خانه > اخبار > مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت اعلام کرد؛ اختصاص ۸۲۰ هزار خودرو به طرح جوانی جمعیت

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت اعلام کرد؛ اختصاص ۸۲۰ هزار خودرو به طرح جوانی جمعیت

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ۵۰ درصد ظرفیت خودروسازان به طرح جوانی جمعیت اختصاص یافته است، اعلام کرد: تاکنون ۸۲۰ هزار خودرو به این طرح اختصاص داده شده است.

به نقل  از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «عبدالله توکلی لاهیجانی» در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: در بازار خودروی ایران، از یک طرف با وجود خودروهای فرسوده بسیار، امکان استفاده از پتانسیل این بازار برای رشد صنعت خودرو وجود دارد و از طرف دیگر، توزیع خودرو در این بازار به نحوی است که نیمی از خانواده‌ها، امکان خرید خودرو ندارند، پس تقاضا و پتانسیل بسیار دیگری را پیش‌روی صنعت خودرو قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه شرایط فعلی و عصر کنونی، دو تفاوت عمده با گذشته دارد، ادامه داد: امروز در عصر داده‌ها قرار داریم و کشورهایی که جمعیت فراوان‌تری دارند، داده‌های بیشتری در عصر هوش مصنوعی به دست می‌آورند و در نهایت با الگوهای مبتنی بر داده‌ها و آنچه از هوش مصنوعی به دست می‌آورند، برای استفاده از خدمات مضاعف‌تری در بازارها دسترسی پیدا می‌کنند؛ به طور مثال دو کشور فرانسه و چین سرمایه‌گذاری بسیاری در هوش مصنوعی انجام داده‌اند، اما چین به‌خاطر اینکه به داده‌های بیشتری دسترسی دارد، می‌تواند در بهره‌گیری از این داده‌ها و تبدیل شدن به ابرقدرت هوش مصنوعی، بهره بیشتری ببرند.

توکلی لاهیجانی بار دیگر به این موضوع اشاره کرد که در توسعه صنعتی کشور، توجه به پنجره فرصت جمعیت، بسیار مهم است، در مورد قانون جوانی جمعیت و نحوه اجرای آن در وزارت صمت، یادآور شد: پس از ابلاغ این قانون، در همه دوران برگزاری قرعه‌کشی، خودروسازان ۵۰ درصد ظرفیت خود را به طرح جوانی جمعیت اختصاص می‌دادند و خانواده‌هایی که شرایط و معیارهای لازم این طرح داشتند، در صف معمول قرار نمی‌گرفتند.

وی در مورد اینکه طبق گزارش‌ها، ظرفیت کمتر و زمان انتظار بیشتری برای مادران جهت دریافت نوبت وجود داشت، این‌گونه توضیح داد: در سال گذشته توانستیم از رکورد در تولید خودرو عبور کنیم و میزان عرضه‌ها، بسیار بالاتر بود. در گذشته و به مدت ۴ سال (پس از تحریم‌ها در سال ۱۳۹۷) تولید خودرو در ایران به نصف کاهش پیدا کرده بود و از این میزان هم نیمی از خودروها در انبار و پارکینگ خودروسازان قرار داشت.

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت با بیان آنکه در آن مقطع زمانی عرضه خودروها به شکل قطره‌چکانی صورت می‌پذیرفت، تاکید کرد: در آن زمان وقتی ۱۰ هزار خودرو توسط یک خودروساز عرضه می‌شد، با توجه به درخواست یک میلیونی، اختصاص ۵ هزار خودرو به طرح جوانی کمتر به چشم می‌آمد که این یک سمت ماجرا بود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون وزیر صمت: میزان اشتغال صنعتی کشور به ۸ میلیون و ۴۶۷ هزار نفر رسیده است

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اولین بار میزان اشتغال صنعتی ...