خانه > اخبار > مشکلات صنعت سیمان در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح شود

مشکلات صنعت سیمان در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح شود

 

مشکلات سیمانی‌ها موضوع روز جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران شد. در این جلسه به مشکلات صنعت سیمان در زمینه تولید و صادرات اشاره و البته پیشنهادهایی برای رفع این مشکلات نیز ارائه شد.

به روایت روزنامه صمت: آنطور که سیمانی‌ها می‌گویند درحال‌حاضر ۱۵ میلیون تن سیمان مازاد در کشور وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری میزان مصرف و صادرات سیمان کشور روند کاهشی داشته باشد. بنابراین در این جلسه به منظور رفع این معضلات پیشنهادهایی ارائه شده که افزایش قیمت سیمان یعنی حساب کردن مابه‌تفاوت قیمت ثابت تحمیل‌شده به تولیدکنندگان و افزودن به قیمت فعلی سیمان از مهم‌ترین این اقداماتی است که به آن پرداخته می‌شود.
افزایش قیمت سیمان
مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس خوزستان با اشاره به برگزاری این جلسه در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: با توجه به درخواست اعضای اتاق تهران که در زمینه صنعت سیمان نیز فعالیت دارند جلسه‌ای درباره این موضوع تشکیل شد. مرتضی لطفی خاطرنشان کرد: درباره موضوع نرخ ارز در این جلسه صحبت شد که بیانیه‌ای درباره آثار تک‌نرخی ارز صادر و به موضوع سیمان نیز پرداخته شد.
لطفی عنوان کرد: ابتدا به برنامه‌های توسعه‌ای صنعت سیمان که از دهه ۸۰ تا امروز انجام شده و ظرفیت تولید سیمان را از ۲۹ میلیون تن به ۸۰ میلیون تن رسیده بود با عنوان تلاش دست‌اندرکاران و حمایت‌های دولت به اعتبار پرداخت ارز از محل صندوق ذخیره ارزی اشاره شد. وی ادامه داد: اعتراضی درباره صدور پروانه احداث کارخانه‌های دیگر سیمان نیز انجام شد که به دلیل وجود مازاد سیمان در کشور بود. همچنین به فراهم نبودن زیرساخت‌ها برای صادرات هم در مبادی بندری و هم در مبادی خروجی پرداخته شد. لطفی گفت: در این جلسه پیرامون کاهش تقاضای سیمان به دلیل فعال نبودن پروژه‌های عمرانی و کاهش ساخت‌وسازها در کشور صحبت شد؛ در این شرایط کارخانه‌های سیمان نمی‌توانند تسهیلات بانکی و هزینه‌های انرژی را پرداخت کند و در تامین حقوق کارکنان نیز با مشکل روبه‌رو شده‌اند و از این جهت تقاضا شد تا اتاق همراهی جدی با این صنعت به منظور حل مشکلات آن داشته باشد. معاون انجمن صنفی کارفرمایان سیمان عنوان کرد: در این جلسه پیشنهاد شد در ستاد اقتصاد مقاومتی کارگروهی برای رسیدگی به مشکلات صنعت سیمان تشکیل شود علاوه بر آن افزایش قیمت سیمان نیز مطرح شد همچنین پیشنهاد شد تا فرصتی ۲ ساله برای بازپرداخت تسهیلات به سیمانی‌ها داده شود. لطفی افزود: سال گذشته با وزارت نفت توافق شد به شرکت‌های سیمانی یک توقف دوماهه بدهند تا دولت مازاد گاز را در فصل زمستان صادر کرده و برای هر مترمکعب گاز صادراتی به این صنعت کمک کند اما این اقدام عملی نشد. معاون انجمن صنفی کارفرمایان سیمان گفت: در این جلسه اتاق بر افزایش قیمت سیمان متمرکز شد تا در آینده اگر شاهد بهبود بازار سیمان کشور بودیم این قیمت‌ها نیز متناسب با افزایش تقاضا کاهش پیدا کند.

همچنین ببینید

سیمان در فهرست کالاهای اولویت دار بازرسی قرار گرفت

بر اساس مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار و اعلام سازمان حمایت، سیمان در فهرست کالاهای ...