خانه > اخبار > مسابقه پسابرجامی برای تحول در ساختار ترابری ایران

مسابقه پسابرجامی برای تحول در ساختار ترابری ایران

توسعه زیرساخت های کشور به ویژه در بخش حمل و نقل فرایندی است که به دور از هیاهو و تبلیغات در حال انجام است. اقدام های صورت گرفته در راستای عملیاتی سازی بند دهم سیاست های اقتصاد مقاومتی در خصوص گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت‌های مورد نیاز طی سه سال گذشته چنان چشمگیر بوده که می تواند در آینده مسیر جایگزینی را برای درآمدهای نفتی ایجاد کند.

هنوز زمان زیادی از سال هایی که تنها پیمانکاران چشم بادامی بر سر پروژه های زیرساختی کشورمان آن هم با شرایط ویژه از جمله واردات نیروی کار چینی، حضور داشتند نگذشته است. در همین دولت قبل بود که پیمانکاران چینی با چندصد کارگری که به همراه خود آورده بودند، به یک باره زیر قرارداد آزادراه تهران- شمال می زدند و کار را تا چند ماه معطل می گذاشتند و کارفرما هم که گزینه دیگری جز چینی ها نداشت، به ناچار زیر بار شرط و شروط آنان می رفت.

** سرازیری سرمایه های خارجی به حوزه های گوناگون حمل و نقل در پسابرجام
میزان سرمایه گذاری داخلی و خارجی در حوزه های مختلف حمل و نقل که مهم ترین بخش زیرساختی محسوب می شود، پیش از لغو تحریم ها به کم ترین میزان رسیده بود تا جایی که وزیر راه و شهرسازی دولت پیشین با حضور شرکت هواپیمایی قطری برای انجام پروازهای داخلی موافقت کرد؛ تصمیمی که در نهایت با مخالفت فعالان صنعت هوانوردی کشور و واکنش رسانه ها و افکار عمومی عملی نشد.
حال که ورق برگشته است و در سایه برجام، شرکت های صاحبِ دانش و فناوری در زمینه راه آهن، راهسازی، توسعه بنادر و غول های هواپیماسازی مطرح دنیا برای همکاری با وزارت راه و شهرسازی به عنوان مهمترین متصدی پروژه های عمرانی و زیرساختی اعلام آمادگی کرده اند، عده ای با نگاهی تخریب گرانه و سیاه نمایانه وضعیت کنونی می نگرند.
نقد عملکرد دولت در حوزه حمل و نقل که پس از حادثه ریلی سمنان در میانه آذرماه به اوج خود رسید در حالی صورت می گیرد که حوزه راه و ترابری و شهرسازی کشور طی سه سال گذشته شاهد پیشرفت های قابل توجهی بوده است. تنها در بخش پس کرانه در بازه زمانی سه ساله سرمایه گذاری ها به رقم خیره کننده ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید. در حوزه دریایی پس از برجام شاهد حضور ۱۸ خط کشتیرانی بین المللی در آب های ایران بودیم. بی شک با حضور خطوط کشتیرانی خارجی در بنادر ایران که تا همین ۲ سال پیش در وضعیت تحریم به سر می بردند، رونق به این بنادر باز می گردد.
یکی از مهم ترین بخش هایی که مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار دارد، راه آهن ایران است که تاکنون تفاهمنامه ها و قراردادهای متعددی در این بخش با آلمانی ها و ایتالیایی ها و سایر کشورهای اروپایی والبته کره ای ها منعقد شده است. طبق برنامه ریزی های انجام شده در راه آهن، تا سال ۱۴۰۲ باید ۷۰ هزار میلیارد تومان در بخش ریلی کشور سرمایه گذاری شود. در این راستا سرمایه گذاری چهارمیلیارد یورویی شرکت ایتالیایی در ۲ پروژه راه‌آهن سریع‌السیر صورت می گیرد و با شرکت «زیمنس» آلمان هم برای سرمایه گذاری در بخش تامین تعدادی از ناوگان مسافری توافق صورت گرفته است. در حال حاضر کره ای ها در پروژه ساخت راه آهن اصفهان- اهواز حاضر شده اند وطبق قرارداد تا چهار سال دیگر این پروژه را تحویل می دهند.

همچنین ببینید

شریعتمداری: به هیچ وجه ناقض برجام نیستیم/ ترکیه در روابط خارجی ایران جایگاه ویژه‌ای دارد

وزیر صنعت معدن و تجارت کشورمان گفت: برجام آینده خوبی خواهد داشت و ما به ...