خانه > اخبار > مراکز تصمیم‌سازی همسو نیستند

مراکز تصمیم‌سازی همسو نیستند

دکتر علینقی مشایخی پیرامون الزامات سیاستگذاری منسجم در اقتصاد ایران گفت و گویی با تجارت فردا انجام داده اند که خلاصه آن توسط روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران خدمتتان ارائه می شود:

  • گام نخست برای آفرینش یک حرکت هماهنگ این است که در شرایط فعلی، دولت برای ایجاد تحرک اقتصادی، خروج از رکود و دستیابی به رشد مستمر، یک استراتژی تدوین کند. شاید بسته‌هایی که با عنوان رفع موانع تولید و خروج از رکود ابلاغ شده، همان استراتژی‌هایی است که از ضرورت تدوین آن صحبت کردم
  • اکنون باید این پرسش را پاسخ داد که با توجه به شرایط موجود و با توجه به مزیت‌های رقابتی که به صورت بالقوه در کشور وجود دارد، کدام بخش‌ها به چه صورت باید حرکت کنند تا بتوانند در داخل و خارج قابل عرضه باشند و اقتصاد را به پیش برانند. در عین حال این مساله مطرح می‌شود که اگر تحریم‌ها رفع و منابعی وارد کشور شود، اقتصاد به چه نحوی باید مدیریت شود که دچار گرفتاری‌های گذشته نشود. پاسخ این پرسش‌ها و سایر ابهامات باید در قالب یک استراتژی کلی که ستاد فرماندهی اقتصاد آن را تدوین می‌کند، قرار گیرد.
  • از سوی دیگر، تصمیماتی چون قیمت‌گذاری در بخش انرژی و اولویت‌بندی طرح‌های توسعه‌ای و تعیین مشوق‌های سرمایه‌گذاری است که برای صرفه‌جویی در انرژی در وزارت نیرو یا وزارت نفت تدوین می‌شود که الزاماً باید با اهداف کلی اقتصاد همسو بوده و ستاد فرماندهی کل اقتصاد باید در مورد آن تصمیم‌گیری کند. این حرکت‌های کلی باید در ستاد مطرح شود و در مورد آن همفکری صورت گیرد. من از دستگاه‌های اجرایی نشنیده‌ام که بگویند، قرار است چه اقداماتی را همسو با سیاست‌های کلی که در شورای عالی اقتصاد یا ستاد هماهنگی امور اقتصادی اتخاذ‌شده، انجام دهند. در مرحله بعد، وقتی این سیاست‌ها مورد تایید قرار گرفت و همسویی به وجود آمد، نکته مهم آن است که روند حرکت بر مبنای استراتژی کلی مورد کنترل قرار گیرد.

همچنین ببینید

8درصد رشد اقتصادی چگونه ممکن است؟

دکتر علینقی مشایخی؛ استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در روزنامه دنیای اقتصاد ...