوان طبیعی و انسانی برای پیشرفت ایران
– جوان های عزیز ایران، کشور را بهتر از آن چیزی که در ذهن نسل قبلی بود، خواهند ساخت و پرچم استقلال، عزت و عظمت و شرافت کشور را بلند تر از گذشته به اهتزاز درخواهد آورد.
– متاسفانه از این جوانان به‌درستی استفاده نشده و نمی‌شود و به همین علت نیز اصرار دارم که جوانان در هر جای ممکن، خودشان به کار و تاسیس و ابتکار، اقدام کنند.
– جوانان عزیز در همه زمینه‌های مورد نیاز برای پیشرفت کشور می‌توانند کار و نقش‌آفرینی کنند. البته مسوولان باید یک برنامه‌ریزی جامع در خصوص جوانان انجام دهند.
– حتما باید سیاست تکثیر نسل دنبال و انجام شود.
– ثمره سیاست ‘تحدید نسل’ در کشورهای اسلامی نیز محروم شدن کشورها از جمعیت جوان است، در حالی‌که نیروی انسانی واردکردنی نیست و کشور باید بتواند نیاز فردای خود را به جوانان فعال و کارآمد تامین کند.
– ایران عزیز از لحاظ مجموع منابع نفت و گاز در دنیا اول است، البته اکنون این منابع بدون ارزش ‌افزوده به خارج فروخته می‌شود اما این حجم از منابع امکان مهمی است و دشمنان نیز به همین دلیل همواره به دنبال تسلط بر ایران هستند.
– اگر این ظرفیت ‌های فراوان با ابتکار و حضور جوانان و مدیران فعال و کوشا در عرصه همراه شود، اقتصاد ایران جزو ۱۲ اقتصاد اول پیشرفته دنیا خواهد شد.

** پیشرفت‌های خیره‌کننده جوانان در صنایع و فناوری‌های نوین
– روزی که صنعت هسته‌ای آغاز به کار کرد، حتی برخی از دانشمندان نسل قدیمی منکر توانایی جوانان دست‌اندرکار این صنعت بودند، اما روزی که صنعت هسته‌ای به اوج رسید، همان افراد اعتراف کردند که جوانان ایرانی خواستند و توانستند.
– دشمن از همین بی‌اطلاعی استفاده و اینگونه القا می‌کند که ایرانی، ‘نمی‌تواند’ و ایران، منابع کافی در اختیار ندارد ولی من در مقابل اصرار دارم که ‘ما می‌توانیم’ و ایران از امکانات فراوانی برخوردار است.
– مسوولان باید به قدرت و توانایی جوانان ایمان بیاورند و جوانان نیز باید کار را با ابتکار و بدون خستگی دنبال کنند و از برخی قدرنشناسی‌ها دلسرد نشوند.
– اقتضای کشور، کار بی‌وقفه و پر توان است، بنابراین مسئولان بر تلاش‌هایشان بیفزایند.
– مردم در مقابل بیگانگان منفعل نیستند اما برخی مسوولان به نسخه بیگانه اعتماد بیشتری دارند تا نسخه داخلی.
– درون ‌زایی یعنی تولید ثروت به‌واسطه فعالیت‌های درونی کشور نه چشم دوختن به دست بیگانه.
– در طول سال های گذشته دولت‌های گوناگون بارها درصدد گرفتن وام از بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول بودند اما بنده اجازه ندادم زیرا از بیگانه طلب‌ کردن و متعهد شدن به آن، خطایی بزرگ است؛ البته درون زایی به معنای بستن درهای کشور نیست، بلکه اقتصاد باید درون‌ زا و برون ‌گرا باشد.
– کار خوب را هر کسی انجام داد باید آن را در مقام مدیریت و تصمیم‌گیری ترویج کرد و کنار گذاشتن یک کار خوب، به علت انجام دادن آن از طرف جناح مقابل، خطاست.
– فساد در سطحی که امروز گفته و تبلیغ می‌شود، وجود ندارد و اکثر مدیران کشور افرادی مومن و پاکدست هستند اما کمترین فساد نیز مضرّ و نیازمند مبارزه جدی است و نباید پس از تاکید بر مبارزه با فساد، مدتی سروصدا و سپس کار رها شود.

**تاکید بر رهایی کشور از اقتصاد نفتی و تعصب بر مصرف جنس داخلی
– باید ایران را از ‘اقتصاد نفتی’ خلاص کنیم، باید اقتصاد کشور را به‌گونه‌ای از نفت مستقل کنیم که اختیار نفت در دست ما باشد، نه اختیار ما در دست نفت. نباید اجازه دهیم دشمنان با سوءاستفاده از این حربه و با اعمال تحریم و سیاست‌هایی همچون کاهش قیمت نفت، کار را دشوار کنند.
– همه باید بر اقتصاد ملی و مصرف جنس داخلی تعصب داشته باشند و اگر جوانان همان‌قدر که در فوتبال و طرفداری از آبی و قرمز یا برخی باشگاه های خارجی تعصب دارند، بر اقتصاد داخلی و استفاده از تولید ملی نیز متعصب باشند، اقتصاد کشور اصلاح خواهد شد.
– مطرح کردن شعارهای سالانه با دو هدفِ: «جهت دادن به سیاست های اجرایی و عملکردی مسوولان حکومتی» و «توجه دادن افکار عمومی به مسائل و نیازهای مهم کشور» صورت می گیرد.
– البته مسوولان نیز در حد توان، کار و تلاش می کنند که البته اگراین تلاش ها بیشتر شود، نتایج بهتری در پی خواهد داشت.
– فعالان اقتصادی و تولیدگران با «سرمایه گذاری»، مسوولان با ‘برنامه ریزی’، جوانان با ‘دانش و طراحی’ و کارگران با ‘کار و تلاش’، محصولی به جامعه ارائه می کنند که مردم نیز علاوه بر نقش آفرینی در تولید، باید با تعصب و غیرت و خرید و مصرف کالای ایرانی از محصول نهایی این زنجیره کار و تلاش حمایت کنند.
– ‘برنامه ریزی برای افزایش تولید’، ‘ارتقای کیفیت کالاها’، ‘انطباق بانیازهای روز و سلایق مردم’، ‘ارزان تمام شدن و رقابت پذیر کردن کالاهای ایرانی با اجناس خارجی’ از جمله این نکات بود.
– اگر بتوانیم ۲۰ درصد نیاز بازارهای ۱۵ همسایه ایران را با کالای مرغوب ایرانی تامین کنیم، در ایجاد اشتغال و افزایش ثروت ملی گام های مهمی برداشته ایم.

** الزامات و زمینه های تحقق شعار سال
– جنس خارجی مثل سیل وارد می شود و آن وقت از بیکاری هم انتقاد می کنیم.
– مردم هم باید متعصبانه از خرید و مصرف جنس قاچاق خودداری کنند تا قاچاق برای کسی به صرفه نباشد.
– سرمایه گذاری فعالان اقتصادی در امر تولید ضمن این که سود هم به دنبال دارد، اگر با نیت خالص و برای پیشرفت کشور انجام شود، عبادت نیز محسوب می شود.
– «ما مسوولان، فعالان اقتصادی، فروشندگان و مصرف کنندگان، همه و همه با تعصب و غیرت به‌دنبال حمایت از کالای ایرانی باشیم.

** یادآوری مسائل منطقه و خباثت آمریکایی‌ها
– در سالی که گذشت، جمهوری اسلامی توانست پرچم عزت و اقتدار ملت ایران را در منطقه به اهتزاز درآورد و سهم مهمی در شکستن کمر تکفیری ها و برقراری امنیت، ایفا کند.
– اکنون، قدرت های بین المللی که همواره در مسائل داخلی مناطق مختلف جهان دخالت می کنند، به جمهوری اسلامی معترضند و می گویند چرا ایران در مسائل منطقه دخالت می کند؟ که در پاسخ می گوییم این موضوع به شما ربطی ندارد.
– حضور جمهوری اسلامی ایران در برخی کشورهای منطقه، با خواست دولت ها و ملت ها انجام شده است، ما نه زورگویی کردیم و نه دخالت در امور داخلی کشورها. کمک خواستند و ما کمک کردیم و این کمک را هم با انگیزه های منطقی و با محاسبات بسیار عاقلانه، و نه از روی احساس، انجام دادیم.
– آمریکایی‌ها به دنبال آن بودند که با به‌وجود آوردن گروه های ‘شریر، ظالم و هتاک’ همچون داعش، ملت های منطقه را مشغول جنگ داخلی، و ذهن آنها را از رژیم غاصب صهیونیستی دور کنند، ولی ما به توفیق الهی توانستیم این نقشه را خنثی کنیم.
– ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر نقش آنها در سرکوب داعش، دروغ است زیرا سیاست آمریکا، حفظ داعش و امثال آن است البته به‌گونه ای که آنها در اختیار امریکایی‌ها باشند.
– آمریکایی‌ها هیچ انگیزه ای برای از بین بردن داعش نداشتند، علاوه بر این موضوع، امریکا قادر به تأمین امنیت در منطقه نیست و نمونه بارز آن حضور ۱۴ ساله در افغانستان است که نه تنها هیچ امنیتی را برای مردم افغانستان به ارمغان نیاورده است، بلکه شرایط امنیتی را بدترکرده است.
– جمهوری اسلامی، توانسته در منطقه امنیت را برقرار کند،بعد از این هم همین‌گونه خواهد بود و بدون شک، امریکا در مسائل منطقه به اهداف خود نخواهد رسید و جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی تمام اهداف خود را در منطقه محقق خواهد کرد.

**پنج نکته مهم در سخنان رهبری
۱- در کشور هیچ مشکل غیرقابل حلی وجود ندارد و کلید حل مشکلات نیز در دست مسئولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان.
۲- انقلاب اسلامی با قدرت و نشاط و با حفظ شعارها و اصول بنیادین به پیش می رود و چهل سالگی انقلاب دوران پختگی و نشاط آن است و نه دوران پیری و عقب گرد.
۳- جوانان، سرمایه ارزشمند و امید کشور هستند و در میدان های مهمی همچون صنایع برتر، فرهنگ و هنر، نظامی گری و فرماندهی و مدیریت حضور دارند که در مدیریت‌ها باید بیشتر از این سرمایه ارزشمند استفاده شود.
۴- با وجود امید واهی دشمن به روی‌گردانی نسل سوم و چهارم از انقلاب، گرایش و پایبندی این دو نسل، بسیار عمیق است و اگر از نسل اول بیشتر نباشد، کمتر نیست.
۵- دشمن، تلاش زیادی برای بزرگن مایی بیش از حد مشکلات دارد اما همه این مشکلات به دست جوانان و با توفیق الهی قابل حل است و برای همین، دشمن به شدت از بالندگی نسل جوان، ناراحت و عصبانی است

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

اعلام اسامی ۵۰۰ شرکت برتر در بهمن ماه

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی اعلام کرد: رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران (رتبه‌بندی IMI-۱۰۰) برای بیست و ...