خانه > اخبار > مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران: لزوم حرکت به سمت تولید محصولات کیفی/ تبدیل ایران از واردکننده به صادرکننده فولاد

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران: لزوم حرکت به سمت تولید محصولات کیفی/ تبدیل ایران از واردکننده به صادرکننده فولاد

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: باتوجه به سهم سه درصدی محصولات کیفی و با ارزش افزوده بالای فولادی در کشورمان (در مقابل سهم متوسط ۱۵ درصدی تولیدات جهانی)، حرکت به این سمت و سو باید برنامه‌ریزی شود.

«محمد آقاجانلو» در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا افزود: تولید فولاد ۵۵ میلیون تنی پیش بینی شده در افق چشم انداز ۱۴۰۴ دست یافتنی است.

وی گفت: اما با توجه به سهم سه درصدی محصولات کیفی و با ارزش افزوده بالای فولادی در کشورمان (در مقابل سهم متوسط ۱۵ درصدی تولیدات جهانی)، حرکت به این سمت و سو و تولید انواع و اقسام محصولات آلیاژی، ورق، کلاف، میلگرد و غیره با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت، به جای تولید شمش ساده و کسب ارزش افزوده بیشتر، برنامه ریزی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران خاطرنشان‌کرد: اکنون دو پروژه فولاد قائنات و فولاد میانه در همین راستا و تولید محصولات کیفی و با ارزش افزوده بالا هدفگذاری شده است و علاوه بر آن، پیشنهاداتی به وزارت صمت ارائه کرده ایم تا سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این بخش ها ترغیب شوند.

وی ادامه‌داد: به این ترتیب به جای رقابت در بخش هایی خاص از زنجیره فولاد، به سایر بخش هایی که نیاز وجود دارد و همچنین تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر کشیده شود.

فاصله گرفتن از خام‌فروشی

آقاجانلو اظهار داشت: نگاهی به آمار صادرات کشور در سال های گذشته نشان می دهد که از خام فروشی فاصله بسیار زیادی گرفته ایم، به‌طوری که تا ۱۰ سال پیش کلوخه سنگ آهن صادر می کردیم و سالیانه سه میلیون تن واردات میلگرد داشتیم، اما امروز به همین میزان میلگرد صادر می کنیم.

وی یادآور شد: فولاد، صنعتی بزرگ است که نیازمند برنامه ریزی های کلان بوده و اقداماتی که امروز انجام می شود، شاید تا چند سال دیگر شاهد ثمردهی آنها باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: امسال و در حالی که با محدودیت‌هایی در تامین برق و گاز صنایع شاهد بودیم، اما تا رتبه هفتم جهان در تولید فولاد بالا آمدیم که شاید بتوان آن را بزرگترین دستاورد صنعت فولاد در سال جاری عنوان کرد.

وی بیان‌داشت: امسال با حضور رییس جمهوری، شاهد راه اندازی فولاد بافت و فولاد قائنات بودیم و سال آینده نیز چند پروژه بزرگ افتتاح خواهد شد و تولیدات واحدهای فولاد قائنات، سپید دشت و نی ریز تا ۶ ماه آینده به تدریج وارد مدار تولید خواهد شد.

آقاجانلو افزود: در سال های گذشته، کشورمان از یک واردکننده فولاد (سالیانه هفت تا هشت میلیون تن واردات) به صادرکننده فولاد خام و محصولات فولادی تبدیل شده است و سال گذشته حدود ۱۰ میلیون تن از این محصولات صادر شد.

وی اظهار داشت: دستیابی به بومی‌سازی بیش از یک میلیارد دلاری، کاهش وابستگی ها به خارج از کشور و طراحی و اجرای بخش عمده ای از عملیات در زنجیره فولاد از سوی متخصصان داخلی، از ثمرات دستیابی به خودباوری در این صنعت است.

 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

جزییات اجرای دستورالعمل فروش اینترنتی نان اعلام شد

اتاق‌های اصناف باید طبق قیمت و هزینه‌های فروش نان اینترنتی اعم از هزینه حمل‌ونقل، پلاستیک، ...