خانه > اخبار > مدیرعامل صحا: سرمایه صحا به ۵هزار میلیارد تومان می‌رسد/ارائه ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به صنایع پیشرفته

مدیرعامل صحا: سرمایه صحا به ۵هزار میلیارد تومان می‌رسد/ارائه ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به صنایع پیشرفته

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته (صحا) با اشاره به اینکه سرمایه صحا در ۲ سال آینده به پنج‌هزار میلیارد تومان می‌رسد، ارائه ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۴۵۰ میلیارد تومان ضمانتنامه به صنایع پیشرفته در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «محسن نادری‌منش» امروز (یکشنبه) در نشست خبری افزود: سرمایه صندوق در یک سال و نیم گذشته و از زمان استقرار دولت سیزدهم با توجه ویژه وزارت صمت، اعضای مجمع صحا و مجلس ۱۰ برابر شد و به یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید.

وی گفت: مسیر دایمی افزایش سرمایه صحا در اعتبارات و برنامه‌های بودجه دیده شده است و امیدواریم سرمایه صندوق طی ۲ سال آینده به پنج‌هزار میلیارد تومان برسد.

رییس هیات مدیره صحا با بیان اینکه این صندوق بازوی تامین مالی صنایع پیشرفته کشور است، خاطرنشان‌کرد: این صندوق با ارائه تسهیلات، ضمانت نامه و همچنین انجام سرمایه گذاری های خطرپذیر از بنگاه های خصوصی و تعاونی حمایت می کند.

وی توضیح داد: یکی از مهمترین ابزارهای تامین مالی برای صنایع پیشرفته و دانش بنیان، سرمایه گذاری خطرپذیر است و این صندوق با همکاری سایر نهادهای تخصصی و دیگر صندوق ها، سه صندوق خطرپذیر را در فرابورس ایجاد کرده است.

نادری منش گفت: این صندوق ها در حوزه الکترونیک با ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار، در فرآیندهای هایتک شیمیایی با ۳۵۰ میلیارد تومان و در هوشمندسازی معادن و صنایع معدنی (با حمایت ایمیدرو) با یک‌هزار میلیارد تومان اعتبار ایجاد شده است.

این مقام مسوول یادآور شد: سال گذشته سه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خطرپذیر از سوی صحا انجام شد و امیدواریم با اعتباراتی که دریافت می کنیم به پنج هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

وی تاکید کرد: صحا با ایجاد و هدایت منابع مالی مختلف به سمت صنایع پیشرفته، از رشد صنعتی، افزایش بهره وری و رقابت پذیری بنگاه ها حمایت می کند.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ ارائه تسهیلات و ضمانت‌نامه از سوی صحا سه برابر شد، به طوری که ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۴۵۰ میلیارد تومان ضمانتنامه مصوب شد.

وی ابراز امیدواری کرد همه ساله رشد ۲ تا سه برابری در ارائه تسهیلات و ضمانتنامه از سوی صحا را شاهد باشیم.

نادری منش خاطرنشان‌کرد: نرخ تسهیلات ارائه شده از سوی صحا بین هشت تا ۲۰ درصد است و بسته به اینکه یک شرکت چقدر به سمت تحقیق و توسعه حرکت کرده باشد، نرخ آن متفاوت خواهد بود. البته این تسهیلات با تنفس ۶ ماهه عرضه می شود.

ارائه خط ویژه برای هوشمندسازی خودرو

این مقام مسوول در پاسخ به ایرنا اظهار داشت: از سال گذشته هوشمندسازی خودرو به عنوان یک خط ویژه در صحا تعریف شد و به آن اعتبارات و ضمانت های خاص تعلق گرفت، به طوری که تاکنون طرح های مختلف خودرویی و الکترونیک خودرویی به این صندوق رسیده است.

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت های پیش بینی شده، صحا بتواند در راستای تولید و گسترش استفاده از خودروهای الکتریکی و هیبریدی نقش ویژه‌ای ایفا کند.

به گزارش ایرنا، حمایت مالی و اعتباری از بخش خصوصی و تعاونی در زمینه تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته با اعطای تسهیلات مالی با نرخ ترجیحی، صدور انواع ضمانت‌نامه، سرمایه‌گذاری خطرپذیر غیرمستقیم و ارائه خدمات کارشناسی، از جمله خدمات صحا است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

حمایت از تولید ضروری است اما نه از جیب صادرکننده

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه حمایت از تولید لازم است اما نه با ارزان ...