خانه > اخبار > مسئولان فنی معادن ، سراغ بهره‌برداران معدنی نروند

مسئولان فنی معادن ، سراغ بهره‌برداران معدنی نروند

 

چندی‌پیش سازمان نظام مهندسی معدن استان یزد، میزبان رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران بود و جلساتی با حضور وی و فعالان و کارشناسان و مهندسان معدنی یزد برگزار شد.

به روایت روزنامه صمت»: یکی از این جلسات که بین اعضای سازمان نظام مهندسی معدن یزد و رییس سازمان نظام مهندسی ایران برپا شد درباره مشکلات و چالش‌های موجود در بخش معدن و سازمان بود؛ زیرا با مطرح‌شدن مشکلات و کم و کاستی‌های موجود، می‌توان آنها را به صورت جدی پیگیری کرد.
به گفته کارشناسان و فعالان نظام مهندسی معدن استان یزد، یکی از مشکلات موجود در این حوزه، مربوط به مسئولان فنی معادن بوده و باید آنها را به جایگاه واقعی‌شان در معادن رساند. نادعلی اسماعیلی دهج، رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ابتدای این جلسه اطلاعات کلی درباره سازمان نظام مهندسی معدن کشور ارائه داد و گفت: سازمان نظام مهندسی معدن ایران ۳۶ هزار نفر عضو دارد که از این تعداد ۷۳درصد را آقایان و ۲۳درصد خانم‌ها تشکیل می‌دهند.
وی افزود: اعضای سازمان بر اساس رشته‌های تحصیلی مختلف در معدن ۳۸درصد در رشته معدن، ۵۰درصد زمین‌شناس، ۸درصد نقشه‌بردار، یک‌درصد متالورژی و مابقی در رشته‌های مرتبط با معدن تحصیل کرده‌اند.
وی یکی از برنامه‌های سازمان نظام مهندسی معدن ایران را توجه به آموزش دانست و گفت: سازمان نظام مهندسی معدن ایران قصد دارد تا حد امکان ارزش مهندسی معدن را در جامعه معدنی جا انداخته و وظایف افراد فعال در این بخش را مشخص کند. البته در دوره‌های گذشته فعالیت سازمان، توجه به بخش آموزش وجود داشت و ما امروز قصد داریم به آن جنبه عملیاتی ببخشیم. در این راه نیاز به فرهنگ‌سازی احساس می‌شود، چراکه محیط معدنکاری باید به گونه‌ای باشد که مهندسان معدنی با داشتن آگاهی و تسلط کافی بر اصول معدنکاری حرف اول و آخر را در معدن بزنند و از این طریق میزان بهره‌وری و ایمنی معادن را افزایش دهند.
به گفته اسماعیلی دهج، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌هایی همچون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی و سازمان ایمیدرو اعلام آمادگی کرده‌اند که فعالیت‌های خود را در حوزه معدن با همکاری سازمان نظام مهندسی معدن انجام دهند، زیرا از این طریق با همگن‌شدن بخش‌ها و سازمان‌ها روند اجرایی کارها سرعت خواهد گرفت.

همچنین ببینید

واقعی‌تر کردن اکتشافات

به‌دست آوردن امتیازات لازم از سوی بهره‌برداران معدنی که قصد دریافت گواهی فنی و مالی دارند ...