خانه > اخبار > مزایای خواهرخواندگی ریلی تهران و پاریس

مزایای خواهرخواندگی ریلی تهران و پاریس

 

همه خواهرها در دنیا شباهت‌های ظاهری و رفتاری با هم دارند و شاید همین شباهت‌هاست که آنها را تشویق می‌کند خوبی‌ها را برای هم بخواهند و خواهرانه همه چیز را با هم به اشتراک بگذارند.

به نقل از روزنامه صمت: به نظر می‌رسد به همین دلیل است که وقتی قرار باشد مسائلی در زمینه فرهنگ، اقتصاد، سیاست، محیط‌زیست، فناوری و… بین دو شهر یا دو کشور به اشتراک گذاشته شود و تعامل دو طرف در این زمینه‌ها افزایش یابد، سخن از خواهرخواندگی بین آنها به میان می‌آید. در ادبیات دیپلماتیک، پیمان خواهرخواندگی، رابطه‌ای دوستانه و هدفمند دو طرف است که با هدف تبادل اطلاعات و تجربه‌ها و توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، فنی و سیاسی ایجاد می‌شود.
حالا سخن از خواهرخواندگی بین دو ایستگاه راه‌آهن ایران و فرانسه در میان است. یکی از موافقتنامه‌های امضا شده بین ایران و فرانسه در جریان سفر حسن روحانی به این کشور در زمستان سال گذشته، انتخاب دو ایستگاه راه‌آهن در ایران و فرانسه برای آغاز فعالیت خواهرخواندگی بود. این موافقتنامه در جریان سفر اخیر آلن ویدالیس، وزیر حمل‌ونقل، دریا و شیلات فرانسه به ایران، شکل اجرایی به خود گرفت. ویدالیس در بازدید از ایستگاه راه‌آهن تهران از تابلو خواهرخواندگی این ایستگاه با ایستگاه راه‌آهن لیون پاریس رونمایی کرد تا خواهرخواندگی این دو ایستگاه به‌طور رسمی کلید بخورد.
بر اساس روال مرسوم در جهان، قراردادهای خواهرخواندگی بین دو ایستگاه راه‌آهن، انتقال تجربه میان آن ایستگاه‌ها را ممکن می‌کند. در واقع انعقاد قرارداد خواهرخواندگی بین دو ایستگاه راه‌آهن، یک موضوع مفهومی برای شبیه کردن یکی از ایستگاه‌ها به دیگری است و براساس قرارداد خواهرخواندگی دو ایستگاه لیون فرانسه و راه‌آهن تهران، حالا قرار است ایستگاه ایرانی به ایستگاه فرانسوی شبیه شود.
آنطور که محسن پورسیدآقایی، مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به صمت توضیح می‌دهد، در حال حاضر در ایستگاه‌های راه‌آهن ایران تنها تردد مسافری وجود دارد در حالی که ایستگاه‌های قطار در کشور فرانسه، علاوه بر اینکه مکانی برای تردد قطارها هستند، تبدیل به بزرگترین مراکز تجاری برای خرید و تجمع مردم شده‌اند و برای پیاده کردن چنین سیستمی در ایران است که قرارداد خواهرخواندگی بین ایستگاه راه‌آهن لیون فرانسه و راه‌آهن تهران به امضا رسیده است. به گفته پورسیدآقایی، ایستگاه راه‌آهن تهران مشابهت‌های زیادی با ایستگاه لیون فرانسه دارد که استفاده از تجربه‌های ایستگاه لیون برای ایستگاه تهران را ممکن می‌کند.
بر اساس سخن مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، در پس این قرارداد، قرار است مفاهیم سرمایه‌گذاری تی‌اودی و راهکارهایی که در ایستگاه لیون برای جذب بخش خصوصی در توسعه ایستگاه به کار گرفته شده است، در تهران نیز اجرا شود. استفاده از تجربه‌های مدیریتی ایستگاه لیون در زمینه ارائه خدمات به مسافران، نگهداری ایستگاه و اجرای فعالیت‌های دیگر نیز مسائلی است که در اجرای قرارداد خواهرخواندگی بین دو ایستگاه، در طرح توسعه ایستگاه تهران اجرا خواهد شد.
تاکنون در ایستگاه‌های راه‌آهن در ایران، تنها برای ارائه خدمات حمل‌ونقلی بین شهرها برنامه‌ریزی شده و از خدمات دیگری مانند ایجاد فضای تجاری، گردشگری و هتلداری، مانند آنچه در لیون پاریس اتفاق می‌افتد غفلت شده است. ایجاد ایستگاه‌های مشترک در راه‌آهن با مترو و اتوبوس برای انتقال مسافران به نقاط مختلف شهر نیز از دیگر امکاناتی است که در حال حاضر در ایستگاه لیون فرانسه وجود دارد اما در تهران از قلم افتاده است و حالا با انعقاد این قرارداد، تهران می‌تواند از تجربه فرانسوی‌ها به‌عنوان یک ایستگاه چندوجهی در این زمینه استفاده کند.