خانه > اخبار > مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران :  هیچ سرمایه ملی ای برای تأمین زیرساخت ها هزینه نشده است

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران :  هیچ سرمایه ملی ای برای تأمین زیرساخت ها هزینه نشده است

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران بیان کرد که  تاکنون هیچ سرمایه ملی ای برای تأمین زیرساخت ها و نوسازی در بافت های فرسوده هزینه نشده است.

به گزارش خبرگزاری آریا، عبادالله فتح اللهی در جلسه کمیته امنیتی حقوقی که با حضور ریاست کمیته و معاون امنیتی استاندار تهران، معاون استاندار و فرماندار تهران، معاون رئیس کل دادگستری استان تهران، مدیر ستاد بازآفزینی شهر تهران، دبیر کمیته امنیتی و حقوقی و جمعی از مقامات و مسئولان برگزار شد، ابعاد شکل گیری و مأموریت های در نظر گرفته شده برای این کمیته را تشریح کرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران خاطرنشان کرد: ستاد ملی بازآفرینی پایدار کشور در پاسخ به خلاء هماهنگی مجموعه دستگاه های ذی مدخل در نوسازی بافت های فرسوده تشکیل شده است.

فتح اللهی با اعلام این که طبق مصوبه سال ۱۳۸۸ شهرداری و دولت ملزم به نوسازی سالانه ۱۰% از بافت های فرسوده کشور شده اند، اظهار کرد: بافت فرسوده با سه مؤلفه ریزدانگی، نفوذناپذیری و عدم استحکام تعریف می شود و هر محله ای که ۵۱%  از آن دارای این سه ویژگی باشد، محله فرسوده شناخته می شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: بر مبنای این تعاریف ۷۷ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور و ۳۲۶۸ هکتار در تهران وجود دارد که با توجه به طرح تدقیق صورت گرفته این رقم به ۳۷۶۸ هکتار می رسد.

وی با تأکید بر این که شهرداری تهران تاکنون برای نوسازی بافت های فرسوده اقدامات گسترده ای انجام داده و ضمن چشم پوشی از منافع اقتصادی خود تخفیفات، عوارض و تشویقات زیادی را برای انجام این مهم لحاظ نموده است، تصریح کرد: ۳۲ دستگاه اجرایی در نوسازی بافت های فرسوده ذی مدخل و دارای مسئولیت هستند اما هنوز هیچ یک پای کار نیامده اند.

فتح اللهی در ادامه به زلزله بم اشاره کرد و افزود: علیرغم این که دولت پس از زلزله ۵۰ میلیون ریال برای شهر بم که جمعیت آن تنها حدود  ۱۰۰ هزار نفر است هزینه کرده، اما رضایت کامل شهروندان هنوز حاصل نشده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن مقایسه شهر تهران با بم و تأکید بر الزام پیشگیری قبل از وقوع بحران، تصریح کرد: شهر تهران حدود ۷ تا ۸ میلیون جمعیت قانونی و ۱۰ میلیون جمعیت واقعی دارد که یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از آن در بافت هایی که واجد سه مؤلفه فرسودگی هستند سکونت دارند و در ۱۴ هزار هکتار بافت ناپایدار موجود در این شهر ۳ تا ۴ میلیون نفر ساکن هستند، اما تاکنون هیچ سرمایه ملی ای برای تأمین زیرساخت ها و نوسازی در بافت های فرسوده هزینه نشده است.

وی همچنین اظهار داشت: پس از نوسازی، تراکم جمعیت دو برابر می شود لذا در صورت عدم سرمایه گذاری بخش عمومی در این بافت ها، فقدان زیرساخت های لازم و کمبود سرانه های خدماتی باعث ایجاد نارضایتی ساکنان خواهد شد.

همچنین ببینید

تهران مشکل کمبود آب ندارد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: با توجه به تدابیر در نظر ...